ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

از سین سرطان تا سین سلامتی

امروز : چهارشنبه, ۲ مرداد , ۱۳۹۸
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / تغذیه, سرطان ها, سلامت > آشنایی با چند نشانه سرطان در زنان

آشنایی با چند نشانه سرطان در زنان

زنان باید به طور مداوم بدن خود را چک کنند که اگر این علائم را داشتند سریعا به پزشک مراجعه نمایند. سرطان یک بیماری عجیب و غریب نیست و نباید به دنبال نشانه های عجیب در ...

زنان باید به طور مداوم بدن خود را چک کنند که اگر این علائم را داشتند سریعا به پزشک مراجعه نمایند.
سرطان یک بیماری عجیب و غریب نیست و نباید به دنبال نشانه های عجیب در بدن خود باشید. برخی از علائم ساده و معمول می تواند نشانه وجود یک سرطان در بدن شما باشد. به همین منظور امروز می خواهیم شما را با چند نشانه سرطان در زنان آشنا کنیم. با نیک صالحی همراه باشید
شناخت چند نشانه سرطان در زنان
بدن زنان همواره در حال تغییرات است. اما گهگاه تغییراتی که به ظاهر عادی هستند، ممکن است نشانه‌های سرطان باشند.
به گفتۀ دکتر روبین اندرسون، از مرکز تحقیقات سرطان فرد هاچینسون در سیاتل، نکتۀ کلیدی این است که به بدن خود توجه داشته باشید تا هر وقت تغییری را مشاهد کردید متوجهش شوید. او می‌گوید: “علائم جدید نشانگر این هستند که چیزی در بدن شما تغییر کرده است و شما بهتر است بدانید که آن چیز چیست. ”
خوب، حواستان به چه چیز‌هایی باید باشد؟

۱. تغییرات سینه
اکثر توده‌های سینه سرطان نیستند، اما همیشه برای بررسی آن‌ها باید نزد پزشک خود بروید. او را در مورد تغییراتی از قبیل: زیر نیز مطلع کنید.
تورفتگی پوست یا چروک شدن آن
نوک پستانی که به داخل بچرخد
ترشح از نوک پستان
قرمز شدگی یا پوسته‌پوسته شدن نوک پستان یا پوست پستان
نشانه سرطان در زنان
برخی از چند نشانه سرطان در زنان

۲. ورم کردن (باد کردن)
مارلین میرز، متخصص سرطان در دانشگاه نیویورک، می‌گوید: “زنان ورم‌کنندگان طبیعی هستند. در نتیجه ایرادی ندارد که یکی دو هفته صبر کنند تا ببینند که آیا ورمشان به صورت خود به خود برطرف خواهد شد یا نه. ”
اگر با گذشت زمان علائم شما بهتر نشد، و اگر با کاهش وزن و خونریزی همزمان شد، به پزشک مراجعه کنید. ورم‌کردگی همیشگی ممکن است نشانی از سرطان، از جمله سرطان‌های سینه، روده، دستگاه گوارش، تخمدان، پانکراس یا رحم باشد. بسته به دیگر علائمی که دارید، از شما تست‌هایی نظیر معاینۀ لگن، آزمایش خون، ماموگرام، کولونوسکوپی، سی‌تی اسکن، یا سونوگرافی انجام خواهد شد تا علت مشکل تشخیص داده شود.
برخی از چند نشانه سرطان در زنان

۳. خونریزی بین عادات ماهانه
اگر هنوز پریود می‌شوید، به پزشکان بگویید که در بازۀ بین پریود‌های عادیتان، خونریزی مشاهده می‌کنید. خونریزی‌ای بخشی از چرخۀ ماهانۀ معمول شما باشد، می‌تواند دلایل بسیاری داشته باشد، اما به پزشک مراجعه کنید تا از این که سرطان اندومتریال نیست، مطمئن شوید.

۴. تغییرات پوست
تغییر در اندازه، شکل یا رنگ یک خال یا لک، و همچنین ایجاد لک‌های جدید، نشانه‌های متداولی از سرطان پوست هستند. برای یک معاینۀ دقیق و شاید بیوپسی به پزشک خود مراجعه کنید. این مسئله شوخی‌بردار نیست و در صورت مشاهده اصلاً نباید پشت گوش بیاندازید.

۵. خون در ادرار یا مدفوع
اگر از قسمتی از بدنتان که معمولان خونریزی ندارد، خونریزی دارید، به خصوص اگر خونریزی بیش از یکی دو روز ادامه یافت، به پزشک مراجعه کنید.
خون در مدفوع، اغلب ناشی از همورویید (بواسیر) است، اما همچنین می‌تواند نشانۀ سرطان روده باشد. ادرار خونی معمولاً اولین نشانۀ سرطان مثانه یا کلیه‌ها است.

