آشنایی با عفونت HPV در مردان

تا به امروز عمده اطلاعاتی که در مورد ویروس HPV موجود می‌باشد در رابطه با زنان است. داشتن ویروس HPV احتمال شانس مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد. اما نکته جالب توجه وجود ویروس HPV در مردان میز می‌باشد ویروسHPV در مردان نیز باعث مشکلات سلامتی می‌شود. نکته حائز اهمیت در رابطه با مردان این نکته می‌باشد که بدانید چگونه خطر مبتلا شدن به HPV را می‌توانید کاهش دهید. سرطان HPV در مردان بسیار شایع نیست اما خطر متلا شدن مردان به سرطان‌های تناسلی در مردان را نیز می‌تواند افزایش دهد.

 

خطر مبتلا شدن به HPV در مردان

ویروس HPV می‌تواند منجر به سرطان مقعد یا آلت تناسلی در مردان شود. باید بدانید که حدود ۳۰ نوع HPVمرتبط به سرطان و بیماری‌های دستگاه تناسلی می‌شود. سرطان مقعد و یا سرطان آلت تناسلی بسیار نادر هستند به خصوص در مردانی که دارای سیستم ایمنی بالایی می‌باشند.

ابن نکته حائز اهمیت است مردانی که تنها با یک زن در رابطه هستند خطر مبتلا شدن به این سرطان‌ها در آن‌ها بسیار کم می‌باشد. این دو نوع سرطان در مردان و زنانی که دارای رابطه جنسی با هم نوع خود می‌باشند به مراتب ۱۷ برابر بیشتر از دیگران است. همچنین مردانی که مبتلا به بیماری HIV شانس بالتتری در مبتلا شدن به این نوع سرطان را دارند. نوه‌های متفاوت دیگری از HPV کمتر باعث سرطان در مردان می‌شوند اما باید بدانید که مریضی‌های دیگری به همراه خود دارند که یکی از آن‌ها زگیل تناسلی می‌باشد. طیق تحقیقات صورت گرفته در کشور آمریکا حدود ۱ درصد از مردان که دارای فعالیت‌های جنسی پرخطر هستند، زگیل تناسلی دارند.

این مطلب را از دست ندهید:
علائم بیماری پاركینسون چیست؟

 

علائم و نشانه‌های HPV در مردان

ویروس‌های پر خطری که می‌توانند باعث ایجاد سرطان در مردان یا زنان شوند، بسیار نادر از خود علائمی نشان می‌دهند. اولین نشانه‌ای که یک فرد می‌تواند قبل از سرطان در خود مشاهده کند زگیل تناسلی می‌باشد. اما باید بدانید بعضی از انواع ویروس‌ها می‌تواند تنها باعث ایجاد زگیل تناسلی شود.

 

آزمایشات عفونت HPV در مردان

اولین راه برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان باید ابتدا پزشک آلت تناسلی یک مرد را به طور کامل بررسی کند تا مطمعن شود که مبتلا به زگیل تناسلی می‌باشد یا دچار زگیل تناسلی نشده است. به اشتباه بعضی از پزشکان از سرکه برای تشخیص زگیل تناسلی استفاده می‌کنند باید بدانید که این راه دقیق نمی‌باشد و بعضی اوقات پوست سالم و نرمال به اشتباه دارای زگیل تشخیص داده می‌شود.

هیچ آزمایشی در مردان برای بررسی و تشخیص HPV با خطر بالا که می‌تواند باعث سرطان شود وجود ندارد با این حال، بعضی از پزشکان از آزمایش‌های مقعدی پاپ اسمیر برای مردان همجنس گرا و دوجنسگرا که در معرض خطر بالای سرطان مقعدی ناشی از HPV هستند، استفاده می‌کنند. در یک آزمایش پاپ اسمیر مقعد، پزشک مقداری سلول از ناحیه مقعد جمع می‌کند و سپس آن‌ها را برای تشخیص ناهنجاری‌ها در آزمایشگاه بررسی می‌کند.

