ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

از سین سرطان تا سین سلامتی

سرطان | سرطان اصفهان | دکتر سرطان اصفهان | بهترین درمان سرطان | مطالب مفید سرطان

امروز : جمعه, ۲۲ فروردین , ۱۳۹۹
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / مصاحبه > دکتر سیاوش صحت؛ من عاشق ایرانم و به مردم کشورم بدهکارم

دکتر سیاوش صحت؛ من عاشق ایرانم و به مردم کشورم بدهکارم

  در گفتگو با سیاوش صحت، جراح برجسته کشور مطرح شد؛ من عاشق ایرانم و به مردم کشورم بدهکارم در طبیعت پرتلاطم زندگی، اگرچه مرگ و هستی آمیزه‌ای از دو عنصر مهم و جدانشدنی به شمار می‌روند، اما ...

 

در گفتگو با سیاوش صحت، جراح برجسته کشور مطرح شد؛ من عاشق ایرانم و به مردم کشورم بدهکارم

در طبیعت پرتلاطم زندگی، اگرچه مرگ و هستی آمیزه‌ای از دو عنصر مهم و جدانشدنی به شمار می‌روند، اما از دیرباز تاکنون آنچه برای همگان نمایان بوده و از بارزترین نشانه‌های وجودی انسان‌ها شناخته‌شده، میل به زندگی و تحول در آدمیان است.

دانش پزشکی که شناسایی بیماری‌ها و روش تشخیص، بهبود و چگونگی پیشگیری از آن‌ها را به انسان می‌آموزد عمری طولانی متجاوز از پنج هزار سال دارد، بنابراین پزشکی به‌عنوان دانشی کاربردی؛ همواره به دنبال حفظ و ارتقای تندرستی، درمان بیماری‌ها و باز توانی آسیب‌دیدگان بوده است.

سیاوش صحت متولد پنجم اسفندماه سال ۱۳۱۳ در اصفهان است. وی جراح عمومی، فوق تخصص جراحی قفسه صدری، استاد دانشگاه و دبیر علمی جامعه جراحان ایران است که آثار علمی و تألیفات متعددی ازجمله ۲ کتاب، ۴۷ مقاله در نشریات داخلی و ۷ مقاله در نشریات انگلیسی را در کارنامه فعالیت خود به ثبت رسانده است.

گفتگوی خواندنی نشریه پزشکی از سین سرطان تا سین سلامتی با این پزشک توانمند را در ادامه ازنظر می‌گذرانید.

جناب آقای دکتر صحت، با سپاس از فرصتی که در اختیار این نشریه قراردادید؛ لطفاً بفرمایید چطور به حرفه پزشکی و جراحی علاقه‌مند شده و به این کار ادامه دادید؟

پدربزرگ من که تاریخ اصفهان را با چاپ سنگی در ۱۱ جلد نوشته بود و از دانشمندان زمان خود به شمار می‌رفت پدرم معتقد بودند که من باید طبیب بشوم.

من نیز از زمانی که دانش آموز بودم به پزشکی علاقه‌مند شدم و در تشریح به مرحوم دکتر محمد ریاحی در دانشکده پزشکی کمک می‌کردم.

در سال ۱۳۳۶ از دانشکده پزشکی اصفهان فارغ‌التحصیل شدم و به این دلیل که در آن زمان رشته جراحی بارزترین رشته پزشکی بود، رشته جراحی را انتخاب کردم و در سال ۱۳۳۹ جراح و استادیار شدم.

در تمام دوران پزشکیم کمک جراح بودم و سه سال در دانشکده پزشکی اصفهان تخصص دیدم، سپس با توجه به اینکه در آن زمان؛ دانشکده پزشکی اصفهان با دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا ارتباط خوب و نزدیکی داشت و ما را بدون مانع در بیمارستان‌های دانشکده پزشکی آمریکا قبول می‌کردند، از این طریق جهت گذراندن دوره تخصصی جراحی؛ به آمریکا رفتم و در سال ۱۳۴۷ به ایران بازگشتم و برای اخذ فوق تخصص مجدداً به آمریکا و انگلیس رفتم و سپس به ایران برگشتم.

 

 • چه دلیلی باعث بازگشت شما به کشور می‌شد؟

من عاشق ایرانم و اینجا متولدشده‌ام؛ ایرانی بودن من یک حقیقت است و این حقیقت را در طی سالیان تلاش و کوشش به دیگران نیز تزریق کنم، به این دلیل که معتقدم به هر مقامی هم که رسیده‌ام به مردم کشورم بدهکارم.

اگرچه ممکن است امکانات و رشد و راحتی درجاهای دیگر دنیا وجود داشته باشد، اما هیچ کجا مملکت آدم نمی‌شود. به قول آیت الله محقق دانا، در ادبیات اسلامی دو مادر در ریشه برای فرد قائل شده است یکی مادر او و یکی سرزمینی که زادگاه اوست و در آن زندگی می کند.

 • بزرگ‌ترین جراحی که توسط شما صورت گرفت به چه سالی برمی‌گردد؟

ابتدا در بیمارستان صد تختخوابی کاشانی کنونی و در بیمارستان‌های دیگر اصفهان جراحی می‌کردم، اما پس از ۱۸ ماه که از ورود من به درجه دستیاری جراحی می‌گذشت، بزرگ‌ترین عمل آن زمان که جراحی معده بود را انجام دادم که موفقیت بزرگی به شمار می‌رفت.

