علائم سرطان مثانه

شیمی درمانی | نشانه های سرطان مثانه

 

از نشانه های بروز سرطان مثانه چه می دانید ؟ 

معمولاً علائم اولیه سرطان مثانه با نشانه های عفونت سیستم ادراری و سنگ کلیه اشتباه گرفته می شود.  در این بخش نشریه از سین تا سین شایع ترین نشانه های این بیماری معرفی می کند که عبارتند از  :

 هماچوری (خون در ادرار)

متداول ترین علامت کانسر مثانه ، خون در ادرار (هماچوری) است. هماچوری که در نتیجۀ سرطان به وجود می آید کاملاً مشخص است (تغییر رنگ ادرار به صورتی یا قرمز) ، به صورت متناوب است و باعث درد نمی شود. به ندرت کسانی که هماچوری میکروسکوپیک (با میکروسکوپ خون در ادرار دیده می شود ولی رنگ ادرار تغییر نکرده است) دارند ، دچار سرطان مثانه هستند. هر چند ، هماچوری در افرادی هم که سرطان مثانه ندارند زیاد اتفاق می افتد. در یک بررسی، دیده شد که ۱۰% از افرادی که هماچوریِ کاملاً مشخص و ۵-۲ %از کسانی که هماچوری میکروسکوپیک داشته اند دچار سرطان مثانه بوده‌اند.افراد بالای چهل سالی که خون به وضوح در ادرارشان دیده می شود،  باید کلیه ها ، حالب ها، مثانه و مجرای ادراریشان به دقت بررسی شود.

 درد

 درد هم می تواند یک علامت کانسر مثانه باشد. درد ممکن است در پهلوها ،بالای ناحیۀ تناسلی یا در پرینه (حد فاصل بین واژن یا آلت تناسلی مردانه و مقعد) به وجود بیاید. درد پهلو زمانی که کل یا قسمتی از حالب  (لولۀ وصل کنندۀ کلیه به مثانه ) هر سمتی مسدود شده باشد می تواند به وجود بیاید.

همچنین درد می تواند هنگام ادرار هم ایجاد شود که به آن «دیس یوریا –Dysuria »  می گویند.

 علائمی که حین دفع ادرار ممکن است وجود داشته باشد: این علائم ، مثل نیاز مکرر یا فوری به ادرار در شب یا روز، نشت ادرار در راه دستشویی (عدم کنترل ادرار) ، در بیماران مبتلا به این بیماری بسیار شایع است. البته گروه زیادی از افرادی که دچار این علائم هستند، کانسر مثانه ندارند بلکه به خاطر شرایط دیگر، مثل مثانۀ پرکار، عفونت سیستم ادراری یا پروستاتِ بزرگ شده، است.

  سایر علائم

  سایر نشانه های این بیماری  ، مثل خستگی، کاهش وزن و اشتها معمولاً تا مراحل بالای سرطان ایجاد نمی شوند.

 

این مطلب را از دست ندهید:
درمان سرطان پوست با عمل جراحی موس در اصفهان

بیشتر مطالعه کنید : 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