ایران پتانسیل گسترش توریسم سلامت را دارد

دکتر پوریا عادلی متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی، مدیر مسول و صاحب امتیاز نشریه پزشکی از سین سرطان تا سین سلامتی و مسئول کمیته علمی شاخه مرکزی انجمن کلینیکال آنکولوژی ایران است. به بهانه بررسی وضعیت سرطان در کشور و همچنین ارزیابی وضعیت طرح تحول سلامت به سراغ این پزشک و صاحب رسانه رفتیم.

جناب دکتر با عرض سلام و تشکر از وقتی که به روزنامه مردم سالاری دادید کمی در مورد نشریه از سین سرطان تا سین سلامتی و اهداف خود برای مخاطبان روزنامه مردم سالاری بفرمایید؟

با عرض سلام خدمت شما و خوانندگان عزیز روزنامه مردم سالاری. نشریه از سین سرطان تا سین سلامتی از ۳ سال پیش با هدف آگاهی بخشی به مردم عزیز کشورمان و اصلاح دیدگاه جامعه در مورد بیماری سرطان کار خود را آغاز کرده است. هدف اصلی ما ضمن تصحیح سبک زندگی مردم این بوده که به جامعه نشان دهیم که سرطان پایان زندگی نیست بلکه این بیماری فرصتی است برای تجربه زندگی دوباره.

جناب آقای دکتر آیا واقعا سرطان پایان زندگی نیست؟

بله حتما. طبق آمار های موجود %۴۰ سرطان ها کاملا قابل بهبودند.%۳۰ دیگر قابل کنترل و افزایش طول عمر قابل قبول دارند و تنها %۳۰ بیماران هدف اقدامات تسکینی و palliative  هستند.

این مطلب را از دست ندهید:
سالم ترین نوع گوشت کدام است ؟

جناب آقای دکتر شایعترین سرطان ها در کشور ما چه سرطان هایی هستند ؟

این آمار بسته به استان های مختلف کشورمان بسیار متفاوت است اما به طور کلی سرطان معده، ریه،پروستات و برست در خانم ها شایعترین سرطان های کشور ما را تشکیل می دهند.

جناب آقای دکتر عادلی طرح تحول سلامت که چند سالی است در کشور ما اجرایی شده را چگونه ارزیابی می کنید؟

اصل طرح تحول سلامت با دیدگاه کاهش پرداخت هزینه از جیب مردم پدیده ای میمون است اما ادامه این طرح نیازمند منابع پایدار مالی است.جمله ای در اقتصاد وجود دارد که می گوید :

کاهش هزینه باعث می شود که شما فقیر تر نشوید و برای ثروتمند شدن باید منابع درآمدی خود را افزایش دهید. بنابراین تزریق منابع دولتی تنها راهکاری کوتاه مدت بوده و برای ادامه این طرح باید به دنبال قدرتمندتر کردن منابع مالی شرکت های بیمه و گسترش توریسم پزشکی و همچنین بهره گیری از توانایی های بخش خصوصی باشیم.

جناب آقای دکتر به نظر شما پزشکی کشور ما توانایی های لازم برای گسترش توریسم سلامت را دارد؟

در مبحث توریسم سلامت چهار پارامتر وجود دارد که تاثیرگذار است

اول توانایی علمی و نیروی انسانی موجود

دوم تجهیزات پزشکی

سوم هزینه های پایین درمانی که در این سه مورد توانایی ها و وضعیت کشور ما در بالاترین حد ممکن هست چرا که ضمن بهره مندی از حاذق ترین پزشکان دنیا در کشور هزینه های درمانی در ایران بسیار بسیار پایین است یعنی تبلور همان شعار توریسم سلامت که می گوید:

این مطلب را از دست ندهید:
چند نوع بیماری سرطان وجود دارد ؟

کیفیت در حد کشور های پیشرفته و هزینه های مطابق با کشور های جهان سوم

هزینه های درمانی در ایران در حال حاضر کمتر از ۲۰/۱ کشور های اروپایی بوده در حالی که کیفیت این خدمات به مراتب بالاتر است اما در مورد پارامتر های چهارم که انجام اطلاع رسانی خوب و ایجاد بستر برای ورود بیماران به کشور است، موانعی وجود دارد که دفع این مولنع ملزم به همکاری سه نهاد وزارت بهداشت و درمان، وزارت امور خارجه و سازمان گردشگری است.

جناب آقای دکتر آیا فکر می کنید دولت و بخش دولتی باید وارد بخش توریسم سلامت شود؟

نه به هیچ وجه دولت تنها وظیفه حمایت از بخش خصوصی را در این زمینه باید بر عهده بگیرد و با ایجاد بستر های لازم این راه را هموار نماید.

جناب دکتر در زمینه توریسم سلامت کشورمان چه رقبایی دارد؟

توریسم سلامت در سال های اخیر با توجه به گسترش اینترنت رشد چشمگیری داشته است و کشور ما با رقبایی در سطح جهانی و منطقه ای روبروست. رقبای جهانی کشور ما هند، اندونزی و فیلیپین هستند و در سطح منطقه ای هم اردن و امارات متحده عربی در این زمینه فعالیت های قوی و قابل توجهی داشته اند که البته با توجه به سطح پزشکی بسیار پایین تر این کشور ها در صورت ورود به این عرصه می توانیم سهم خود را از بازار های جهانی کسب کنیم.

این مطلب را از دست ندهید:
کدام رژ لب ها سرطان زا هستند؟

آیا بستر توریسم سلامت را در کشورمان فراهم می بینید؟

بله به طور قطع یکی از زمینه های بسیار مساعد در کشور ما درمان سرطان است که هم از نظر هزینه و هم از نظر کیفیت با کشور های اطراف قابل مقایسه نیست و حتی به راحتی با رقبای جهانی قابل رقابت هستیم. ما متخصصان بسیار خوبی در این زمینه در کشورمان داریم. با تشکر از وقتی که به روزنامه مردم سالاری دادید برای شما و تمام پزشکان حاذق کشورمان آرزوی موفقیت داریم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24