 • تعریف شما از حرفه پزشکی و پزشک جراح چیست؟

جراح طبیبی است که گاهی اوقات دست به چاقو می‌شود و پزشک شخصی است که از زمانی که مریض به وی مراجعه می‌کند مسئول است و می‌بایست مسئولیت تعقیب بیمار را به عهده بگیرد. البته نکته حائز اهمیت در مورد پزشکی این است که اگر پزشک مطالعه نکند و به‌روز نباشد، متوقف می‌شود، ازاین‌رو باید همواره به مطالعه و تحقیق و پژوهش ادامه دهد.

 • نظر شما در مورد آرم پزشکی چیست؟

ابوعلی سینا حکیم، فیلسوف، طبیب و دانشمند بزرگ ایرانی است که در جهان غرب با لقب امیر پزشکان شناخته‌شده و تا قرن ۱۷ میلادی نیز کتاب‌های ابوعلی سینا تنها کتاب‌هایی بود که در دانشکده‌های پزشکی اروپا تدریس می‌شد، اما متأسفانه با این تاریخچه پزشکی عظیم، آرم پزشکی که به شکل دو مار چرخشی است، در ابتدا در رم ایجادشده و برای اولین بار به‌وسیله نیروی دریایی آمریکا سمبل پزشکی اعلان‌شده و ما هم به‌اشتباه استفاده می‌کنیم، درحالی‌که اگر بخواهیم سمبل پزشکی داشته باشیم؛ با نگاه به تاریخ طب ایران می‌بایست از سیمرغ که در شاهنامه آمده و در کتاب‌های گذشته نیز نماد سلامتی عنوان‌شده استفاده کنیم.

 • دلیل ادامه فعالیت شما پس از بازنشستگی چه بوده است؟

من تنها استاد دانشگاه هستم که ۳ بار بازنشسته شده و به دلیل درخواست‌های زیاد؛ مجدداً به کار بازگشتم، به این دلیل که به کارم عشق می‌ورزم.

 • خاطره‌ای از دوران جوانی خود بگویید؟

در سال ۱۳۳۲ و زمانی که ۱۸ ساله بودم، وارد فعالیت‌های اجتماعی شدم و در جریان ملی شدن صنعت نفت به دلیل طرفداری از شادروان دکتر مصدق، در تاریخ دهم دی‌ماه به زندان رفتم.

 • آیا در جبهه‌های جنگ هم حضورداشته‌اید؟

بله، اولین باری که به جبهه رفتم هنوز تدابیری برای اعزام به جبهه وجود نداشت و تنها ۳۵ روز از جنگ گذشته بود که با یک گروه پزشکی به پیران شهر رفتیم و متأسفانه جمعی از دوستانم را در جبهه از دست دادم و به درجه رفیع شهادت نائل شدند.

 • چه چیزهایی شما را غمگین می‌کند؟

چیزی که من را متأثر می‌کند، عدم توجه به رزمندگانی است کسانی که در ۸ سال دفاع مقدس برای این آب‌وخاک خالصانه جنگیدند.

 • چه توصیه‌ای به جوانان و پزشکان کشور دارید؟

اگر پزشکی به مردم خدمت کرد، مردم هم جواب خدمت او را خواهند داد و این کمک می‌کند در مسیری که به آن اعتقاد دارید همیشه حرکت کنید، بیمار همیشه باید به‌ صورت یک انسان دیده شود که بیمار شده و به یاری شما نیاز دارد.

اگر شما به اصل آفریننده هستی اعتقاد داشته باشید، این قدرت لایتناهی را همه‌جا حاضر و ناظر می‌دانید، بنابراین معتقد هستید که یکی ناظر بر اعمال شما است و شاید این نیرو شما را از پلیدی‌ها نگاه دارد و به خوبی‌ها ببرد.

 • برخی مسئولیت‌هایی که طی این سال‌ها پذیرفته‌اید را نام ببرید؟

مدتی مسئول خانه پزشک بودم که در حال حاضر به سازمان نظام پزشکی استان مبدل شده است، همچنین جزو اولین افرادی بودم که جامعه جراحان ایران را پایه‌گذاری کردند و از اولین همایش علمی جامعه جراحان ایران که در سال ۱۳۶۳ در اصفهان برگزار شد، به‌عنوان دبیر علمی جامعه جراحان انتخاب شدم و تاکنون به فعالیت در این عرصه ادامه داده‌ام و در برگزاری بیش از ۵۰ کنگره علمی درزمینهٔ جراحی شرکت داشته‌ام. عضو هیئت تحریریه نشریه جراحی ایران نیز هستم که تاکنون صد شماره از این مجله به چاپ رسیده و در اختیار مخاطبان قرارگرفته است.

 • در پایان بفرمایید جهت افزایش دانش دانشجویان خود چه‌کاری انجام داده‌اید؟

مطالب جدید علمی، مجله‌ها و مقالات علمی را مطالعه می کنم و سعی کردم در دوران خدمتم در تربیت همکاران جوان کوشا باشم تا از این طریق به رشد و ارتقای دانش آن‌ها کمک کنم؛ زیرا همیشه سعی کرده‌ام تا همکاران جوان بهتر از خودم باشند.

از طرف نشریه از سین سرطان تا سین سلامتی سپاسگزاریم از زمانی که به این مصاحبه اختصاص دادید.

 

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید