افزایش امید به زندگی بیشتر در بهبودیافتگان سرطان تخمدان

درمان نگهدارنده با مهارکننده‌های PARP ممکن است یک گزینه مفید برای بیماران مبتلا به سرطان تخمدان پس از اولین خط درمان باشد.

به گزارش خبرنگار ماهنامه از سین سرطان تا سین سلامتی؛ بر اساس یک مطالعه اخیر، بیماران مبتلا به سرطان تخمدان که به تازگی تشخیص داده شده اند، ممکن است بتوانند با مصرف درمان نگهدارنده Zejula (نیراپاریب) پس از خط اصلی درمان، از پیشرفت سرطان خود جلوگیری کنند – و کیفیت زندگی خوبی داشته باشند.

درمان‌های نگهدارنده ممکن است برای مدت طولانی انجام شوند و برای کمک به جلوگیری از عود سرطان پس از اولین خط درمان استفاده می‌شوند. بسیاری از این درمان‌ها اغلب بقای بدون پیشرفت را افزایش می‌دهند (PFS؛ زمان حین و بعد از درمان زمانی که بیمار بدون پیشرفت بیماری زندگی می‌کند) و کیفیت زندگی بیماران را حفظ می‌کند.

زجولا بقای بدون پیشرفت را افزایش می‌دهد

در این کارآزمایی ۷۳۳ بیمار که به تازگی سرطان تخمدان تشخیص داده شده بود، شیمی درمانی دریافت کردند و همگی در معرض خطر بالای عود سرطان بودند، شرکت کردند؛ یافته‌ها نشان داد که PFS با این دارو ۱۳.۸ ماه بود، در حالی که با دارونما ۸ ماه بوده.

عادلی متخصص رادیوانکولوژی و عضو هیات مدیره انجمن علمی سرطان‌های زنان ایران در خصوص این یافته علمی گفت:ما هنوز از این مطالعه داده‌های طولانی در اختیار نداریم تا بدانیم آیا این به بقای کلی طولانی‌تر نیز می‌انجامد یا خیر». اما تا کنون می‌دانیم که وقتی این دارو را مصرف می‌کنید، چندین ماه یا بیشتر از یک سال به زمان عود سرطان اضافه می‌شود.

وی افزود: به طور خاص، در بیماران مبتلا به تومور‌های مبتلا به کمبود همولوگ نوترکیبی (HRD)، نرخ PSF، ۲۱.۹ ماه برای بیمارانی که Zejula مصرف می‌کردند، در مقایسه با ۱۰.۴ ماه برای بیمارانی که دارونما مصرف می‌کردند، وجود داشت.

این متخصص رادیوتراپی انکولوژی گفت: ما می‌بینیم که این دارو به ویژه برای بیمارانی که تغییرات خاصی در تومور خود دارند، به عنوان مثال جهش BRCA، یا تغییر دیگری مانند کمبود همولوگ نوترکیب، بسیار سودمند است.

عادلی بیان داشت: چند مهارکننده مختلف PARP وجود دارد که در همان کلاس Zejula هستند که تفاوت‌هایی با هم دارند، اما شباهت‌های زیادی هم با دارند. مهارکننده‌های PARP نوعی داروی سرطان هدفمند هستند که می‌توانند کاری کنند تا سلول‌های سرطانی DNA آسیب‌دیده خود را ترمیم نکنند و باعث مرگ آن‌ها شوند. انواع دیگر مهارکننده‌های PARP برای سرطان تخمدان عبارتند از Lynparza (Olaparib) و Rubraca (rucaparib).

عوارض جانبی و کیفیت زندگی

عادلی گفت: که در حال حاضر فقط یک مطالعه ارائه شده است که نشان می‌دهد کیفیت زندگی در طول مصرف Zejula حفظ می‌شود وبرای اطمینان کامل باید منتظر مطالعات بعدی بود.
وی افزود: شایع‌ترین و شدیدترین عوارض جانبی مشاهده شده با زجولا کم خونی (۳۱ ٪ از بیماران)، تعداد کم پلاکت خون (۲۸.۷ ٪) و تعداد گلبول‌های سفید خون (۱۲.۸ ٪) بود. Rubraca علاوه بر کاهش تعداد گلبول‌های قرمز باعث افزایش آنزیم‌های کبدی نیز می‌شود.

این متخصص رادیوتراپی انکولوژی در پایان گفت: کیفیت زندگی به طور قابل توجهی با داروی دیگر این خانواده Lynparza که FDA در سال ۲۰۱۸ برای این جمعیت بیمار تایید کرد، تحت تاثیر قرار نگرفت. شایع‌ترین عوارض جانبی عبارت بودند از تهوع، خستگی، درد شکم، استفراغ، عفونت دستگاه تنفسی فوقانی/آنفولانزا/نازوفارنژیت/برونشیت، یبوست، تحریف حس چشایی، کاهش اشتها، سرگیجه، کاهش تعداد گلبول‌های سفید خون، درد معده، تنگی نفس. عفونت ادراری، تعداد پلاکت خون پایین و دهان ملتهب و دردناک بود.