خطر بزرگی به نام افزایش ظرفیت‎‌ دانشجویان پزشکی

عضو هیات مدیره سازمان نظام پزشکی اصفهان گفت: ما بیش از هر چیز نگران نسل‌های آینده جامعه هستیم که مشخص نیست با چه سطح پزشکی در کشور مورد درمان قرار گیرند.

دکتر پوریا عادلی استراتژیست سلامت در گفتگو با خبرنگار ماهنامه از سین سرطان تا سین سلامتی در خصوص افزایش ظرفیت‌های پزشکی گفت: افزایش ظرفیت دانشجویان پزشکی باعث خواهد شد در سال‌های آینده با سه دسته از فارغ التحصیلان پزشکی مواجه شویم.

عادلی افزود: عده‌ای از این افراد از نظر علمی در سطح ورود به رشته پزشکی هستند و این افراد اگر دو طول دوران تحصیل به علت اینکه آینده خوبی برای خود متصور نیستند دچار ناامیدی نشوند و تحصیلات خود را ادامه دهند تبدیل به افراد زبده‌ای خواهند شد و اگر بازار کار خوبی برای خود نبینند جذب کشور‌های دیگر خواهند شد که این موضوع از نظر سیاسی و اقتصادی بسیار خطرناک خواهد بود و باعث تقویت رقبای جهانی ما می‌شود.

وی ادامه داد: دسته دوم این افراد یا جز دسته‌ای بودند که سطح علمی مناسبی نداشتند یا اینکه با سطح علمی مناسب آینده خوبی برای خود متصور نیستند و این موضوع باعث شده تلاش خود را کاهش دهند و از نظر علمی سطح قابل قبولی نداشته باشند و ممکن از پزشکی را رها کنند.

عضو هیات مدیره سازمان نظام پزشکی اصفهان افزود: دسته سوم افرادی هستند که علیرغم اینکه تحصیل کرده اند و خود می‌دانند سطح علمی مناسبی ندارند به سمت بخش‌های درآمدزای پزشکی که مسئولیت چندانی ندارند می‌روند و حتی ممکن است باعث افزایش تخلفات پزشکی شوند.

عادلی تصریح کرد: اگر سازمان نظام پزشکی با افزایش ظرفیت‌های پزشکی مخالفت می‌کند به این معنی نیست که به دنبال منافع خود است، چون این افرادی که با این شرایط وارد پزشکی می‌شوند رقیب پزشکان فعلی نیستند و این‌ها به عنوان پزشکان متخصص و فوق تخصص حداقل در یک بازه ۲۰ ساله وارد بازار کار خواهند شد و تا آن موقع پزشکان فعلی یا در بازار کار نیستند یا در حال ترک بازار کار هستند.

عضو هیات مدیره سازمان نظام پزشکی اصفهان تصریح کرد: ما بیش از هر چیز نگران نسل‌های آینده جامعه هستیم که مشخص نیست با چه سطح پزشکی در کشور مورد درمان قرار گیرند.

عادلی در خصوص اعزام این پزشکان به مناطق محروم گفت: در مناطق محروم باید به سمت محرومیت زدایی کلی حرکت کنیم تا مناطقی وجود نداشته باشد که پزشکان ما تمایل به رفتن به آن مناطق نداشته باشند و امکانات باید در تمامی زمینه‌ها به عدالت تقسیم شود، این موضوع باعث خواهد شد پزشکان هم مثل سایر اعضای جامعه تمایل به رفتن به آن مناطق داشته باشند.

وی افزود: رفتار شعارگونه که ما می‌خواهیم پزشک به مناطق محروم اعزام کنیم اشتباه است و بهتر است به جای اینکه پزشک به مناطق محروم بفرستیم، فکر محرومیت زدایی باشیم.
این این انکولوژیست افزود: عرصه پزشکی و درمان از سایر عرصه‌های کشور موفق‌تر است و اگر هر چند وقت یک بار بگویم ما می‌خواهیم این بخش را متحول کنیم، بدون اینکه بخواهیم فکر ارتقاء کلی کشور در تمام بخش‌ها باشیم بیشتر بحث‌های شعارگونه است.

عادلی ادامه داد: زمانی بحث تحول سلامت مطرح شد که‌ای کاش به جای طرح تحول سلامت از طرح ارتقاء سلامت استفاده می‌کردیم، در کشوری که بخش سلامت آن قویترین بخش آن کشور محسوب می‌شود به کار بردن چنین اصطلاحی نه پیام مناسبی دارد نه نزدیک به واقعیت‌های موجود است.

وی تصریح کرد: اصلی‌ترین مشکل ما در بخش سلامت تخصص گرایی و فوق تخصص گرایی افراطی و غافل شدن از ارزش و جایگاه پزشکان عمومی و سیستم ارجاع است. ما اگر می‌خواهیم سیستم پزشکی و دسترسی در مناطق محروم را توجیح کنیم باید به سمت سیستم ارجاع حرکت کنیم تا پزشکان عمومی جایگاه خود را داشته باشند و لازمه این کار اصلاح تعرفه، سیستم ارجاع و سایر برنامه ریزی‌های لازم است.

عادلی در پایان گفت: تا زمانی که اصلاح تعرفه و سیستم ارجاع را انجام ندهیم به هیچ وجه دسترسی پزشکی مناسبی برای مناطق محروم ایجاد نخواهد شد و باید به سمت محرومیت زدایی در مناطق محروم حرکت کنیم.