مدیریت موفق بیمارستانی

شیمی درمانی - مدیریت موفق بیمارستانی مستلزم چیست؟مدیریت موفق بیمارستانی مستلزم چیست؟

یک استراتژیست حوزه سلامت درباره مدیریت موفق بیمارستانی گفت : مهمترین وظیفه و همچنین چالش یک مدیرعامل تعامل با پزشکان به عنوان رکن قدرتمند هر بیمارستان است

دکتر پوریا عادلی در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان گفت: ریشه کلمه بیمارستان hospital را باید در واژه یونانی hospitium جستجو کرد،که به مکان هایی برای استراحت زائران اماکن مقدس مسیحیان در خاورمیانه اطلاق می شده که توسط کشیشان تاسیس و اداره می‌شده وبه تدریج در کنار این خدمات برای توسعه و تبلیغ دین و نهاد مذهب مسیحیت به مراقبت از بیماران فقیر نیز می‌پرداختند.

وی افزود : قدیمی‌ترین بیمارستان به شکل برداشت امروزی ما از بیمارستان در شهر پاریس توسط اسقف سن لاندری با نام Dieu hospital تاسیس شد که همچنان هم به همین نام به فعالیت خود ادامه می‌دهد. این بیمارستان که در حال حاضر متعلق به دانشگاه دکارت پاریس است، در طی عمر خود شاهد حضور پزشکان برجسته‌ای همچون ژوزف‌ رکارمید جراح برجسته و اولین کسی که واژه متاستاز را در سرطان تعریف نمود‌، آنری آلبر آرتمن مبدع روش جراحی کولکتومی هارتمن و پل ژرژ دیالافوا اولین توصیف کننده ضایعه خونریزی دهنده دیالافوا بوده است.

عادلی ادامه داد : تاسیس اولین بیمارستان در قاره آمریکا مربوط به اولین ساکنان اسپانیایی قاره جدید بوده که در مکزیکوسیتی به نام jesus Nazare ساخته شده‌ و همچنان هم به فعالیت خود ادامه می‌دهد‌ ،به طور کلی بیمارستان‌های اولیه مکان‌های مورد علاقه‌ای برای طبقه مرفه و متوسط آمریکایی نبوده و تنها افراد طبقه فقیر به آن مراجعه می‌کردند و افراد ثروتمندتر ترجیح می دادند در منزل خود و به صورت خصوصی مورد درمان قرار گیرند.
وی با اشاره به پیشرفت های سریع در علم پزشکی گفت : سال‌ها بعد استفاده از داروی اتر برای بیهوشی باعث تحولی عظیم در بیمارستان‌سازی شد و ایجاد اتاق‌های عمل کلاسیک، بیمارستان‌ها را از مراکز نگهداری بیماران فقیر مبتلا به بیماری‌های مسری به قلب تپنده درمان در آن روزهای قاره آمریکا بدل نمود.

عادلی در خصوص کمک های دولتی در حوزه درمان گفت : کمک‌های دولتی که در حال حاضر در قالب برنامه‌هایی همچون مدیکر و مدیکید برای افراد مسن و فقرای جامعه‌ در آمریکا ارائه می‌شود اولین بار توسط بنجامین فرانکلین در اختیار بیمارستان پنسیلوانیا قرار داده شد‌. بیماران فقیری که در این بیمارستان به صورت رایگان تحت درمان قرار می‌گرفتند‌، بعد از بهبودی ملزم به ارائه خدمات رایگان در این بیمارستان بودند ؛کمک‌های دولتی به بیمارستان‌ها در ایالات متحده در سال‌های بعد در قالب برنامه‌هایی همچون کر-میلز ادامه یافت.

شیمی درمانی - اولین بیمارستان دولتی در ایران

وی در خصوص نخستین بیمارستان ایران گفت : تاسیس اولین بیمارستان در ایران به دوره ناصری برگشته و ‌این بیمارستان توسط ناظم‌الاطبا با نام بیمارستان دولتی کار خود را آغاز نمود که این مرکز همچنان در تهران به نام بیمارستان سینا به کار خود ادامه می‌دهد.
عادلی ادامه داد:برای مدیریت صحیح یک بیمارستان خیریه و یا خصوصی یا سایر مدل های بیمارستانی موجود در کشور که وابسته به نهادهای مردمی یا دولتی خاص هستند‌. مدیریت بیمارستان باید ارکان این قدرت را به خوبی شناخته و ضمن تعامل موثر با سایر اضلاع این ارکان واقعیت های موجود را به خوبی پذیرا باشد.اضلاع مثلث قدرت در یک بیمارستان علاوه بر مدیر عامل شامل هیات مدیره و پزشکان می‌باشد که در این مقاله در ابتدا به خصوصیات و مشخصات دو ضلع دیگر پرداخته و سپس به شرح توانایی‌های لازم و خصوصیات مدیرعامل بیمارستان خواهیم پرداخت.