 

درمان عفونت HPV در مردان

هنگامی که هیچ نشانه‌ای وجود ندارد، هیچ گونه درمانی هم برای عفونت HPV در مردان وجود ندارد در عوض، پزشکان با مشکلات بهداشتی ناشی از ویروس HPV مواجه می‌شوند. وقتی زگیل تناسلی ظاهر می‌شود، می‌توان از انواع درمان‌ها استفاده کرد. بیمار می‌تواند پماد‌های تجویزی را در خانه استفاده کند یا یک پزشک می‌تواند زگیل را از راه جراحی بردارد. درمان زود هنگام زگیل توسط برخی از پزشکان انجام نمی‌شود، زیرا زگیل‌های تناسلی می‌توانند خودشان از بین بروند. همچنین می‌توانید تا زمانیکه همه زگیل‌ها ظاهر شوند، زمان بگذارید. فردی که علی رغم درمان مجدداَ زگیل در بدن وی ظاهر شود، ممکن است نیاز به درمان‌های دیگری داشته باشد. سرطان مقعد می‌تواند با شیمی درمانی و جراحی درمان شود تشخیص نوع درمان‌های خاص به مرحله سرطان بستگی دارند اینکه تومور چقدر بزرگ است و تا چه حد گسترش یافته است.

این مطلب را از دست ندهید:
چند نوع بیماری سرطان وجود دارد ؟

 

واکسن HPV برای مردان

واکسن HPV Gardasil، که برای استفاده زنان در سال ۲۰۰۶ تأیید شد، برای مردان نیز در سال ۲۰۰۹ مورد تأیید قرار گرفت. این واکسن برای پیشگیری از زگیل‌های تناسلی ناشی از دو نوع HPV ۶ و HPV ۱۱ در مردان و پسران ۹ تا ۲۶ سال مورد تایید قرار گرفته است. دو نوع HPV هدف واکسن Gardasil است. در اواخر سال ۲۰۱۰، Gardasilبرای جلوگیری از سرطان مقعد نیز تایید شد.

 

نحوه مدیریت HPV در یک رابطه جنسی

اگر شریک جنسی طولانی مدت فرد، دارای HPV باشد، شانس انتقال ویروس بسیار بالاست. HPV در بدن مردان ممکن است راحت‌تر از بدن زنان از بین رود. به طور کلی در زنان معمولا ویروس بعد از دو سال یا کمتر ازبین می‌رود. انواع HPV مرتبط با سرطان گردن رحم معمولا برای یک مرد که رابطه جنسی با یک زن مبتلا به HPV دارد، مشکلات سلامتی ایجاد نمی‌کند. اگر یک شریک دارای HPV باشد، لزوما به این معنی نیست که اخیرا رابطه جنسی با شخص دیگری داشته است این ویروس می‌تواند سالیان سال بدون ایجاد نشانه‌های قابل توجه در بدن خاموش بماند.

 

چگونه از گسترش HPV جلوگیری کنیم؟

خودداری و پرهیز تنها روش مطمئن برای جلوگیری از انتقال HPV است. اگر فرد تنها با یک شخص که آلوده نیست رابطه جنسی داشته باشد خطر انتقال را می‌توان کاهش داد. برای کاهش خطر ابتلا به HPV، مردان همچنین می‌توانند شمار شرکای جنسی خود را محدود کنند و شرکایی را انتخاب کنند که در گذشته شریک و یا هیچ مشارکتی نداشته اند. کاندوم می‌تواند از برخی در برابر انتقال HPV محافظت کند، اما متاسفانه، ۱۰۰٪ موثر نیست، چرا کهHPV به واسطه تماس پوست با پوست نیز منتقل می‌شود. این ویروس هنوز هم می‌تواند پوستی را که توسط کاندوم پوشانده شده آلوده کند.

این مطلب را از دست ندهید:
سی‌تی اسکن بی‌مورد، ممنوع

در مطالعه اخیر روی زنان جوانی که به تازگی بالغ شده اند نشان داده شد، در افرادی که شرکای جنسی شان هر بار هنگام نزدیکی از کاندوم استفاده می‌کردند، نسبت به زنانی که شرکای جنسی شان از کاندوم استفاده نمی‌کردند احتمال ابتلا به عفونت HPV حدود ۷۰ درصد کاهش یافته بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24