درمان چندرشته ای سرطان پروستات الیگوماتاستاتیک

ارزیابی استفاده از درمان موضعی تهاجمی با درمان سیستمیک برای بیماران مبتلا به سرطان پروستات الیگومتاستاتیک.

دکتر پوریا عادلی متخصص رادیو آنکولوژی در گفتگو با خبرنگار ماهنامه از سین سرطان تا سین سلامتی با اشاره به پیشرفت‌های روز افزون در درمان سرطان در خصوص یافته‌های جدید علمی درمان سرطان پروستات گفت: بیماران مبتلا به سرطان پروستات الیگوماتاستاتیک تحت درمان سیستمیک با محوریت درمان محرومیت از آندروژن (ADT) قرار گرفتند، پس از شش ماه یا بیشتر از ADT ، بیماران پرتودرمانی یا جراحی برای پروستات و پرتودرمانی برای تمام نقاط متاستاتیک دریافت کردند و ADT به مدت ۲ تا ۳ سال پس از درمان موضعی ادامه یافت.

عادلی در خصوص نتایج حاصل از این تحقیق علمی گفت: دوازده بیمار که قادر به انجام پرتودرمانی یا درمان جراحی پروستات و پرتودرمانی برای تمام نقاط متاستاتیک و یک مورد عود استخوان ناحیه تناسلی پس از پروستاتکتومی رادیکال بودند ، مورد بررسی قرار گرفتند.

وی ادامه داد: متاستازهای استخوانی (۱۱ نفر) و متاستازهای غدد لنفاوی پارآئورت (۲ نفر) مشاهده شد که تعداد متاستازهای استخوانی یک (n = 7) ، دو (۳ = n) و سه (۱ = n) بود.

این انکولوژیست افزود: پرتودرمانی (۷۰-۷۴ Gy) در ۱۱ مورد از ۱۲ بیمار بر روی پروستات انجام شد. پروستاتکتومی بر روی یکی از بیماران انجام شد که در صورت اعمال تابش رادیکال به پروستات قادر به دریافت دوز کافی به محل متاستاتیک نبود.

عادلی افزود: پرتودرمانی (۴۵-۶۰ Gy) در تمام نقاط متاستاتیک انجام شد، سطح آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) در طول درمان در سه بیمار دوباره افزایش یافت، تفاوت معنی داری در سطح PSA قبل از درمان های موضعی بین سه بیمار مبتلا به سرطان پروستات مقاوم در برابر اخته (CRPC) در طول دوره درمان و هشت بیمار که به CRPC پیشرفت نکرده بودند (۰٫۰۱۲ = p) وجود داشت. همچنین تفاوت معنی داری در سطوح PSA پس از درمان های موضعی بین سه بیمار مبتلا به CRPC در طول دوره درمان و هشت بیمار که به CRPC پیشرفت نکرده بودند (۰٫۰۱۲ = p) وجود داشت.

عادلی گفت:چهار بیمار درمان را تکمیل کردند، در یکی از بیماران که سطح تستوسترون در آن به سطح نرمال رسید ، سطح PSA در سطح زیر حساسیت اندازه گیری باقی ماند.

وی در پایان تصریح کرد: درمان موضعی تهاجمی در ترکیب با درمان سیستمیک با محوریت ADT یک گزینه درمانی امیدوار کننده برای سرطان پروستات الیگومتاستاتیک است.

 

بیشتر بخوانید:
تاثیر چاقی بر بهبود سرطان پروستات