این استراتژیست حوزه سلامت اضلاع قدرت در بیمارستان را اینگونه برشمرد: اولین ضلع مثلث قدرت در بیمارستان هیات مدیره بیمارستان است که نقش مدیریت ستادی بیمارستان را بر عهده داشته و علاوه بر سیاستگذاری کلان بیمارستان عهده دار وظیفه عزل و نصب مدیرعامل و پایش عملکرد او نیز هستند.
در بیمارستان‌های خیریه به طور معمول اعضای هیات مدیره شامل صاحبان ثروت و مقامات محلی سیاسی هستند که قدرت تزریق یا جذب کمک های مالی برآی مجموعه بیمارستان را داشته باشند، ولی در بیمارستان های خصوصی اکثریت اعضای هیات مدیره را سهامداران کلان بیمارستان که به تبع تعداد سهام خود از تعداد آرا بیشتری در مجمع عمومی برخوردارند، تشکیل می دهند.
ولی واقعیت این است که امروز سهامداران مراکز خصوصی درمانی در جهان به این نتیجه رسیده اند علاوه بر این ترکیب سنتی از وجود افراد آشنا به مسائل مالی، مدیریتی و دارای روابط اجتماعی و سیاسی نیز در هیات مدیره این مراکز استفاده نمایند.

مطالب پیشنهادی : 

بزرگترین خطری که هیات مدیره‌ها را تهدید می کند این است که اعضای هیات مدیره در تعیین نقش و جایگاه خود دچار خطا شده و با دخالت در امور جاری بیمارستان وارد حیطه وظایف مدیر عامل بیمارستان شوند.

رادیوتراپی - انتخاب مدیر عامل بیمارستان – سلسله مقالات مدیریت بیمارستان های خیریه و خصوصی

عادلی دومین ضلع مثلث قدرت در بیمارستان را پزشکان بیمارستان دانست و افزود: پزشکان به عنوان تامین کننده بیماران و منابع مالی بیمارستان هسته قدرتی انکار ناپذیر هر بیمارستانی هستند که در صورت اختلاف با هیات مدیره و مدیرعامل بیمارستان میتوانند بیماران را به سمت مراکز درمانی رقیب هدایت کنند که در سطور بعد به نحوه تعامل صحیح با این رکن اساسی در بیمارستان خواهیم پرداخت.

او ادامه داد : سومین ضلع قدرت بیمارستان مدیرعامل بیمارستان است که بسته به خاستگاه بیمارستان از بین مشاغل مختلف ممکن است انتخاب شود، به عنوان مثال ممکن است یک نظامی یا یک مدیر بازنشسته سازمان عهده دار مدیریت بیمارستان گردد ولی به طور معمول و در اکثر موارد در تمامی کشورهای جهان یک پزشک به عنوان مدیرعامل بیمارستان منصوب می شود ؛ بطور معمول مدیرعامل بیمارستان وظایف خود در داخل بیمارستان را به یک دستیار به عنوان مدیر داخلی و یا معاونت درمان تنفیذ کرده و خود بیشتر به مدیریت روابط خارج بیمارستانی با ارکان قدرت، بیمه ها و…. میپردازد.

این استراتژیست حوزه سلامت چالش های پیش روی مدیریت بیمارستانی را اینگونه برشمرد : یکی از اشتباهاتی که بعضا مدیران عامل بیمارستان به دام آن می افتند اشتباه جایگاه خود با مدیر داخلی بیمارستان و غفلت از وظیفه اصلی خود برای تعامل موثر با سازمان ها و سایر ارکان موثر در بیمارستان است.
عادلی ادامه داد:شاید مهمترین وظیفه و همچنین چالش یک مدیرعامل تعامل با پزشکان به عنوان رکن قدرتمند هر بیمارستان است ،پزشکانی که شاید جزو سهامداران بیمارستان نیز باشند. خطای بزرگی که برخی مدیران عامل بیمارستان ها در دهه ۸۰ میلادی در آمریکا انجام دادند و وارد چالش با پزشکان شدند و این موضوع به ورشکستگی چند بیمارستان بزرگ منجر گردید خطری است که در کمین مدیران ارشد بیمارستان ها قرار دارد و باید به شدت از آن پرهیز نمایند.

او افزود: تلاقی شرح وظایف مدیران عامل بیمارستان ها با منافع پزشکان شاغل در بیمارستان نکته مهمی است که نشان دهنده اهمیت انتخاب مدیران عامل توسط هیات های مدیره بیمارستان هاست که باید با انتخاب پزشکان شناخته شده و موجه به عنوان مدیرعامل زمینه ساز تفاهم بین این دو رکن بیمارستان باشند.
عادلی تصریح کرد:یک مدیر عامل مقبول میتواند با حفظ احترام و تعامل با پزشکان در کنار تامین منافع مالی معقول آنها و در نظر گرفتن مشوق‌های غیرمالی برای پزشکان زمینه ساز حضور پزشکان حاذق تر و شناخته شده تر که برندهای پزشکی محسوب می شوند ،در بیمارستان گردیده و ضمن ارائه خدمات بهتر و برتر به بیماران تامین کننده منافع سهامداران باشد.

 

این مطلب را از دست ندهید:
رابطه کلسترول بالا و ابتلا به سرطان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24