صنعت داروسازی نیازمند نگاهی ویژه

دبیر انجمن صنفی پزشکان اصفهان از لزوم ارتباط نزدیک‌تر علمی و کاری داروسازان و پزشکان می‌گوید.

به گزارش ماهنامه از سین سرطان تا سین سلامتی، پنجم شهریورماه و روز داروساز فرصتی بود تا به این بهانه مصاحبه‌ای داشته باشیم با دکتر پوریا عادلی استراتژیست حوزه سلامت و دبیر انجمن صنفی پزشکان اصفهان.

آقای دکتر عادلی در خدمتتون هستیم لطفا کمی از جامعه داروسازی کشور بگویید؟

با عرض سلام وادب و عرض تبریک به مناسبت زادروز حکیم محمد ذکریا رازی و روز داروساز خدمت همکاران داروساز.
جامعه پزشکی و داروسازی کشور متاسفانه در سال‌های اخیر هر روزه با مشکلات روز افزونی دست به گریبان بوده، در مبحث مربوط به همکاران داروساز، این عزیزان چه در بحث اداره داروخانه‌ها و چه در مورد مشکلات کارخانجات دارویی به علت افزایش قیمت مواد اولیه و هزینه نگهداری دستگاه‌ها و عدم عملکرد به موقع سازمان‌های بیمه گر به تعهدات خود با مشکلات زیادتری نسبت به سابق مواجه هستند.
افزایش بی رویه ظرفیت رشته داروسازی، مجوز داروخانه‌ها و دخالت عطاری‌ها در فرآیند درمان از مشکلاتی است که ضمن افت کیفیت آموزش، می‌تواند صدمات جبران ناپذیری به سلامت جامعه وارد نماید.

آقای دکتر رابطه بین جامعه پزشکی و داروسازی را چگونه می‌بینید؟

انتخاب روز تولد یک پزشک آن هم پزشکی در حد ذکریا رازی که ابن سینا او را ستوده است و بسیاری از مطالب کتاب الحاوی را در کتاب قانون خود ذکر کرده است به عنوان روز داروساز خود حاوی پیام مهمی است و آن اینکه جامعه داروسازی و پزشکی نمی‌تواند و نباید از یکدیگر جدا باشند، این دو قشر فرهیخته که متولیان اصلی سلامت و سنگ بنای درمان جامعه هستند در کنار یکدیگر می‌توانند منشا تحولات ارزشمندی باشند و لازمه رسیدن به این هدف نزدیکی بیشتر این دو گروه در تمامی زمینه‌ها از جمله فعالیت‌های علمی و همکاری‌های صنفی است.
در این راستا به نظر بنده اصلاح کورکولوم آموزشی پزشکان عمومی و در نظر گرفتن واحد‌های درسی بیشتری برای فارماکولوژی و همچنین اقتصاد درمان و دارو می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

وضعیت صنعت داروسازی کشور و جایگاه اصفهان را در آن چگونه می‌بینید؟

در سال‌های اخیر علی رغم تمام مشکلات شاهد افزایش دارو‌های تولید داخل در کشور بودیم، ولی متاسفانه به نظر من استان اصفهان به عنوان قطب صنعتی کشور که از پتانسیل‌های بی نظیری در پزشکی و داروسازی هم بهره‌مند است با جایگاه شایسته خود فاصله دارد و بنده امیدوارم با همکاری مسئولان کشوری و استانی، سرمایه گذاری بخش خصوصی و مساعدت‌های جامعه پزشکی و داروسازی بتوانیم در سال‌های آتی شاهد گشایش، چندین مجموعه فعال در بحث تولیدات دارویی باشیم.

در پایان چه پیامی برای جامعه داروسازی کشور دارید؟

جامعه داروسازی کشور ما باید بدانند که جامعه پزشکی و داروسازی از یکدیگر جدا نیستند و اشتراکات بسیاری هم در زمینه دیدگاه‌ها و هم در مورد ریشه معضلات و مشکلات هر دو گروه وجود دارد که امیدوارم با به کارگیری توانایی‌های هر دو گروه گام‌های بلند تری در زمینه حل مشکلات موجود برداشته شود.

بیشتر بخوانید:
آغاز تولید مشترک واکسن اسپوتنیک‌وی در ایران + عکس