اضافه وزن و سرطان

تأثیر وزن بدن بر ابتلا به سرطان باعث ایجاد چه نوع سرطان هایی می شود؟ اضافه وزن باعث بروز چه سطان هایی می شود ؟ با ما همراه باشید تا با هم به بررسی پاسخ این سوال بپردازیم :  تأثیر وزن بدن بر ابتلا به سرطان آندومتر در زنان چاق و دارای اضافه وزن احتمال […]

تأثیر وزن بدن بر ابتلا به سرطان باعث ایجاد چه نوع سرطان هایی می شود؟

اضافه وزن باعث بروز چه سطان هایی می شود ؟ با ما همراه باشید تا با هم به بررسی پاسخ این سوال بپردازیم : 

تأثیر وزن بدن بر ابتلا به سرطان آندومتر

در زنان چاق و دارای اضافه وزن احتمال ابتلا به سرطان آندومتر (سرطان پوشش رحم) دو تا چهار برابر بیشتر از زنان با وزن طبیعی است و در زنان بسیار چاق حدود هفت برابر بیشتر احتمال دارد که به این سرطان مبتلا شوند. خطر افزایش سرطان آندومتر با افزایش وزن در بزرگسالی، به ویژه در زنانی که هرگز از هورمون درمانی یائسگی استفاده نکرده اند، افزایش می یابد.

تأثیر وزن بدن بر ابتلا به سرطان آدنوکارسینومای مری

افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند تقریباً دو برابر افراد با وزن طبیعی در معرض ابتلا به نوعی سرطان مری به نام آدنوکارسینومای مری هستند و افرادی که به شدت چاق هستند بیش از چهار برابر احتمال دارند.

تأثیر وزن بدن بر ابتلا به سرطان کاردیای کاراستریک

افرادی که چاق هستند تقریباً دو برابر افراد با وزن طبیعی در قسمت بالای معده، یعنی در قسمتی که به مری نزدیک است، دچار سرطان می شوند.
تأثیر وزن بدن بر ابتلا به سرطان کبد
افراد دارای اضافه وزن یا چاقی تا دو برابر افراد با وزن طبیعی در معرض سرطان کبد هستند. ارتباط بین اضافه وزن / چاقی و سرطان کبد در مردان بیشتر از زنان است.

تأثیر وزن بدن بر ابتلا به سرطان کلیه

افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند تقریباً دو برابر افراد با وزن طبیعی در معرض سرطان سلول کلیوی هستند که شایعترین شکل سرطان کلیه است. البته ارتباط سرطان سلول های کلیوی با چاقی، مستقل از ارتباط آن با فشار خون بالا است.

تأثیر وزن بدن بر ابتلا به سرطان مننژیوم

خطر ابتلا به این تومور مغزی با رشد آهسته که در غشای اطراف مغز و نخاع ایجاد می شود، در افراد چاق حدود ۵۰٪ و در افراد دارای اضافه وزن حدود ۲۰٪ افزایش می یابد.

تأثیر وزن بدن بر ابتلا به سرطان روده بزرگ

افراد چاق (حدود ۳۰٪) بیشتر از افراد با وزن طبیعی احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ دارند.

تأثیر وزن بدن بر ابتلا به سرطان پستان

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که در زنان یائسه، BMI بالاتر با افزایش متوسط خطر سرطان پستان ارتباط دارد. به عنوان مثال، افزایش ۵ واحدی BMI با ۱۲٪ افزایش خطر همراه است. در میان زنان یائسه کسانی که چاق هستند، ۲۰ تا ۴۰ درصد در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان در مقایسه با زنان با وزن طبیعی هستند. چاقی همچنین یک عامل خطر برای سرطان سینه در مردان است.

بیشتر بخوانید : 

شیمی درمانی | ارتباط اضافه وزن و چاقی بر سرطان

چند مورد سرطان ممکن است با تأثیر چاقی بر ابتلا به سرطان ایجاد شوند؟

یک مطالعه بر جمعیت با استفاده از BMI و داده های بروز سرطان از پروژه GLOBOCAN تخمین زده است که در سال ۲۰۱۲ حدود ۲۸۰۰۰ مورد جدید سرطان در مردان (۳.۵٪) و ۷۲،۰۰۰ در زنان (۹.۵٪) به دلیل اضافه وزن یا چاقی است. درصد مواردی که به اضافه وزن یا چاقی نسبت داده می شود به طور گسترده ای برای انواع مختلف سرطان متفاوت می باشد اما برای سرطان کیسه صفرا در زنان ۵۴٪ و در آدنوکارسینومای مری ۴۴٪ است.
یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ که به طور خلاصه تخمین می زند بخشهای مختلف سرطان مربوط به اضافه وزن / چاقی در سراسر جهان، در مقایسه با سایر کشورها، ایالات متحده بالاترین کسرهای مربوط به اضافه وزن / چاقی را برای سرطان روده بزرگ، سرطان لوزالمعده و سرطان پستان بعد از یائسگی دارد.

آیا جلوگیری از افزایش وزن یا کاهش وزن خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد؟

تفسیر اطلاعات در مورد اینکه آیا اجتناب از افزایش وزن یا کاهش وزن خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد می تواند دشوار باشد زیرا افرادی که لاغر می شوند یا از افزایش وزن جلوگیری می کنند ممکن است از راه های دیگر با افرادی که کلا لاغر نمی شوند تفاوت داشته باشند. با این وجود، هنگامی که شواهد حاصل از مطالعات مشاهده ای متعدد سازگار باشد، احتمالاً ارتباط واقعی وجود دارد.

بسیاری از مطالعات مشاهده ای شواهد مداومی را ارائه داده اند که نشان می دهد افرادی که در بزرگسالی افزایش وزن کمتری دارند، خطر کمتری برای سرطان روده بزرگ، سرطان کلیه و سرطان پستان، آندومتر و تخمدان دارند.

 

صفحه رسمی از سین سرطان تا سین سلامتی