سازگاری با بیماری سرطان

 

پرتو درمانی | سازگاری با بیماری سرطان

پذیرش بیماری سرطان و سازگاری با آن 

بیماری سرطان مانند تمام بیماری های مزمن شامل زنجیره ای از مشکلات پیوسته در حال تغییر است که اغلب در طی زمان، شدت می یابند سرطان باعث ایجاد استرس های منحصر به فردی برای بیمار و خانواده اش می شود . بیماران، سرطان را قاتل حقیقی خود و مرضی که به درد، ناتوانی و تغییر شکل منجر می شود، تلقی می کنند حتی در میان بیمارانی که بهبود می یابند و در ماه ها و سال های اول به خوبی سازگاری پیدا می کنند، ترس از برگشت بیماری وجود دارد و اگر بیماری باز گردد بعضی از افراد به علت ترسشان از نظر روانی ناتوان می شوند.

میزان پذیرش سرطان از سوی فرد، بر نتایج درمان و روند بیماری موثر است. در افرادی که به شدت به استرس دچار هستند و سازگاری در آن ها پایین است، فعالیت دستگاه ایمنی بدن بسیار ناچیز بوده و بعضی از شواهد نشان می دهد که اگر عملکرد سیستم ایمنی مختل شود سرعت پیشرفت بیماری افزایش می یابد.

کوشش برای کمک به فرد به منظور سازگاری با بیماری، از زمان مصاحبه تشخیصی شروع می شود. سازگاری مثبت با بیماری زمانی افزایش می یابد که بیمار نسبت به وضعیت خویش هوشیار بوده و همسر و یا یک فرد موثر دیگر حاضر باشند، به فرد اجازه دهند احساسات خود را نشان دهد و سپس اطلاعات مربوط به پیش آگهی و انواع درمان را بیان کنند.

برای افزایش سازگاری فرد با بیماری و ارتقای کیفیت زندگی چند نوع مداخله روانی اجتماعی با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته است تمرکز این روش ها کمک به کاهش تهوع فرد از شیمی درمانی بوده است این دو روش شامل آموزش تن آرامی و حساسیت زدایی منظم هستند

در پژوهشی تعدادی بیمار از روش های شل کردن عضلات همزمان با تصور صحنه های مربوط به شیمی درمانی از قبیل خوردن صبحانه در صبح روز درمان، حرکت به سوی درمانگاه و وارد شدن به اتاق انتظار استفاده کردند.

مطالب آموزنده و خواندنی :

نتایج نشان داد این افراد کمتر به تهوع و استفراغ ناشی از شیمی در مانی مبتلا شدند.

سایر مداخله های درمانی بر روی طیف گسترده ای از مسائل متمرکز بوده و نشان داده اند که روش های روانی اجتماعی نه تنها بر سازگاری افراد می افزاید، بلکه امکان دارد بقای آنان را نیز افزایش دهد.

به عنوان مثال برگزاری جلسات گروهی شش هفته ای و بحث در مورد نگرانی ها و مشکلاتشان و رفع های ارتقاء سلامت، سازگاری مثبت و شیوه های کاهش استرس را بیاموزند.

به علت مشکلات اجتماعی ای که بیمار مبتلا به بیماری سرطان با آن ها مواجه اند آنان و خانواده هایشان از خانواده درمانی و شرکت در گروه های حمایتی که شامل آموزش و بحث گروهی است سود می برند.

ارتباط با ما 

این مطلب را از دست ندهید:
بررسی ضایعه برجسته تومور

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