کرونا و شیمی درمانی

آیا باید از شیمی درمانی در طول پاندمی کرونا ترسید؟

شیمی درمانی ریسک ابتلا و یا مرگ ناشی از کرونا را افزایش نمی دهد.

به گزارش ماهنامه از سین سرطان تا سین سلامتی، شیمی درمانی ریسک ابتلا و یا مرگ ناشی از کرونا را افزایش نمی دهد.این خبری بود که در کنفرانس انجمن سرطان بالینی آمریکا داده شد و نتایج  مطالعه ای بود که برروی بیش از ۳۰۰۰ زن مبتلا به سرطان سینه در آمریکا انجام شد نشان داده شد که در این بیماران که در پیک فراگیری پاندمی کرونا، درمان دارویی خود را دریافت می کردند، آمار ابتلا یا مرگ و میر بیشتر از سایر گروه ها نبود و داروهای دریافتی آنها اثر منفی بر سیستم ایمنی آنها نداشته است.

 

شیمی درمانی و سیستم ایمنی

داروهای شیمی درمانی، سلول های سرطانی را با هدف قرار دادن تقسیم بالای این سلول ها از بین می برند اما ما در میان سلول های بافت های مختلف خود سلول هایی را داریم که بسیار سریع تقسیم می شوند ولی سرطانی نیستند مانند سلول های خونی، سلول های مو، سلول های دستگاه گوارش و غیره، که این موجب بروز عوارض جانبی شیمی درمانی می شود.

برخی از داروهای شیمی درمانی موجب کاهش تعداد گلبول های سفید خون می شوند. یکی از اصلی ترین انواع گلبول های سفید، نوتروفیل های می باشند که نقش زیادی در سیستم ایمنی دارند. زمانی که تعداد نوتروفیل های خون ( که به این عارضه نوتروپنیا گفته می شود)، ریسک ابتلا به عفونت در فرد بالا می رود. شاید خبر بد برای ما این باشد که بسیاری از داروهای شیمی درمانی مورد استفاده در سرطان سینه، می توانند عارضه نوتروپنیا در بیماران ایجاد کند.

از اینرو و به خاطر عارضه نوتروپنیا دارو های شیمی درمانی، بسیاری از پزشکان نگران این بودند که دریافت دارو های شیمی درمانی در طول پاندمی کرونا می تواند ریسک عفونت در این بیماران افزایش دهد. از اینرو برخی از مردم یا درمان های خود را با تاخیر شروع کردند یا از دریافت درمان اجتناب کردند.

یکی دیگر از روش های درمان دارویی بیماران مبتلا به سرطان، درمان هورمونی می باشد. درمانی های هورمونی با کاهش سطح استروژن (یکی از هورمون های داخلی بدن) یا مهار گیرنده های استروژن بر سطح سلول های سرطانی، اثر خود را اعمال می کنند و از رشد تومور جلوگیری می کنند. خبر خوب این است که درمان های هورمونی کمترین اثر را برروی سیستم ایمنی دارد و در تعداد و عملکرد سلول های ایمنی اثر چندانی نمی گذارد.

 

 مطالعه ای که انجام شد

افرادی که این مطالعه را انجام دادند، می خواستند فرضیه بالا را مورد آزمایش قرار دهند، که آیا شیمی درمانی در مقایسه با سایر روش های درمان سرطان سینه که برروی سیستم ایمنی اثر ندارند، بیماران را برای ابتلا به کرونا مستعد تر می کند یا خیر.

محققان پرونده بیش از ۳۰۰۰ بیمار مبتلا به سرطان سینه را در دوران پاندمی کرونا مورد بررسی قرار دادند و بیماران را به سه گروه تقسیم کردند :

  • افرادی که شیمی درمانی شدند
  • افرادی که هورمون درمانی شدند
  • افرادی که دارو دریافت نکردند ولی به صورت منظم پایش شدند

در طول مطالعه، از گروهی از بیماران منتخب تست کرونا گرفتند و بین گروه های مختلف مورد بررسی قرار دادند. نتایج حاصل از مقایسه آنها نشان داد که ریسک ابتلا برای بیمارانی که شیمی درمانی شدند، حدود ۳٫۵ درصد بوده و برای بیمارانی که هورمون درمانی شدند، ۲٫۷ بوده است. که این اختلاف بسیار ناچیز بوده و نشان می دهد که شیمی درمانی حداقل در این بیماران ریسک ابتلا را بالا نبرده است.

نتایج حاصل از مقایسه آمار مرگ و میر میان این دو گروه نیز، عدم اثر سو شیمی درمانی را مورد تائید قرار داد. اما محققان نیز به این نکته اشاره کرده اند که دریافت شیمی درمانی یا عدم دریافت آن، تنها فاکتور تاثیر گذار برروی افزایش آمار مرگ و میر نیست و باید به فاکتور هایی نظیر چاقی، سن و سال و سبک زندگی نیز توجه کرد.

و اما ما باید چه کنیم

اگر شما بیماری هستید که به تازگی با تشخیص سرطان سینه مواجه شده اید، این مطالعه به شما این نوید را می دهد که برای شروع درمان خود، تعلل نکنید و از ریسک ابتلا به کرونا نترسید. کرونا برای بیماران سرطانی و غیر سرطانی خطر ناک است و مهم این است که پروتکل های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنیم و به موقع واکسن خود را دریافت کنیم.

نتایج حاصل از این مطالعه اگرچه نوید بخش بود، اما نیاز به مطالعات بیشتر نیز در این زمینه هست، درمان های سرطان در حال توسعه هستند و بسیاری از این درمان ها هنوز اثراتشان برروی سیستم ایمنی مشخص نشده است. اما بازهم نکته اساسی این است که توصیه ها پزشک خود را عمل کنیم و از محیط های آلوده و حساس دوری کنیم.

 


بیشتر بخوانید:

تفاوت شیمی درمانی و پرتودرمانی