تاثیر واکسن آدنوویروس ۵ بر سرطان پروستات

واکسن نوترکیب آدنوویروس ۵، بر روی کانسر پروستات مقاوم به هورمون درمانی می‌تواند موثر باشد.

به گزارش ماهنامه از سین سرطان تا سین سلامتی، یک واکسن ایمنی درمانی نسل دوم آدنو ویروس انسانی بر روی بیماران مبتلا به سرطان پروستات مقاوم در برابر هورمون درمانی متاستاتیک که به سایر روش‌های درمانی موجود پاسخ نمی‌دهند، موثر هست.

یک واکسن ایمنی درمانی نسل دوم آدنو ویروس انسانی بر روی بیماران مبتلا به سرطان پروستات مقاوم در برابر هورمون درمانی متاستاتیک که به سایر روش‌های درمانی موجود پاسخ نمی‌دهند، موثر هست.

داده‌ها از آزمایش فاز ۱ یک پلت فرم واکسن نوترکیب آدنوویروس ۵ (Ad۵) چند منظوره، ایمنی، ایمنی زایی سلول T و فعالیت بالینی را در بیماران مبتلا به سرطان پروستات مقاوم در برابر هورمون درمانی متاستاتیک نشان داد. توسعه دهنده عامل ImmunityBio، Inc در یک خبر اعلام کرد.

واکسن ایمونوتراپی نسل دوم انسانی Ad۵ (hAd۵) با هدف قرار دادن آنتی ژن‌های مرتبط با تومور (TAA) آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA)، MUC-۱ و brachyury، فعال سازی سیستم ایمنی را در ۱۷ بیمار ارزیابی شده نشان داد و همه شرکت کنندگان حداقل در یک مورد پاسخ T-cell را داشتند.

یافته‌های ایمنی ناشی از سلول T در ۱۰۰ ٪ از ۱۷ بیمار [مبتلا به سرطان پروستات]که گلبول‌های سفید خون آن‌ها در این مطالعه مورد ارزیابی قرار گرفت، توانایی پلتفرم واکسن hAd۵ ما را در ایجاد یک پاسخ قوی به آنتی ژن‌های تحویل شده تایید می‌کند.

Soon-Shiong، MD، بنیانگذار و رئیس اجرایی ImmunityBio، در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: علاوه بر این، اثبات اینکه واکسن می‌تواند به طور مکرر و بدون عوارض جانبی در دوز ۵ * dose ۱۰۱۱ ذرات ویروسی تجویز شود، از کاربرد این بستر hAd۵ در سرطان و بیماری‌های عفونی مانند COVID-۱۹ پشتیبانی می‌کند. این نتایج اولیه، برای بیماران مبتلا به سرطان پروستات متاستاتیک پیشرفته بسیار مقاوم بسیار دلگرم کننده است و نیاز به تحقیقات بیشتردارد.

این آزمایش بیماران بالغ با شواهد رادیولوژیک پیشرفت یا پیشرفت PSA را برای دریافت ۳ واکسن همزمان، هر کدام ۳ TAA را هدف قرار دادند، هر ۳ هفته برای حداکثر ۳ دوز در بازوی کاهش تنش، ثبت نام کرد. کسانی که در بازوی انبساط دوز تحت درمان قرار گرفتند نیز هر ۸ هفته یکبار واکسن تقویت کننده دریافت کردند. نقطه پایان اولیه آزمایش تعیین ایمنی و دوز توصیه شده فاز ۲ بود.

یک بیمار پاسخ جزئی به درمان را به دست آورد و ۵ بیمار با ثابت شدن کاهش PSA بیش از ۶ ماه بیماری پایدار داشتند. متوسط ​​بقا بدون پیشرفت ۲۲ هفته (۹۵ ٪ CI، ۱۹.۱-۳۴.۰) بود و میانگین بقای کلی (OS) حاصل نشد. در ۱۲ ماه، نرخ سیستم عامل ۸۳.۳ ((۹۵ C CI، ۵۶.۸–۹۴.۳) بود.

واکسن دارای یک مشخصات ایمنی قابل تحمل است، بدون درجه بالاتر از ۳ عوارض جانبی مربوط به درمان یا سمیت‌های محدود کننده دوز ذکر شده است. نکته قابل توجه، ۳ بیمار که به پاسخ PSA رسیده اند نیز تحت رادیوتراپی تسکینی قرار گرفتند. محققان نتیجه گرفتند که تأثیر واکسن به اعتبارسنجی بیشتر و ایمنی زایی آن در ترکیب با ایمونوآنکولوژی و / یا پرتودرمانی تسکینی احتیاج دارد.

از ناقل ویروسی hAd۵ همچنین برای تولید واکسن برای درمان بالقوه دیگر تومور‌های جامد از جمله سرطان پستان، لوزالمعده، ریه و سر و گردن استفاده می‌شود. واکسن‌ها توانایی خود را برای غلبه بر ایمنی قبلی آدنوویروس در مدل‌های پیش بالینی نشان داده اند.

 

بیشتر بخوانید:

بهبود طول عمر در سرطان پروستات

دومین سمینار (وبینار) کشوری تازه های سرطان پروستات