پیش‌بینی سازمان جهانی بهداشت درباره زمان پایان همگیری کرونا

کارشناسان کمیته سازمان بهداشت جهانی از احتمال پیدایش و شیوع گونه‌های نگران‌کننده جدید ویروس کرونا که خطرناک‌تر هستند، خبر دادند.

به گزارش ماهنامه از سین سرطان تا سین سلامتی، کمیته اضطراری سازمان بهداشت جهانی روز پنجشنبه ۱۵ ژوئیه (۲۴ تیر) نسبت به «احتمال زیاد» پیدایش گونه‌های جدید ویروس کرونا که «احتمالا خطرناک‌تر» هستند، هشدار داد، کارشناسان این کمیته که به مدیرکل سازمان بهداشت جهانی مشاوره می‌دهند در بیانیه‌ای یادآور شدند: پایان بیماری همه‌گیری کرونا دور است و احتمال پیدایش و شیوع گونه‌های نگران‌کننده جدید که احتمالا خطرناک‌تر هستند و حتی مهار آن دشوارتر است وجود دارد.

دیدیه اوسین، رئیس فرانسوی این کمیته در یک نشست خبری تاکید کرد: روند‌های اخیر نگران‌کننده است، ۱۸ ماه پس از اعلام وضعیت اضطراری بین‌المللی بهداشت عمومی، ما همچنان به دنبال ویروس هستیم و ویروس همچنان به دنبال ما می‌آید.

در حال حاضر این سازمان چهار گونه ویروس کرونا را در دسته گونه‌های «نگران‌کننده» طبقه بندی کرده است که شامل گونه‌های آلفا، بتا، گاما و دلتا است، گونه دلتا که منشا آن از هند است بسیاری مسری‌تری از بقیه گونه‌ها معرفی شده که در برابر واکسن‌ها کمی مقاوم‌تر است.

پروفسور اوسین تاکید کرد که این کمیته دو توصیه اصلی را ارائه داده است که یکی از آن‌ها دفاع از دسترسی عادلانه به واکسن است.

او درباره دومین موضوع گفت که با توجه به نابرابری در دسترسی به واکسن، تزریق دُز سوم که برخی از شرکت‌های داروسازی مانند بیون‌تک و فایزر اشاره کرده‌اند، توصیه نمی‌شود.


بیشتر بخوانید:

 

انتهای پیام/ش