ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

از سین سرطان تا سین سلامتی

دایرکتوری جامع سرطان در ایران

امروز : دوشنبه, ۵ اسفند , ۱۳۹۸
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / سرطان ها, سلامت > اختلال در تشخیص سرطان با نفوذ یک بدافزار

اختلال در تشخیص سرطان با نفوذ یک بدافزار

دانشمندان امنیت سایبری برای بررسی توانمندی تجهیزات بیمارستانی در برابر حملات سایبری به‌وسیله یک بدافزار از تشخیص تومور سرطانی جلوگیری کردند. به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، محققان موفق به توسعه بدافزاری شده‌اند که ...

دانشمندان امنیت سایبری برای بررسی توانمندی تجهیزات بیمارستانی در برابر حملات سایبری به‌وسیله یک بدافزار از تشخیص تومور سرطانی جلوگیری کردند.
به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، محققان موفق به توسعه بدافزاری شده‌اند که می‌تواند رشد تومورهای سرطانی را شبیه‌سازی کرده یا به‌طورکلی جلوی به نمایش گذاشته‌شدن آنها را بگیرد.
سازندگان این بدافزار می‌گویند هدف آنها از توسعه این سیستم، سنجش توان امنیتی ضعیف بیمارستان‌هایی است که مسئول رسیدگی و نگهداری از اطلاعات حساس هستند.
برای اثبات عملکرد این بدافزار، محققان از تعدادی رادیولوژیست خواستند تا مطالعاتی روی سی‌تی‌اسکن‌های دست‌کاری‌شده انجام دهند. درنتیجه این آزمایش رادیولوژیست‌ها در ۹۹ درصد مواقع متوجه شبیه‌سازی رشد سرطان در تصاویر نشدند و بیمار را مبتلا به سرطان تشخیص دادند. از سوی دیگر، این بدافزار در ۹۴ درصد موارد در پنهان کردن غده‌های سرطانی موفق عمل کرد تا رادیولوژیست‌ها قادر به تشخیص بیماری نباشند.
ظاهراً حتی زمانی که رادیولوژیست‌ها می‌دانستند که اسکن‌های صورت‌گرفته تغییر پیدا کرده‌است، بازهم برای تشخیص صحیح دچار مشکل شده‌اند. حتی در زمان استفاده از تصاویری که تغییر یافتن برخی از بافت‌ها را نشان می‌داد هم متخصصان پزشکی در ۶۰ درصد مواقع، بافت‌هایی را که با استفاده از بدافزار توسعه داده‌ شده‌بود واقعی دانستند. با استفاده از همین راهنمایی، هنگامی‌که بدافزار ذکرشده تومورهای مغزی را پاک کرده‌بود در ۸۷ درصد از موارد متخصصان به‌ اشتباه، بیمار را سالم تشخیص دادند.
به‌طورکلی این بدافزار نشان می‌دهد که اطلاعات پزشکی تا چه حدی آسیب‌پذیر هستند و مراکز پزشکی باید برنامه‌های بهتری برای حفاظت از اطلاعات حساس داشته‌باشند. محققان طراح این بدافزار، اطمینان داده‌اند که چنین سیستمی در حال حاضر در دسترس گروه‌های مخرب قرار ندارد.
با پیشرفت تکنولوژی، بحث امنیت به موضوع مهمی در دنیای پزشکی تبدیل‌ شده‌است. پیش‌ از این هم هکرها موفق به سرقت اطلاعات ۱.۵ میلیون بیمار اندونزیایی شده‌بودند.

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید