محققان منشا یک سرطان کشنده مغز را شناسایی کردند !

پرتودرمانی | محققان منشا یک سرطان کشنده مغز را شناسایی کردند !

شناسایی منشا سرطان کشنده مغز 

محققان دانشگاه مک گیل امیدوارند که شناسایی منشا و ژن خاصی که برای رشد تومور لازم است ، می تواند منجر به روش های درمانی جدیدی برای درمان سرطان کشنده مغز شود که در نوجوانان و جوانان ایجاد می شود. این کشف مربوط به یک زیر گروه از گلیوبلاستوما است ، یک نوع نادر اما تهاجمی سرطان که به طور معمول در طی سه سال از زمان تشخیص  باعث مرگ میشود. یافته ها در آخرین شماره مجله Cell منتشر شده است.

برای تکمیل مطالعه خود ، تیم تحقیقاتی به سرپرستی دکتر نگا جابادو ، مک گیل ، استاد اطفال و ژنتیک انسانی و دکتر کلودیا کلاینمن ، استادیار ژنتیک انسانی ، بزرگترین مجموعه نمونه را برای این زیرگروه گلیوبلاستوما جمع آوری کردند و سرطان جدید را کشف کردند – ایجاد جهش در ژنی به نام PDGFRA ، که تقسیم سلول و رشد آن را هنگام فعال شدن پیش می برد.

محققان متذکر شدند که نزدیک به نیمی از بیماران در زمان تشخیص و اکثریت قریب به اتفاق در عود تومور دچار جهش در این ژن بودند که در این زیرگروه گلیوبلاستوما نیز بسیار غیرمعمول بود. “ما مجموعه داده های عمومی بزرگی از کودکان و بزرگسالان را علاوه بر مواردی که از نمونه های بیماران در آزمایشگاه تولید کرده بودیم ، بررسی کردیم و به همان نتیجه رسیدیم ، PDGFRA در این تومورها به صورت غیرمجاز فعال شده است. این باعث شد ما شک کنیم این کیناز نقش مهمی دارد نقش اصلی در تشکیل تومور “دکتر کارول چن ، دانشجوی فوق دکترا ، و شریا دشموخ ، دکترای دکتر. نامزد در آزمایشگاه Jabado و اولین نویسندگان مطالعه.

آنها با استفاده از یک منبع “داده بزرگ” که توسط تیم آنها با استفاده از فن آوری های جدید اندازه گیری سطح هر ژن در هزاران سلول جداگانه تولید شده است ، توانستند کشف کنند که این تومور مغزی از نوع خاصی از سلول های بنیادی عصبی نشات گرفته است. سلین جسا ، دکترای تخصصی ، توضیح می دهد: “ما از تجزیه و تحلیل تک سلولی برای ایجاد اطلسی از مغز سالم در حال رشد و شناسایی صدها نوع سلول و صفات آنها استفاده کردیم.

از آنجا که این تومورهای مغزی حافظه یا رد پای سلول را که از آن به وجود آمده اند باقی میگذارند ، ما می توانیم مشابه ترین نوع سلول را برای این تومورها در اطلس مشخص کنیم ، در این مورد این سلول هامولدین عصبی مهاری هستند که در طی رشد جنین یا بعد از آن بوجود می آیند.

یک یافته غیر منتظره

محققان خاطرنشان می کنند که ژن PDGFRA معمولاً در این جمعیت سلول بنیادی عصبی فعال نمی شود. “با استفاده از فن آوری های تعیین توالی که چگونگی سازماندهی فضایی DNA سلول را در ۳-D اندازه گیری می کند ،” ما متوجه شدیم که ، DNA دارای یک ساختار منحصر به فرد در بعد ۳-D است که اجازه می دهد ژن PDGFRA در جایی که نباید فعال شود فعال شود و در نهایت منجر به سرطان شود. “

این یافته همچنین در طبقه بندی صحیح تومور مهم است. دکتر جابادو ، که دارای CRC Tier 1 در انکولوژی کودکان در است میگوید؛ کار ما نشان می دهد که این موردی از تشخصی هویت اشتباه است. این تومورها در واقع در یک “سلول عصبی” بوجود می آیند ، نه یک “سلول گلیال”.

پرتودرمانی | شناسایی منشا سرطان کشنده مغز 

امیدی برای درمان بالقوه

PDGFRA توسط داروهایی که فعالیت آن را مهار می کنند ، قابل هدف گیری است و در واقع داروهای تایید شده دیگری نیز وجود دارد که آن را برای سایر سرطان هایی که جهش در این ژن مسئول آنها است ، مانند تومورهای استرومایی دستگاه گوارش ، هدف قرار می دهند. محققان خاطرنشان کردند ، این یک امید برای یافتن روشهای درمانی هدفمند .برای این گروه از تومورهای کشنده مغز است.

مطالعات ترکیبی ژنوم (از جمله در سطح تک سلول و ساختار ژنومی در ۳-D تومور) در مقایسه با مغز در حال رشد به صورت طبیعی ، در این مطالعه بسیار مهم بود.

آنها به شناسایی نقاط زمانی خاص در طی تکامل سلول کمک کرده اند، در طی این زمان ها سلول در برابر “عامل گلیوم” که نشان دهنده ی تومور عصبی سرطانی است،آسیب پذیر میشود. “یافته های ما امید به بهبود مراقبت در آینده نزدیک را برای این ذات توموری فراهم می کند، زیرا این آسیب پذیری های مهم، درمانی را که اساس آن حمله به “bad cells” (سلول های بد) است را مشخصی میکند.

“رشد متوقف شده ریشه بسیاری از این سرطان ها است. ثابت خواهد شد که همین استراتژی برای کشف منشا ، شناسایی و بهره برداری از آسیب پذیری های خاص و جهت گیری استراتژی های آینده برای تشخیص زودهنگام در سایر تومور مغزی که کودکان و بزرگسالان را تحت تأثیر قرار می دهد ، مهم است.”

تهیه شده توسط دانشگاه مک گیل

 

این مطلب را از دست ندهید:
کاهش عوارض کووید 19 با انجام ایمونوتراپی

مطالب پیشنهادی مرتبط : 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24