شروع فاز دوم مطالعات بالینی بر روی داروی Tenalisib در سرطان پستان

Rhizen Pharmaceuticals فاز دوم مطالعات بالینی بر روی داروی تنالیزیب در سرطان پستان آغاز کرد.

به گزارش خبرنگار ماهنامه از سین سرطان تا سین سلامتی، Rhizen Pharmaceuticals روز چهارشنبه اولین بیمار را در آزمایش فاز دوم Tenalisib (یک مهار کننده انتخابی دوگانه PI۳K با فعالیت مهار کنندگی SIK۳ اضافی)، در بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته یا متاستاتیک پستان وارد کرد.

این کمپانی، در این آزمایش ۴۰ بیمار در اروپا، تنالیسیب را در دو سطح دوز ارزیابی خواهد کرد. بیماران مبتلا به سرطان پستان HER۲ مثبت از مطالعه حذف خواهند شد. محققان تأثیر Tenalisib را بر سطوح سایتوکاین‌ها مربوطه و تغییرات بیان ژن در محیط ریز تومور بیماران ارزیابی خواهند کرد.

در این کارآزمایی، محققان عمدتا به ارزیابی نسبت بیماران بدون پیشرفت بیماری پس از شش ماه درمان Tenalisib علاقه‌مند هستند. آن‌ها همچنین میزان پاسخ کلی بیماران، میزان سود بالینی، بقای بدون پیشرفت و عوارض جانبی در درمان را اندازه گیری می‌کنند.

در مطالعات پیش بالینی، مکانیسم عمل tenalisib اثر شیمی درمانی را در مدل‌های سرطان پستان نشان داده است. این شرکت امیدوار است قبل از مطالعه آن در سایر تومور‌های جامد و بررسی فعالیت آن در ترکیب با شیمی درمانی یا مهارکننده‌های نقاط وارسی ایمنی، فعالیت تک عاملی tenalisib در سرطان سینه را در این آزمایش مرحله دوم ایجاد کند.

Tenalisib دارای تائید اورژانسی از سازمان غذا و داروی ایالات متحده به عنوان یک درمان تحقیقی برای لنفوم سلول T محیطی عود کننده یا مقاوم و لنفوم سلول T پوستی است و در آزمایش فاز دوم فعالیت خود را در هر دو مورد نشان داده است.

در اکتبر ۲۰۲۰، کمپانی Rhizen با Curon Biopharmaceutical منعقد کرد و به Curon اجازه داد تا tenalisib را در تمامی رده‌های سرطانی در چین توسعه داده و تجاری سازی کند.

 

بیشتر بخوانید:
رابطه بین هزینه‌ها و مزایای بالینی دارو‌های جدید سرطان در استرالیا، فرانسه، انگلستان و ایالات متحده
از داروی جدید گلیوبلاستوما تا سلول درمانی کلانژیوکارسینوما در بسته داروخانه این هفته