جراح سرطان پستانی که سرطان پستان گرفت

“مثل خیلی از زنان، پستان‌هایم را چک نکردم. با خودم فکر می‌کردم ‘برای جراح سرطان پستان که از این اتفاق‌ها نمی‌افتد’.”
لیز اوریردان، بعد از این‌که مشخص شد خودش سرطان پستان گرفته، مجبور شد کاری را که ۲۰ سال برایش آموزش دیده بود رها کند.
او در سال ۲۰۱۵ وقتی ۴۰ سال داشت تحت عمل ماستکتومی (پستان‌برداری) قرار گرفت، اما بیماری در ماه مه گذشته مجددا بروز کرد.
او انتظار داشت که حداقل ۲۰ سال به عنوان جراح کار کند، ولی مجبور شد که تنها بعد از دو سال حرفه‌اش را رها کند. اشعه‌درمانی بعد از بروز مجدد سرطان باعث شد که از تحرک شانه چپش کاسته شود.
پیش از تشخیص سرطان، او تعدادی توده در پستان‌هایش پیدا کرده بود که چیزی جز کیست نبودند، و شش ماه پیش از آن هم ماموگرافی نشان داده بود که پستان‌هایش در سلامت کامل هستند.
“نمی‌دانستم چطور می‌توانم بر خودم مسلط باشم، اشک‌هایم را خشک کنم، از کلینیک بیرون بروم و در پارکینگ زیر گریه بزنم.”
بعد از این‌که مساله را با شوهرش در میان گذاشت، تصمیم گرفت که آن را با کسانی که توییترش را دنبال می‌کردند در میان بگذارد. او می‌گوید شبکه‌های اجتماعی برایش تبدیل به قایق نجات شدند و حمایت‌های زیادی از او شد.
“به من نحوه مقاومت را آموختند. همیشه یکی پیدا می‌شود که ساعت سه صبح، وقتی دارو نمی‌گذارد که بخوابید، با شما صحبت کند.”
او حالا در واتس‌اپ گروهی برای پزشکان مبتلا به این بیماری ایجاد کرده است.
دکتر اوریردان بعد از دوره اول سرطانش مجددا سر کار برگشت، اما اصلا انتظار چالش‌های عاطفی این تصمیم را نداشت. او فکر می‌کرد که تجربه سرطان باعث خواهد شد که از راه دیگری به بیماران کمک کند.
“اما یکی از سخت‌ترین کارهایی بود که در عمرم کرده‌ام. این‌که به زنی بگویید که سرطان دارد در حالت عادی هم کار سختی است، اما من انگار داشتم اتفاقات گذشته را از نو تجربه می‌کردم، و خودم و شوهرم را در چهره بیماران و همراهانشان می‌دیدم.”
او می‌گوید “من بعد از ماستکتومی درد زیادی داشتم و خیلی سریع به کارم برگشتم. می‌دانستم که شاید دارم آن‌ها را هم به درد خودم مبتلا می‌کنم و واقعا برایم سخت بود.”
او می‌گوید حتی شرکت در جلسات هفتگی کمیسیون پزشکی هم کار سختی بود.
“وقتی به سر کار برگشتم، در اولین جلسه کمیسیون موردی بود که عین خودم بود. زنی به سن و سال خودم که سرطان مشابهی داشت. همکارانم می‌گفتند ‘واقعا بد است’.”
سرطان دکتر اوریردان بار دیگر در سال ۲۰۱۸ بروز کرد، و او مجبور شد برای بار دوم تحت اشعه‌درمانی قرار بگیرد، کاری که واقعا نادر است. به او هشدار داده بودند که اشعه‌درمانی شاید حرکت دستش را محدود کند، ولی اگر درمان نشود دیگر امیدی نیست.
کارفرمایش تمام تلاش خود را کرد تا او بتواند مجددا سر کارش برگردد.
“تحت فیزیوتراپی فشرده قرار گرفتم و پیش جراح ارتوپد رفتم. راستش واقعا سخت است که ۲۰ سال وقت بگذارید تا در حرفه‌ای تخصص پیدا کنید، اما دیگر نتوانید به آن ادامه دهید. در زندگی عادی مشکلی ندارم، اما انجام جراحی بی‌خطر دیگر در توانم نیست.”
او در عین حال از نظر روحی هم نیاز داشت که “از سرطان فاصله بگیرد”، مخصوصا که بازگشت به کار پس از دوره اول سرطان واقعا تجربه سختی بود. از طرف دیگر، احتمال بروز مجدد سرطان هم بیشتر شده بود. این بود که بعد از ۴ ماه تصمیم گرفت که کار جراحی را کنار بگذارد.
او حالا به مردم در مورد حق بازگشت به کار بعد از سرطان مشاوره می‌دهد. شوهرش متخصص جراح است و “خوشبختانه” نیازی به کسب درآمد از کار ندارد. او اخیرا در بنگاهی اجتماعی به نام “کار با سرطان” مشغول شده است. این بنگاه هنگامی که دکتر اوریردان تصمیم گرفته بود که در پی اولین دوره سرطان به سر کارش برگردد به او درباره حقوقش مشاوره داده بود.

این مطلب را از دست ندهید:
رژیم غذایی که از سرطان سینه پیشگیری می کند

نمی‌دانستم که اگر مبتلا به سرطان بوده باشید باید طبق قانون با شما به عنوان یک معلول برخورد کنند، و کارفرمایان شما باید در حد معقولی شرایط را برای بازگشت شما به کار فراهم کنند. خیلی از کارفرماها یا نمی‌دانند که باید به بیماران سرطانی کمک کنند، یا نمی‌دانند که برای این کار چه باید بکنند.”
این مرکز در عین حال به کارمندان و کارفرمایان کمک می‌کند تا با مسائل عاطفی بهتر روبه‌رو شوند. او می‌گوید مشاورم از من می‌پرسید “اگر مردم تو را به جا نیاورند، چه حسی به تو دست خواهد داد؟”
حق نشر عکسDERMOT O’RIORDANImage captionدکتر اوریردان در حال پرده‌برداری از مجسمه خودش در کلیسای شهر بری
او در آن هنگام به این مساله توجه نکرده بود، تا این‌که روزی داشت با یکی از همکارانش صحبت می‌کرد و متوجه شد که آن شخص او را به جا نیاورده است. مشاوره‌های این بنگاه در ادامه به او کمک کرد تا چنین مسائلی را پشت سر بگذارد.
او می‌گوید کار به عنوان مشاور به او کمک کرده است تا مجددا احساس کند که مفید است، و بتواند به هزاران زن مبتلا به سرطان کمک کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24