ایمنی درمانی بعد از جراحی خطر عود کشنده را در سرطان پیشرفته مثانه کاهش می‌دهد

نتایج آزمایش بالینی نشان دهنده ایمنی درمانی بعد از جراحی خطر عود کشنده را در سرطان پیشرفته مثانه کاهش می‌دهد.

به گزارش ماهنامه از سین سرطان تا سین سلامتی، یک آزمایش بالینی فاز ۳ برای اولین بار نشان می‌دهد که ایمونوتراپی پس از جراحی برای از بین بردن سرطان مثانه می‌تواند خطر عود را برای بیمارانی که در معرض خطر بازگشت سرطان خود در یک فرم متاستاتیک کشنده هستند را کاهش دهد.

با توجه به نتایج منتشر شده در مجله پزشکی نیوانگلند. از ایمونوتراپی nivolumab به عنوان یک درمان کمکی استفاده شد که پس از جراحی به امید حداکثر رساندن اثربخشی انجام می‌شود.

آزمایش تصادفی به نام “Checkmate ۲۷۴” نشان داد که استفاده از nivolumab احتمال بقا این بیماران در سرطان را پس از جراحی در مقایسه با بیمارانی که دارونما دریافت کرده اند، افزایش می‌دهد. میانگین مدت زمان قبل از عود در بیمارانی که nivolumab دریافت کردند، تقریباً دو برابر شده است.

در حال حاضر جراحی مثانه یا کلیه و حالب ااستاندارد مراقبت از بیماران مبتلا به سرطان دستگاه ادراری است که عضلات یا غدد لنفاوی اطراف رادرگیر کرده اند، اگرچه نیمی از این بیماران بعداً دچار عود میشوند. متأسفانه برای این بیماران، هیچ توافقی در مورد روش‌های درمانی پس از جراحی که ممکن است خطر عود سرطان را کاهش دهد، حاصل نشده است.

پوریا عادلی متخصص رادیوانکولوژی و عضو هیات مدیره انجمن رادیوانکولوژی ایران گفت: این نتایج آزمایش بالینی نوید می‌دهد که با کاهش خطر عود و متاستاز پس از جراحی، بر درمان استاندارد بیماران مبتلا به سرطان مثانه تأثیر بگذارد.
وی افزود: تقریباً ۲۰۰۰۰۰ نفر سالانه به دلیل سرطان ارولوژی در سراسر جهان می‌میرند، بنابراین پیشرفت‌هایی مانند ایمونوتراپی که به این روش استفاده می‌شود امیدوار کننده است.
در مجموع ۷۰۹ بیمار بخشی از آزمایش بودند. نیمی از آن‌ها nivolumab و نیمی دیگر هر دو هفته به مدت یک سال دارونما دریافت کردند. اکثریت قریب به اتفاق بیمارانی که nivolumab دریافت کرده اند هیچ تاثیری بر کیفیت زندگی آن‌ها نداشته است.
این آزمایش با پشتیبانی Bristol Myers Squibb، سازنده سیستم ایمنی درمانی، با همکاری شرکت دارویی ONO انجام شده است.

 

بیشتر بخوانید:
عواملی که خطر ابتلا به بیماری سرطان مثانه را بالا می برند کدامند ؟