بیماران دیابتی چگونه در برابر ویروس کرونا از خود مراقبت کنند؟

بیماران دیابتی

بیماران دیابتی چگونه در برابر ویروس کرونا از خود مراقبت کنند؟

پوپک اسدی، فوق تخصص بیماری‌های غدد و متابولیسم، درخصوص بیماری کووید ۱۹ و افراد مبتلا به بیماری دیابت گفت: افراد مبتلا به بیماری دیابت باید در شرایط شیوع ویروس کرونا، فشار خون و قند خون خود را کنترل کنند و بدین منظور لازم است مرتب با پزشک خود در تماس باشند.

 

وی افزود: اگر مبتلایان به دیابت به‌درستی قند و فشار خود را کنترل نکنند، هم احتمال ابتلا به کرونا و هم شدت بیماری در آن‌ها افزایش می‌یابد.

اسدی تصریح کرد: بیماران دیابتی نیز باید مانند همه به‌دقت اصول ایمنی را رعایت کنند؛ فاصلۀ کافی (معادل یک‌ونیم تا دو متر) را از افراد بیمار یا ناقل حفظ کنند؛ هنگام خروج از منزل از دستکش استفاده کنند، زیرا استفاده از دستکش مهم‌تر از ماسک است؛ کاملاً مراقب باشند تا دست آلوده را به ناحیۀ T Zone (شامل چشم‌ها، بینی و دهان) نزنند. در این شرایط بحرانی تمامی افراد باید اصولی مشابه هم را رعایت کنند و هرگز از آن غافل نشوند.

اسدی افزود: خواب کافی (۹ ساعت در شبانه‌روز) و تغذیۀ مناسب در افزایش کارایی سیستم ایمنی و در نتیجه مقابله با ویروس کرونا بسیار مؤثر است. تمامی افراد به‌خصوص افراد دیابتی باید مصرف کربوهیدرات خصوصاً شکر را محدود کنند؛ چراکه افزایش مصرف آن‌ باعث ضعف سیستم ایمنی می‌شود. استرس نیز باید کاهش یابد، زیرا با افزایش سطح کورتیزول، میزان ایمنی بدن کاهش می‌یابد.

این مطلب را از دست ندهید:
روزی دو موز سیاه شده بخورید

این فوق تخصص بیماری‌های غدد و متابولیسم اظهار کرد: همچنین باید به شست‌وشوی مرتب و اصولی دست‌ها ترجیحاً با آب و صابون دقت داشت؛ چراکه مصرف مواد زیاد مواد ضدعفونی‌کننده و الکل باعث خشکی دست‌ها و حتی در صورت استنشاق باعث آسیب سیستم ایمنی می‌شود. نوشیدن مایعات و هیدراتاسیون در طول شبانه‌روز نیز باید کافی باشد. فراموش نکنیم که مصرف ویتامین‌های مختلف و زینک (روی) به‌هیچ‌عنوان بدون دستور پزشک توصیه نمی‌شود.

وی ادامه داد: درصورتی‌که افراد دیابتی به هر علتی در بیمارستان بستری شوند، ممکن است قرص متفورمین آن‌ها قطع و در آن شرایط خاص از انسولین در صورت لزوم استفاده شود.

اسدی با اشاره به مصرف قرص ویتامین D اظهار کرد: طبق نظر مشترک انجمن غدد و انجمن روماتولوژی ایران، در این شرایط بحرانی نیاز به آزمایش تعیین سطح ویتامین D نیست. اگر افراد در گذشته تحت درمان با ویتامین D بوده‌اند، باید به همان صورت، مصرف آن را ادامه دهند. در غیر این صورت میزان مصرف ویتامین D 50 هزار واحد (۵۰۰۰۰ IU) در افراد بالای ۱۲ سال هر هفته یک عدد به مدت یک ماه و در کودکان ۲ تا ۱۲ سال هر دو ماه یک عدد است.

از سین سرطان تا سین سلامتی

پرتو درمانی و شیمی درمانی

لینک های مفید:

علمی ترین و جدید ترین مطلب در زمینه پرتو درمانی

این مطلب را از دست ندهید:
در بدن هر انسان یک کد سرطان کش وجود دارد

علمی ترین و جدید ترین مطلب در زمینه شیمی درمانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24