بسنه خبری داروخانه

خبر های دارویی در دنیای سرطان در هفته ای که گذشت

کمپانی روش مصرف دارویی را که پیش از این توسط FDAتایید شده بود را متوقف کرد.

به گزارش ماهنامه از سین سرطان تا سین سلامتی،کمپانی داروسازی روش (Roche) ” استفاده از ترکیب دارویی atezolizumab را در کنار nab-paclitaxel را در بیماران مبتلا به سرطان سینه PD-L۱ مثبت، غیرقابل عمل، پیشرفته یا سرطان تریپل نگاتیو متاستازیک (metastatic triple-negative) را منع می‌کند. پیش تردر سال ۲۰۱۹، این اندیکاسیون درمانی در روند تائید سریع FDA در فاز ۳ بالینی مورد تائید قرار گرفته بوده است که ادامه این روند مستلزم تائید نتایج بالینی بیشتر بود که در گزارش آخر، نتایج حاصل از مطالعات بالینی این برنامه درمانی را موثر ارزیابی نکرده است. اگرچه کمیته دارو‌های سرطانی FDA در اپریل همچنان رای به ادامه تائید استفاده این دارو در اندیکاسیون‌های بالا را داده بود، اما “کمپانی روش” تصمیم بر توقف استفاده از این ترکیب دارویی را در اندیکاسیون مورد بحث را گرفت.

roche

roche

تأیید یک داروی جدید توسط FDA  در ملانوم چشمی

کمپانی Immunocore” این هفته اعلام کرد که سازمان غذا و داروی ایالات متحده و آژانس دارو‌های اروپایی (EMA) درخواست‌های این شرکت، برای داروی پروتئینی خود به نام ” tebentafusp ” را در درمان بیماران بزرگسال مبتلا به ملانوم یووآ با HLA-A*۰۲: ۰۱ مثبت
پذیرفته اند. هر دو سازمان دارویی فوق اعلام کردند که بررسی این دارو را در روند تسریع شده خود قرار خواهند داد. این شرکت داده‌هایی را از آزمایش فاز سوم بالینی خود ارائه کرده است که نشان می‌دهد، در بیمارانی که از این دارو استفاده کرده اند، درصد بقا به میزان قابل توجهی نسبت به گروه کنترل که درمان دارویی کنترل را دریافت کرده اند، افزایش پیدا کرده است.
دارو ” tebentafusp” کمک می‌کند تا سلول‌های ایمنی بتوانند بهتر سلول‌های سرطانی را شناسایی و مورد حمله خود قرار دهند.