ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

از سین سرطان تا سین سلامتی

امروز : یکشنبه, ۱۷ آذر , ۱۳۹۸
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اخبار جامعه پزشکی > تاثیر رادیولوژی بر افزایش خطر سرطان در کودکان

تاثیر رادیولوژی بر افزایش خطر سرطان در کودکان

پرتوهای اشعه ایکس دستگاه های رادیو لوژی و سی تی اسکن دار می‌تواند به بافت‌های زنده آسیب برساند و DNA را تغییر بدهد و حتی عامل بروز سرطان به ویژه در میان کودکان باشد امروزه تقریبا ...

پرتوهای اشعه ایکس دستگاه های رادیو لوژی و سی تی اسکن دار می‌تواند به بافت‌های زنده آسیب برساند و DNA را تغییر بدهد و حتی عامل بروز سرطان به ویژه در میان کودکان باشد
امروزه تقریبا تمام درمان ها، اعم از درمان های طبی و جراحی بر پایه روش های مختلف تصویربرداری انجام می شود و فناوری تصویربرداری توسط تابش و اشعه ایکس در جهت تشخیص و درمان بیماری به کار می رود.
امروزه روش‌هایی مانند «ام آر آی» و سونوگرافی( موسوم به روش‌های غیر پرتویی) و روش‌هایی مانند سی تی اسکن، ماموگرافی و روش‌های مرسوم رادیوگرافی که از توزیع پرتوهای تابیده شده اشعه ایکس به روی صفحات فیلم یا شمارشگرها یا گیرنده‌های دیگر دیجیتالی تشکیل تصویر می‌دهند، در درمان بیماری ها نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند.
این در حالی است که پرتوهای اشعه ایکس دستگاه های رادیو لوژی و سی تی اسکن دار می‌تواند به بافت‌های زنده آسیب برساند و DNA را تغییر بدهد و حتی عامل بروز سرطان به ویژه در میان کودکان باشد. چراکه اشعه ایکس نوعی انرژی تابشی مشابه نور یا امواج رادیویی است که نسبت به اشعه‌های نور مرئی یا امواج رادیویی انرژی بیشتری دارد و می‌تواند به بدن نفوذ کند.
به گفته رضا جعفری، کارشناس ارشد رادیو لوژی، پرتوهای اشعه ایکس دستگاه های رادیو لوژی و سی تی اسکن عوارضی مانند ابتلا سرطان دارند و در یک سی تی اسکن ریه حدود ۱۲۰ برابر یک رادیو گرافی قفسه سینه اشعه ایکس جذب بیمار می‌شود.
وی در این خصوص گفت: طی تحقیقی که درسال ۲۰۰۷ در آمریکا صورت گرفته است از میان ۷۰ میلیون سی تی اسکن صورت گرفته که تحت آزمایش با اشعه ی ایکس قرار گرفته اند ۲۹۰۰ انواع سرطان در سال بعد از آن به واسطه پرتو گیری‌ها از این سی تی اسکن ها گزارش شده است واین نشان می دهد ما باید مراقبت جدی کنیم.

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید