بسنه خبری داروخانه؛

دارو‌های جدید درمان سرطان ریه و سرطان سینه

در هفته گذشته درمان‌های دارویی جدیدی برای درمان سرطان های ریه و سینه معرقی شد.

به گزارش ماهنامه از سین سرطان تا سین سلامتی، در هفته ای که گذشت دو خبر بسیار مهم در حوزه درمان سرطان منتشر شد.

رژیم دارویی جدید برای درمان سرطان های ریه مقاوم به دارو!

شرکت دارویی Verastem Oncology روز دوشنبه اعلام کرد که در حال شروع مطالعات بالینی تازه ای پیرامون اثر بخشی داروی جدید خود یعنی VS-6766 که یک ترکیب مهار کننده RAF/MEK می باشد در ترکیب با مهار کننده KRAS G12C شرکت Amgen به نام sotorasib برای بیماران مبتلا به سرطان ریه دارای جهش در ژن KRAS G12C، می باشد.

محققان در فاز  بالینی  I/II ایمنی، تحمل و کارایی این رژیم دارویی را در بیماران NSCLC(non-small cell lung cancer)  مبتلا به تومورهای جهش یافته KRAS G12C که هرگز درمانی برای این جهش ها دریافت نکرده اند و کسانی که با وجود دریافت درمان هدفمند، همچنان سرطان آنها پیشرفت کرده است، مطالعه خواهند کرد.

تحقیقات پیش بالینی نشان داده است که بیماران از طریق جهش در مسیر RAS نسبت به مهار کننده های KRAS G12C مقاوم می شوند. بنابراین این رژیم دارویی این امکان را فراهم می کند که VS-6766 با مهار مسیر RAS از ایجاد مقاومت دارویی در برابر دارو های مهار کننده KRAS G12C مانند sotorasib جلوگیری کند. این مطالعه بالینی تا انتهای سال ۲۰۲۱ آغاز خواهد شد.

Verastem Oncology

Verastem Oncology

مهار کننده جدید برای مبارزه با سرطان سینه !

محققان موسسه تحقیقات سرطان (ICR ؛ لندن ، انگلستان) یک گروه دارویی جدید، مهار کننده های POLQ، برای درمان تومورهای دارای جهش BRCA ، به ویژه سرطان پستان هستند. مهار کننده های  POLQ مسیر واکنش آسیب DNA را هدف قرار می دهند و شواهد نشان می دهد که هم افزایی بالایی با مهار کننده های PARP دارند و هم چنین می توانند مقاومت دارویی ایجاد شده در این مسیر را نیز از بین ببرند.

مطالعه اخیر ، که در Nature Communications منتشر شده، تحقیقات پیش بالینی ICR را بررسی می کند که پتانسیل استفاده از مهار کننده های POLQ را در درمان سلول های سرطانی دارای جهش در BRCA بررسی می کند. داده های in vivo آنها نشان می دهد که کلاس دارویی جدید دارای ویژگی بالایی است و از همه مهمتر می تواند سلول های سرطانی را که در برابر مهار کننده های PARP مقاوم شده اند از بین ببرد.

محققان دریافتند که مهار کننده های POLQ هنگامی که در ترکیب با مهارکننده های PARP استفاده شوند بسیار خوب عمل می کنند. این بدان معناست که مهارکننده های PARP در صورت استفاده همزمان در دوز کمتر موثر هستند. علاوه بر این ، با استفاده از هر دو مدل موش و اورگانوئیدها ، محققان نشان دادند که مهار کننده های POLQ قادر به مهار سرطان های جهش یافته BRCA هستند که به دلیل نقص در مجموعه ای از ژن های معروف به شیلدین ، پاسخ به مهارکننده های PARP را متوقف کرده بودند.

این مطالعه در حال پیشرفت در آزمایشات بالینی برای آزمایش این کلاس دارویی جدید است و در صورت موفقیت ، مهار کننده های POLQ می توانند به عنوان رویکرد جدیدی برای درمان طیف وسیعی از سرطان ها با جهش BRCA ، از جمله سرطان تخمدان ، پروستات و سینه ، وارد کلینیک شوند.

BRCA

BRCA

انتهای پیام/