سرطان قابل درمان است/ درمان های جایگزین جراحی در موارد خاص

روش های جایگزین جراحی در برخی از موارد می تواند بیمار سرطانی را به طور کامل درمان کند.

به گزارش ماهنامه از سین سرطان تا سین سلامتی، دکتر پوریا عادلی متخصص شیمی درمانی و رادیوتراپی در خصوص نمونه هایی از درمان های جایگزین جراحی برای حذف توده سرطانی گفت: خانمی با سن ۹۵ سال با توده لوکال ادونس در روده برای درمان مراجعه کرد ، با توجه به سن بالا، اضافه وزن و مشکلات قلبی بیمار امکان شیمی درمانی برای بیمار ممکن نبود، براساس مشاوره های جراحی این توده هم به علت سن بالا و مشکلات قلبی ممکن نبود و درمان او از طریق رادیوتراپی خارجی پیگیری شد.

عادلی افزود: بعد از رادیوتراپی توده سرطانی به اندازه قابل توجهی کوچک شده بود ولی در کولونوسکوپی بعد از درمان باقی مانده ضایعه در روده گزارش شد.
وی دامه داد: در مرحله بعد درمان از روش براکی تراپی برای انتقال دوز بیشتر اشعه استفاده شد و پس از آن طبق کولونوسکوپی انجام شده، هیچ اثری از ضایعه باقی نمانده بود.
عادلی در پایان گفت: با توجه به اینکه برای این بیمار جراحی قابل انجام نبود از این روش به عنوان درمان جایگزین استفاده شد. البته این روش درمان به هیچ عنوان درمان مناسبی برای جایگزینی جراحی نیست ولی با توجه به شرایط خاص بیمار از رادیوتراپی و براکی تراپی برای درمان استفاده شد و در کولونوسکوپی های بعدی بیمار، هیچ اثری از بیماری در وی وجود نداشت.

 

بیشتر بخوانید:

تشخیص سرطان روده بزرگ با بهره‌گیری از هوش مصنوعی
رفتار بیولوژیکی و متابولیسم لیپیدی سلول‌های سرطانی روده بزرگ

انتهای پیام/ش