ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

از سین سرطان تا سین سلامتی

سرطان | سرطان اصفهان | دکتر سرطان اصفهان | بهترین درمان سرطان | مطالب مفید سرطان

امروز : پنجشنبه, ۲۱ فروردین , ۱۳۹۹
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / سرطان ها, سلامت > برنامه های پیشگیرانه سرطان باید با جدیت بیشتری دنبال شود

برنامه های پیشگیرانه سرطان باید با جدیت بیشتری دنبال شود

  دبیر انجمن رادیوتراپی آنکولوژی گفت: تغییر سبک زندگی و حرکت به سمت صنعتی شدن را که ماحصل این نوع زندگی است، از علل اصلی بروز سرطان های نوظهور مثل سرطان های دستگاه گوارش به ویژه ...

 

دبیر انجمن رادیوتراپی آنکولوژی گفت: تغییر سبک زندگی و حرکت به سمت صنعتی شدن را که ماحصل این نوع زندگی است، از علل اصلی بروز سرطان های نوظهور مثل سرطان های دستگاه گوارش به ویژه سرطان روده  عنوان کرد.

دکتر فودازی افزود: پیشگیری اولیه جنبه عمومی دارد و شامل افزایش اطلاع و آگاهی مردم نسبت به سبک صحیح زندگی مانند ورزش کردن، مصرف تغذیه سالم، پرهیز از مصرف برخی موادغذایی و دخانیات است و پیشگیری ثانویه شامل غربالگری است که در مورد برخی سرطان ها مانند پروستات، دهانه رحم، کلورکتال (با بررسی خون مخفی در مدفوع) و سینه (با ماموگرافی) این کار انجام می شود.

وی از شیوع سرطان پروستات در بین مردان در ایران خبر داد و گفت: از آنجایی که سرطان پروستات از جمله سرطان های وابسته به سن است و جمعیت کشور رو به سالمندی پیش می رود، میزان شیوع این سرطان نیز در کشور ما روبه افزایش گذاشته است.

دکتر فودازی با تاکید بر لزوم توجه بیشتر به امر پیشگیری در خصوص بیماری سرطان گفت: درمان سرطان بسیار پرهزینه و سخت است و خانواده و نظام سلامت را با مشکلات زیادی روبه رو می کند اما پیشگیری همواره کم هزینه بوده است. ضمن آنکه طبق پیش بینی های صورت گرفته تا سال ۲۰۳۵ میلادی تعداد مبتلایان به سرطان به دو برابر میزان کنونی می رسد و کشور ما نیز از آمارهای جهانی مستثنی نیست؛ از این رو باید برنامه های پیشگیرانه با جدیت بیشتری دنبال شود.

وی در ادامه با بیان اینکه حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد مبتلایان به سرطان در صورت تشخیص زودهنگام درمان قطعی می شوند، افزود: روش های درمانی مختلفی برای درمان سرطان وجود دارد که بنا به شدت و نوع بیماری و تشخیص پزشک معالج از آن استفاده می شود.

دبیر انجمن آنکولوژی و رادیوتراپی ایران ادامه داد: در ۵۰ درصد از موارد ابتلا به سرطان، جراحی درمان اصلی است و در ۵۰ درصد مابقی رادیوتراپی و شیمی درمانی به عنوان درمان کمکی به کار گرفته می شود.

وی با تاکید بر اینکه هیچ سرطانی رانمی توان صرفا با شیمی درمانی درمان کرد، گفت: اگر درمان سرطان در کشور ما نیز مانند کشورهای پیشرفته به صورت تیمی انجام شود، از بسیاری از موارد شیمی درمانی های غیرضروری که گاها مشاهده می شود در مورد برخی بیماران به کار می رود، کاسته می شود.

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید