سلول‌های بنیادی به کمک شیمی‌‌درمانی می‌آیند

 

سلول‌های بنیادی سلول‌های ریزی هستند که در بدن با تقسیم، تولید و تکثیر می‌شوند، این سلو‌ل‌ها چند سالی است که به کمک محققان آمده‌اند تا  بسیاری از بیماری‌ها را درمان کنند؛ این سلول‌های مفید تقریبا در  تمام بافت‌های بدن یافت می‌شوند و به نوعی مسئول ترمیم این بافت‌ها به شمار می‌روند.
پژوهشگاه رویان با استفاده از این سلول‌های بنیادی موفق به درمان و بهبودی برخی بیماری‌ها شده است؛ بانک سلول‌های بنیادی خون محیطی از جمله بخش‌هایی است که در پژوهشگاه رویان  فعالیت می‌کند و به برخی نتایج علمی دست یافته است.
بانک سلول‌های بنیادی خون محیطی پژوهشگاه رویان به منظور خدمات رسانی به افرادی که مبتلا به بیماری‌های مولتیپل میلوما، لنفوم هوچکین، لنفوم نان هوچکین، آنمی آپلاستیک، لوسمی حاد لنفوئیدی، آنمی سلول داسی شکل و غیره هستند را آغاز کرده است.
منیره محمد مسئول بانک سلول‌های بنیادی خون محیطی رویان در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص استفاده از سلول بنیادی در بانک خون محیطی اظهار کرد: بانک سلول‌های بنیادی خون محیطی شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان در اوایل سال ۱۳۸۷ برنامه انجماد و ذخیره سازی خون محیطی را به منظور خدمات رسانی به افرادی که مبتلا به بیماری‌های مولتیپل میلوما، لنفوم هوچکین، لنفوم نان هوچکین، آنمی آپلاستیک، لوسمی حاد لنفوئیدی، آنمی سلول داسی شکل و غیره  هستند را به طور رسمی در پژوهشگاه رویان آغاز کرد که از سال ۱۳۹۶ این خدمات توسط شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان در حال ارائه است.
مسئول بانک سلول‌های بنیادی خون محیطی رویان بیان کرد: در بانک خون محیطی انواع مختلفی از سلو‌‌ل‌ها شامل گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید، پلاکت‌ها و سلول‌های پیش‌ساز خون‌ساز وجود دارند؛ ،شیمى درمانی و پرتو درمانی بر سرعت تقسیم سلول تاثیر می‌گذارد.
محمد ادامه داد: سلول‌های مغز استخوان توسط شیمی درمانی و پرتو درمانی از بین می‌روند و برای بازیابی این سلول‌های از دست رفته، سلو‌‌ل‌های بنیادی فراخوانده می‌شوند؛ سلو‌‌ل‌های بنیادی فراخوانی شده به خون محیطی، می‌توانند منبع مفیدی برای احیاء سیستم خون‌ساز و سیستم ایمنی فرد بیمار پس از شیمی درمانی‌های شدید باشند.
وی افزود: امروزه از پیوند اتولوگ سلو‌‌ل‌های بنیادی خون محیطی به صورت گسترده‌ای در درمان سرطان‌هایی که با دوز بالا شیمی درمانی می‌شوند، استفاده می‌شود؛ این روش نه تنها برای انواع سرطان‌های خونی استفاده می‌شود بلکه برای تومورهای جامد که حساس به روش شیمی درمانی هستند از جمله سرطان سینه و سرطان سلو‌‌ل‌های کوچک ریوی نیز کاربرد دارد، همچنین برخی تحقیقات نشان می‌دهند تزریق متوالی سلو‌‌ل‌های بنیادی خون محیطی می‌تواند باعث افزایش شدت و قدرت شیمی درمانی شود.
مسئول بانک سلول‌های بنیادی خون محیطی رویان تشریح کرد: در حال حاضر مرکز پیوند بیمارستانها و موسسات بسیاری  از روش درمانی سلول بنیادی در بانک خون محیطی استفاده می‌کنند و قابل ذکر است ارائه خدمات از طرف بانک سلول‌های بنیادی خون محیطی رویان به تمام مراکز پیوند در کشور که آمادگی لازم را داشته باشند قابل انجام خواهد بود.
محمد در خصوص خدمات قابل ارائه بانک سلول‌های بنیادی خون محیطی رویان، گفت: این خدمات شامل جداسازی RBC، Osteoclast، Osteoblast، Adipose از مغز استخوان،  فریز و نگهداری سلو‌‌ل‌های بنیادی مغز استخوان، جداسازی RBC از خون محیطی، فریز و نگهداری سلو‌‌ل‌های بنیادی خون محیطی است.

این مطلب را از دست ندهید:
خانواده ها، فرآیند مواجه بیمار با سرطان را جدی بگیرند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24