۶. تغییر در غدد لنفاوی
غدد لنفاوی، غدد کوچک و لوبیاشکلی در پیرامون بدن هستند. اغلب تغییرات در آن‌ها ناشی از عفونت‌های عادی است. اما برخی سرطان‌ها نظیر سرطان خون و لنفوم نیز می‌توانند موجب ورم کردن یا نرم شدن غدد لنفاوی شوند. چنانچه در هر جای بدن خود توده یا ورمی دارید که بیش از یک ماه است که وجودش ادامه داشته، به پزشک مراجعه کنید.

۷. مشکل در قورت دادن
این هر از گاهی در بلع دچار مشکل شوید، مایۀ نگرانی نیست. اما اگر اغلب دچار این مشکل هستید، به خصوص اگر استفراغ یا کاهش وزن با آن همراه بوده، بهتر است برای بررسی احتمال خطر سرطان حنجره یا معده به پزشک مراجعه کنید.

۸. کاهش وزن بی‌دلیل
اکثر زنان آرزویشان این است که چند کیلو از وزنشان به صورت جادویی کم شود. اما اینکه بدون اینکه در رژیم غذایی یا ورزش کردن ۵ کیلو از وزنتان کم شود، ممکن است علامت مشکل باشد.
اکثر کاهش وزن‌های ناخواسته، ناشی از سرطان نیست. دکتر میرز می‌گوید: “عامل آن اغلب استرس یا تیرویید شماست، اما می‌تواند علامت سرطان پانکراس نیز باشد. ” دیگر انواع سرطان نظیر روده، معده و ریه نیز می‌توانند عامل آن باشد.

۹. سوزش قلب
زیاده‌خوری، الکل یا استرس (یا هر سه با هم) می‌توانند موجب سوزش قلبی جدی شوند. دکتر میرز پیشنهاد می‌کند که یکی دو هفته رژیم غذایی خود را تغییر دهید، تا ببینید آیا این مشکل بهتر خواهد شد یا نه.

۱۰. تغییرات دهان
اگر سیگار می‌کشید، حواستان به تکه‌های زرد، سفید یا قرمز روشن در دهانتان باشد. همچنین ممکن است زخم دهانی در شما ایجاد شود که به زخمی با یک دهانه شبیه باشد. هر کدام از این‌ها می‌توانند نشانۀ سرطان دهان باشد. برای آزمایش‌ها و درمان به پزشک یا دندانپزشک مراجعه کنید.

نشانه سرطان در زنان
سرطان کلیه یکی از ۱۰ سرطان شایع است و اغلب، مردان بالای ۵۰ سال را گرفتار خود می کند. در اینجا شایع ترین علائم این سرطان بیشتر معرفی شده است:

وجود خون در ادرار:
خون در ادرار که به نام هماچوری شناخته می شود، یکی از علائم بارز ابتلا به سرطان کلیه است. اغلب حتی مقدار بسیار کمی خون در ادرار، می تواند باعث تغییر رنگ آن شود. گاهی اوقات خون در ادرار آنقدر ناچیز است که تنها با آزمایش ادرار می توان آن را تشخیص داد. البته عواملی مانند عفونت مثانه، سنگ گلیه، کیست، یا التهاب نیز باعث وجود خون در ادرار می شود. به هر حال در صورت مشاهده این علامت باید سریعا به پزشک مراجعه کرد.

درد پایین کمر:
اکثر افراد این درد را تجربه نمی کنند تا زمانی که سرطان به مراحل پیشرفته خود رسیده باشد. درد ناشی از سرطان کلیه در یک طرف از پهلو و بالاتر از لگن احساس می شود. این درد می تواند یک درد مبهم و تیز باشد. اگر هر گونه درد ناگهانی را در پهلوی خود احساس کردید که برای چند روز ادامه داشت، حتما به پزشک مراجعه کنید.
شایع ترین علائم سرطان

وجود توده در شکم:
وجود توده در شکم می تواند علامت هشدار دهنده ابتلا به سرطان کلیه باشد. حس کردن توده کلیوی سخت است چون بیشتر در اعماق شکم وجود دارد. کشف این توده پزشک را وادار به سفارش آزمایش هایی مانند سونوگرافی و سی تی اسکن می کند. البته در نظر داشته باشید که اغلب این توده ها همیشه نشان دهنده ابتلا به سرطان نیستند.

کم خونی و خستگی:
خستگی یک علامت شناخته شده در مورد اغلب سرطان ها است. خستگی ناشی از سرطان با خستگی معمولی تفاوت دارد و با خواب و استراحت برطرف نمی شود. این خستگی با فعالیت های روزمره و طبیعی تداخل دارد و می تواند فرد را تحریک پذیر و ضعیف کند. هر گونه خستگی غیر معمول باید به اطلاع پزشک رسانده شود.

از دست دادن اشتها، تب و از دست دادن وزن:
یکی از نشانه های رایج سرطان، از دست دادن ناگهانی و غیر منتظره وزن است؛ بدون این که بیمار از رژیم غذایی خاصی تبعیت کرده باشد. تب با علت ناشناخته نیز ممکن است همراه با سایر علائم، نشانه ای از ابتلا به سرطان کلیه باشد.

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید