درمان سرطان پستان در مردان

درمان سرطان سینه در مردان شکل های مختلفی از درمان برای مردانی که مبتلا به سرطان سینه هستند وجود دارد. در ادامه به درمان های متعارفی که برای درمان سرطان پستان در مردان به‌کار می‌رود می پردازیم. جراحی دو نوع جراحی برای درمان سرطان پستان در مردان وجود دارد. نوع اول جراحی پستان برداری است. […]

درمان سرطان سینه در مردان

شکل های مختلفی از درمان برای مردانی که مبتلا به سرطان سینه هستند وجود دارد. در ادامه به درمان های متعارفی که برای درمان سرطان پستان در مردان به‌کار می‌رود می پردازیم.

جراحی

دو نوع جراحی برای درمان سرطان پستان در مردان وجود دارد. نوع اول جراحی پستان برداری است. به این معنی که پستان، تعداد زیادی از غدد لنفاوی زیر بغل، حاشیه بالای ماهیچه‌های قفسه سینه و گاهی قسمتی از ماهیچه‌های دیواره قفسه سینه برداشته می شود. نوع دوم جراحی نگه دارنده پستان است که فقط توده سرطانی برداشته می شود. بعد از جراحی سرطان سینه مردان برای بیمار پرتودرمانی تجویز می‌شود تا اگر سلول سرطانی باقی‌مانده از بین بروند.

 

پرتودرمانی

در پرتودرمانی از پرتوهای ایکس یا دیگر انواع پرتو برای کشتن سلول‌های سرطانی با انرژی بالا یا جلوگیری از رشد آنها استفاده می‌شود. پرتودرمانی دو نوع است. پرتودرمانی خارجی و پرتودرمانی داخلی. پرتودرمانی خارجی با استفاده از یک دستگاه خارج از بدن، به طرف توده سرطانی پرتو فرستاده می‌شوند.

پرتودرمانی داخلی با استفاده از مواد رادیواکتیو موجود بر روی سوزن‌ها، لوله‌های نازک، دانه‌ها (Seeds)، سیم‌ها یا کاتترها مستقیماً داخل یا نزدیک سرطان قرار می‌گیرند. تجویز اینکه کدام نوع پرتودرمانی برای درمان به کارگیرد به نوع و مرحله سرطان بستگی دارد.

شیمی درمانی | شیمی درمانی و باروری مردان

شیمی‌ درمانی

نوعی درمان سرطان با استفاده از داروها را شیمی ‌درمانی می نامند که رشد سلول‌های سرطانی را با کشتن سلول‌ها یا توقف تقسیم آنها، متوقف میکند. شیمی درمانی به این صورت است که داروها وارد جریان خون می‌شوند و می‌توانند بر سلول‌های سرطانی تأثیر بگذارند. شیمی‌درمانی موضعی نیز وجود دارد. این نوع شیمی ‌درمانی به‌طور مستقیم در کانال نخاعی، یک اندام یا حفره بدن مثل شکم انجام می‌شود، داروها به‌طور عمده بر سلول‌های سرطانی همین نواحی اثر می‌گذارند. مانند پرتو درمانی روش تجویز شیمی ‌درمانی سرطان سینه مردان نیز به نوع و مرحله سرطان بستگی دارد.

درمان هدفمند

در حدود ۹ نفر از هر ۱۰ مرد مبتلا به سرطان پستان، سلول های سرطانی پستان دارای پروتئین (گیرنده) در خارج هستند که می توانند به هورمون هایی مانند استروژن یا پروژسترون متصل شوند و به رشد آن ها کمک کنند. به این موارد سرطان های پستان گیرنده هورمون مثبت (HR مثبت) گفته می شود. بعضی اوقات سرطان های پستان گیرنده استروژن مثبت (ER مثبت) یا گیرنده پروژسترون مثبت (PR مثبت) نامیده می شوند. این سرطان ها معمولاً با هورمون درمانی درمان می شوند. برخی از داروهای درمان هدفمند سرطان سینه مردان می توانند هورمون درمانی را حتی بیشتر موثرتر کنند، اگرچه این داروهای هدفمند ممکن است به عوارض جانبی نیز اضافه کنند.