افزایش آدنوکارسینومای مری در بزرگسالان جوان

شیمی درمانی | آدنوکارسینومای مری

بروز آدنوکارسینومای مری در بزرگسالان جوان در حال افزایش است

طبق مطالعه ای که در Cancer Epidemiology ، Biomarkers & Prevention (مجله ای از انجمن آمریکایی تحقیقات سرطان)منتشر شده است ، آدنوکارسینومای مری بیشتر در بزرگسالان زیر ۵۰ سال اتفاق می افتد و بیماری این افراد احتمالاً در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شوند.

براساس پایگاه داده های نظارت ، اپیدمیولوژی و نتایج نهایی (SEER) ، سرطان مری یک سرطان نسبتاً نادر است و انتظار می رود امسال ۱۸،۴۴۰ مورد در ایالات متحده تشخیص داده شود. در حالی که این موارد تنها حدود ۱ درصد از موارد تشخیص سرطان در ایالات متحده را تشکیل می دهد ، سرطان مری با بقای پنج ساله تنها ۱۹.۹ درصد ، نتایج بقای ضعیفی دارد.

استاد پزشکی در واحد مری بارت ، بخش گوارش و کبد در کلینیک مایو در روچستر ، مینه سوتا، دکتر parasad G, میگوید؛ “بیمارانی که مبتلا به سرطان مری در مراحل آخر بیماری (end-stage)هستند ، معمولاً نتایج ضعیف تری نسبت به بیماران مبتلا به بیماری مرحله اولیه دارند. به همین ترتیب ، درک اپیدمیولوژی سرطان مری برای هدف قرار دادن استراتژی های غربالگری مهم است.”

آدنوکارسینومای مری (EAC) یکی از متداول ترین انواع سرطان مری است. در این مطالعه ، آیر و همکارانش در صدد ارزیابی روند بروز ، مرحله و نتایج بقا در بیماران مبتلا به EAC قبل از ۵۰ سالگی در مقایسه با موارد تشخیص داده شده در سنین بعدی بودند.

محققان با استفاده از پایگاه داده نظارت ، اپیدمیولوژی و نتایج نهایی، ۳۴،۴۴۳ مورد EAC را شناسایی کرده اند که بین سالهای ۱۹۷۵ و ۲۰۱۵ تشخیص داده شده است. آنها “بروز استاندارد شده برای سن” را در سه گروه سنی محاسبه کردند: زیر ۵۰ سال. ۵۰-۶۹؛ و ۷۰ سال به بالا بروز EAC در تمام گروه های سنی افزایش یافته است ، به طوری که میزان بروز در بیماران زیر ۵۰ سال به طور متوسط ​​۲.۹ درصد در سال بین ۱۹۷۵ تا ۲۰۱۵ افزایش یافته است.

احتمال تشخیص مراحل پیشرفته بیماری در بزرگسالان جوان بیشتر است، به این صورت که؛ ۸۴.۹ در در بیماران زیر ۵۰ سال در مقایسه با۶۷.۳ درصد در افراد بالای ۵۰سال تشخیص داده شده.

در نتیجه ، در گروه سنی جوان نیز نتایج بقا ضعیف تر بود: در آخرین دوره زمانی ، ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۱ ، افراد زیر ۵۰ سال بقای بدون EAC 5 ساله ۲۲.۹ درصد داشتند ، در حالی که برای افراد بین ۶۹_۵۰ سال ۲۹.۶ درصد بود، و همچنین برای گروه سنی ۷۰ به بالا.

شیمی درمانی | افزایش آدنوکارسینومای مری در بزرگسالان جوان

نویسندگان هشدار دادند که در حالی که EAC ،به ویژه در افراد زیر ۵۰ سال، همچنان به عنوان یک سرطان نادر شناخته میشود، پزشکان و بیماران باید از افزایش شیوع و نتایج ضعیف بقا در بیماران جوان مطلع باشند.

ایِر گفت: “برجستگی و اهمیت بیماری مرحله آخر و بقای ضعیف مرتبط با سرطان در این گروه سنی یافته های شگفت انگیزی برای ما بود.” “ما همچنین نگران روند افزایش طی چهار دهه گذشته هستیم.”

عضو متخصص گوارش در کلینیک Mayo, دکتر Don C افزود؛ افزایش شیوع EAC در بزرگسالان جوان ، روند سرطان روده بزرگ را نشان می دهد. در هر دو مورد ، پزشکان ممکن است علائم را به علل دیگر نسبت دهند ، تشخیص را به تأخیر می اندازند و به طور بالقوه منجر به نتایج بدتر می شوند.

بیشتر بخوانید : سرطان روده بزرگ در کمین زنان چاق

نویسندگان افزودند که بیماران باید از عوامل خطر و علائم سرطان مری آگاه باشند. علائم به طور معمول شامل مشکل در بلع ، ناراحتی قفسه سینه ، یا کاهش وزن ناخواسته است. آنها افزودند که برخی از گروه های پرخطر ، مانند کسانی که ریفلاکس طولانی مدت دارند و کسانی که سابقه خانوادگی سرطان مری دارند ، باید در مورد غربالگری با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنند.

پزشکان باید به خاطر داشته باشند که EAC بیماری افراد مسن نیست و نتایج مربوط به جوانان مبتلا به EAC ناخوشایند است.یافته های ما حاکی از آن است که پزشکان باید در بیمارانی که مبتلا به دیسفاژی (مشکل بلع) هستند ، آستانه سو ظن کمی داشته باشند. در حالی که بیماران جوان تر به طور معمول در معرض خطر بالای EAC نیستند ، اما ممکن است نیاز به آندوسکوپی فوقانی داشته باشند.” به گفته نویسندگان ، این روش ، که در آن پزشکان لایه فوقانی دستگاه گوارش را بررسی می کنند ، می تواند EAC را رد کند یا می تواند به تشخیص بیماری در مراحل اولیه ، زمانی که درمان آن آسان تر است ، کمک کند.

نویسندگان اشاره کردند که محدودیت مطالعه این است که محققان نمی توانند داده های سطح فردی را بررسی کنند. همچنین ، اطلاعات همبودی در پایگاه داده SEER در دسترس نبود.

این مطالعه توسط انستیتوی ملی سرطان و مرکز ملی پیشرفت علوم ترجمه تأمین شد.

گروه تحقیق: انجمن تحقیقات سرطان آمریکا

 

این مطلب را از دست ندهید:
رابطه کلسترول بالا و ابتلا به سرطان

 نشریه از سین سرطان تا سین سلامتی 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24