ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

از سین سرطان تا سین سلامتی

امروز : دوشنبه, ۲۷ آبان , ۱۳۹۸
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / آشنایی با سرطان, درمان, سرطان ها > حفظ باروری کودکان مبتلا به سرطان بیضه به کمک فناوری نانو

حفظ باروری کودکان مبتلا به سرطان بیضه به کمک فناوری نانو

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی ایران موفق به سنتز نانوحامل های دارویی شدند که به حفظ باروری کودکان مبتلا به سرطان بیضه کمک می کنند. این نانوحامل قادر است با انتقال هدفمند دارو، سلول های سرطانی ...

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی ایران موفق به سنتز نانوحامل های دارویی شدند که به حفظ باروری کودکان مبتلا به سرطان بیضه کمک می کنند. این نانوحامل قادر است با انتقال هدفمند دارو، سلول های سرطانی مخلوط با سلول های بنیادی اسپرم ساز را از بین ببرد. نتایج به دست آمده از این تحقیق در حوزه های مختلف درمان ناباروری، سلول درمانی و درمان سرطان کاربرد دارد. این تحقیقات در حال حاضر در مقیاس آزمایشگاهی صورت گرفته است.
مردان بالغ مبتلا به سرطان بیضه شانس داشتن فرزند را دارند، حتی اگر بعد از شیمی درمانی دچار بی اسپرمی غیرقابل بازگشت شوند. اما در کودکان نابالغ مبتلا به سرطان، این امر ممکن نیست. طبق آمارها، علیرغم درمان موفق بیش از ۷۰ درصد سرطان های بیضه در کودکان با استفاده از رادیوتراپی و شیمی درمانی، ۲۰ تا۳۰ درصد از آن ها در بلوغ، دچار آزواسپرمی (بی اسپرمی) و یا کاهش چشمگیر تعداد اسپرم می شوند که این امر می تواند کیفیت زندگی آن ها را به خطر بیندازد.
به گفته ی دکتر مرتضی کروجی، دانشیار و عضو هیأت علمی گروه آناتومی دانشگاه علوم پزشکی ایران ، برای رفع این مشکل، سلول درمانی با استفاده از سلول های بنیادی اسپرم ساز پیشنهاد مناسبی است که شامل جدا سازی، تکثیر، نگهداری و پیوند سلول های بنیادی اسپرم ساز برای این افراد است.
وی در ادامه عنوان کرد: «اما در صورت استفاده از سلول درمانی ، ریسک آلوده بودن سلول های بنیادی توسط سلول های تومورال در این نمونه ها وجود دارد که برای حل آن از روش هایی مثل غربالگری استفاده می شود. علاوه بر آن، کاربرد نانوذرات حامل دارو و هدایت هدفمند آن ها به طرف سلول های توموری نیز، به عنوان روشی جدید در درمان سرطان مطرح است. با توجه به مطالب ذکر شده، هدف ما ساخت نانوحامل داروی ضد سرطان سیس پلاتین برای حذف سلول های سرطانی از مخلوط سلول های بنیادی اسپرم ساز در محیط آزمایشگاهی بوده است. برای ساخت این نانوحامل از نانوذرات PLGA استفاده شده است.»

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید