از شایعه تا واقعیت؛

تاثیر موبایل بر ابتلا به سرطلان مغز

هنوز دلایل قطعی برای اثبات یا رد تاثیر استفاده از تلفن همراه و میزان تاثیر گذاری آن بر افزایش، تومور‌های مغزی وجود ندارد.

به گزارش ماهنامه از سین سرطان تا سین سلامتی، پروفسور دانشگاه کارلتون، پل ویلنوو، تحقیقاتی درباره تاثیر موبایل بر ابتلا به سرطلان مغز منتشر کرده است که گزارش‌های اپیدمیولوژیک را به چالش می‌کشد و این افزایش استفاده از تلفن‌های همراه را به سرطان مغز، به ویژه گلیوم ارتباط می‌داند.
ویلنوو و تیم وی ارزیابی کردند که آیا تغییر در استفاده از تلفن همراه و بروز گلیوم در کانادا با فرضیه افزایش خطر سازگار است یا خیر،  نتایج در این مقاله ارائه شده است.

تعداد مشترکان تلفن همراه در کانادا از صفر در اوایل دهه ۱۹۸۰ به تقریباً ۲۹.۵ میلیون نفر در سال ۲۰۱۵ افزایش یافت. در مقابل، بروز گلیوم، هنگامی که برای سن تنظیم شود، نسبت به مدت مشابه نسبتاً بدون تغییر باقی مانده است.

برخی از مطالعات قبلی تعداد پیش بینی شده را بیش از حد تخمین زده بودند موارد گلیومای تشخیص داده شده تا ۸۶ درصد عدم افزایش میزان گلیوم همراه با افزایش قابل توجه استفاده از تلفن همراه نشان می‌دهد که ممکن است ارتباط علتی بین این دو وجود نداشته باشد.

ویلنوو، که با گروه علوم بهداشت کارلتون است، گفت: ما داده‌های محدودی در سطح ملی برای توصیف استفاده از تلفن‌های همراه کانادایی‌ها داریم که شامل اطلاعاتی در مورد چند سال استفاده افراد از تلفن همراه، تعداد دفعات استفاده و حتی نحوه استفاده از آن است.
“اما حتی وقتی ما تخمین محافظه کارانه‌ای از تعداد کاربران تلفن همراه و … اعمال کردیم، مدل‌های ما نشان می‌دهد که یافته‌های مطالعات اپیدمیولوژیک قبلی، نشانگر افزایش خطر ابتلا به سرطان مغز در استفاده از تلفن همراه، پشتیبانی نمی‌شود.
دکتر پوریا عادلی متخصص رادیوانکولوژی در این باره به نشریه از سین سرطان تا سین سلامتی گفت :که هنوز دلایل قطعی برای اثبات یا رد تاثیر استفاده از تلفن همراه و میزان تاثیر گذاری آن بر افزایش، تومور‌های مغزی وجود ندارد و بهتر است منتظر اخبارتحقیقات جدید و وسیع در این حوزه باشیم.

 

بیشتر بخوانید:

آیا دئودورانت ‌ها سرطان‌ زا هستند؟