ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

از سین سرطان تا سین سلامتی

سرطان | سرطان اصفهان | دکتر سرطان اصفهان | بهترین درمان سرطان | مطالب مفید سرطان

امروز : جمعه, ۲۲ فروردین , ۱۳۹۹
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده > سیگاری ها سرطان را نفس می کشند

سیگاری ها سرطان را نفس می کشند

  در حالی که مصرف دخانیات از عوامل اصلی شیوع سرطان ریه محسوب می شود، آذربایجان غربی به دلیل مصرف بیش از حد آن، مقام نخست این نوع از سرطان در سطح کشور را به خود ...

 

در حالی که مصرف دخانیات از عوامل اصلی شیوع سرطان ریه محسوب می شود، آذربایجان غربی به دلیل مصرف بیش از حد آن، مقام نخست این نوع از سرطان در سطح کشور را به خود اختصاص داده است.
سرطان ها و از جمله سرطان ریه هزینه های بسیار سنگینی را برای مردم، دولت و حتی نهادهای خیریه این استان تحمیل می کند و پیشگیری از بروز آن از طریق مهار اپیدمی دخانیات ضروری به نظر می رسد.
سازمان جهانی بهداشت هم پیش بینی کرده است که در صورت نبود برنامه ریزی برای پیشگیری و مهار اپیدمی دخانیات کشورهای ایران، مصر و پاکستان تا ۴۰ سال آینده بیشترین میزان مصرف دخانیات را خواهند داشت و این امر در بروز بیماری های مختلف و هزینه های سرسام آور آن بسیار اثرگذار خواهد بود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی روز گذشته در آیین ویژه مربوط به راه اندازی مراکز تشخیص زودهنگام سرطان در ارومیه و برخی از شهرهای استان نیز گفت: سرطان ریه شایع ترین سرطان در بین مردان این استان به شمار می رود که از مصرف سیگار ناشی می شود.
دکتر جواد آقازاده با اشاره به اینکه ۹ هزار و ۹۰۰ نفر بیمار مبتلا به سرطان در سال های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ در آذربایجان غربی شناسایی شدند، اعلام کرد: سالانه پنج هزار نفر بیمار مبتلا به سرطان در این استان شناسایی می شود که بخش قابل توجهی از آن را مبتلایان به سرطان ریه تشکیل می دهد.
هرچند وی آمار دقیقی از مبتلایان به سرطان ریه استان ارائه نداد ولی باید اذعان کرد که با توجه به شیوع ۳۰ درصدی مصرف سیگار در بین مردان، این میزان قابل توجه خواهد بود.
مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه ای معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی نیز در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: آذربایجان غربی جزو استان های گرفتار در معضل شیوع زیاد مصرف سیگار به شمار می رود.
سعید مینایی مهر افزود: طبق آخرین آمار استخراج شده، بالاترین شیوع مصرف سیگار در کشور به استان های آذربایجان غربی، مرکزی، قزوین و البرز اختصاص دارد.
وی اضافه کرد: شیوع مصرف سیگار در آذربایجان غربی در بین مردان بیشتر از ۳۰ درصد است و این میزان رقم بسیار بزرگی به شمار می رود؛ بالاترین میزان مصرف دخانیات روزانه در گروه سنی ۴۵ تا ۵۴ سال هم ۱۷ درصد است.
مینایی مهر گفت: در حال حاضر یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر از جمعیت جهان سیگاری هستند و ۸۴ درصد ‌از افراد سیگاری در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند.
وی افزود: در کشور ۱۴.۰۹ درصد مصرف کننده مواد دخانی از قبیل سیگار، قلیان، پیپ و چپق هستند که شامل ۲۴.۸۱ درصد در مردان و ۳.۳۷ درصد در زنان است.
به گزارش ایرنا مصرف سیگار حتی یک عدد در روز آثار مخرب بسیاری بر اندام های درونی بدن از معده درد گرفته تا عفونت گوش و سرطان ریه دارد اما این آثار مخرب به راحتی از سوی برخی از افراد مورد اغماض قرار می گیرد.

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید