ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

از سین سرطان تا سین سلامتی

امروز : چهارشنبه, ۲ مرداد , ۱۳۹۸
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / آشنایی با سرطان, سرطان ها > سردرد در این ساعت از روز نشانه تومور مغزی است

سردرد در این ساعت از روز نشانه تومور مغزی است

یکی از نشانه های وجود تومور مغزی بروز سردردهای مزمن و ایجاد تغییرات در حالت عمومی بدن است . ساعاتی از روز سردردهایی همراه با تهوع و استفراغ یک علامت جدی تومور مغزی است . می ...

یکی از نشانه های وجود تومور مغزی بروز سردردهای مزمن و ایجاد تغییرات در حالت عمومی بدن است . ساعاتی از روز سردردهایی همراه با تهوع و استفراغ یک علامت جدی تومور مغزی است .
می دانیم که سردردها گاهی نشانه ی وجود بیماری جدی مثل تومور مغزی هستند به خصوص اگر همراه با حالات دیگر و در مواقع خاصی از روز بیشتر بروز کنند.
یک متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه احساس سوزش در بازو ها و پا ها کمتر به عنوان یکی از نشانه های ابتلا به تومور مغزی به کار برده می شود، اظهار کرد:ایجاد سوزش در دست ها و پا ها در بیماری های اعصاب محیطی بیشتر مشاهده می شود.
این جراح مغز و اعصاب گفت:اگرچه در برخی موارد علت ابتلای بزرگسالان به سردرد به عواملی همچون خستگی و استرس محیطی نسبت داده می شود، اما این دلایل در مورد کودکان مصداق ندارد.
وی افزود:شایع ترین علامت ابتلا به تومور مغزی، سردرد است که معمولا در ابتدای روز و در ساعات صبح شروع می شود و شدت آن در صبح بیشتر و با تهوع و استفراغ همراه است.
این جراح با اشاره به اینکه علت ایجاد سردرد بستگی به محل قرار گرفتن تومور دارد، ادامه داد:برای نمونه در صورتی که سردرد زیر عصب بینایی باشد، ممکن است در بینایی اختلال ایجاد کند، در صورتی که در مجاورت اعصاب شنوایی و مربوط به گوش باشد ممکن است موجب اختلال در شنوایی شود و در صورتی که سردرد بر روی مخچه باشد معمولا سرگیجه و عدم تعادل ایجاد می کند. در صورتی که سردرد در قسمت های مربوط به حرکت در مغز باشد، معمولا منجر به اختلال حرکتی در سمت مقابل تومور می شود، بدین معنا که در سمت مقابل محل تومور ضعف دست و پا ایجاد می شود.
وی با اشاره به اینکه در اکثر موارد برای درمان تومورهای مغزی اولین درمان جراحی است، افزود:در جراحی مغز و اعصاب چندین هدف وجود دارد که در ابتدا نمونه برداری و تشخیص نوع تومور مغز است و بسته به نوع تومور و محل آن علاوه بر جراحی، درمان های دیگری مانند شیمی درمانی نیز نیاز باشد.
این جراح مغز و اعصاب با اشاره اینکه شیمی درمانی به عنوان درمان مکمل بیشتر برای تومورهای بدخیم کاربرد دارد، ادامه داد:در خصوص درمان تومورهای خوش خیم، برداشتن تومور کافی و منجر به بهبودی بیمار می شود.
وی با اشاره اینکه افراد در صورت سردرد مداوم صبح گاهی همراه با تهوع و استفراغ باید به پزشک مراجعه شود، اضافه کرد:به سردرد ها در اطفال نیز باید بسیار توجه کرد و آن را جدی گرفت.
اگرچه در برخی موارد علت ابتلای بزرگسالان به سردرد به عواملی همچون خستگی و استرس محیطی نسبت داده می شود، اما این دلایل در مورد کودکان مصداق ندارد.
سردرد در کودکان بیش از بزرگسالان نیازمند اقدامات تشخیصی است و از طریق «سی تی اسکن» و «ام آر آی» می توان به خوبی علت سردرد در کودکان را تشخیص داد.

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید