با مشاغل سرطان زا آشنا شوید :

مشاغل سرطان زا  امروز به مشاغل سرطان زا و مشاغلی که بیشتر در معرض خطر سرطان قرار دارند می پردازیم. در موارد زیر به آن ها اشاره ای خواهیم داشت: خلبانان خلبان ها در سطح بالاتری از حد متوسط در معرض تابش اشعه ماوراء بنفش قرار دارند. قرار گرفتن در مقابل این اشعه باعث افزایش […]

پرتودرمانی | با مشاغل سرطان زا آشنا شوید

مشاغل سرطان زا

 امروز به مشاغل سرطان زا و مشاغلی که بیشتر در معرض خطر سرطان قرار دارند می پردازیم. در موارد زیر به آن ها اشاره ای خواهیم داشت:

خلبانان

خلبان ها در سطح بالاتری از حد متوسط در معرض تابش اشعه ماوراء بنفش قرار دارند. قرار گرفتن در مقابل این اشعه باعث افزایش سرطان پوست می شود. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، یک ساعت نشستن در کابین هواپیما مانند استفاده از تخت برنزه به مدت ۲۰ دقیقه است و معرض اشعه UVA قرار می گیرند. خطر تابش اشعه ماوراء بنفش در بالای ابرهای فشرده و روزهای برفی بیشتر است و خلبانان باید به طور مرتب از کرم ضد آفتاب استفاده کنند و به دکتر برای معاینه سرطان پوست مراجعه کنند.

ناخن کار ها

کسانی که در سالن های ناخن کاری مشغول به فعالیت هستند مانند کسانی که در کاراژهای اتومبیل یا پالاشگاه نفتی کار می کنند، در معرض ابتلا به سرطان قرار می گیرند. این افراد با مواد شیمیایی قوی و خطرناکی سر و کار دارند. برای جلوگیری از بروز سرطان ریه، ناخن کار ها باید از دستکش، ماسک و لباس هایی با آستین بلند استفاده کنند و سالن های کار آن ها باید از تهویه مناسب برخوردار باشد و هوا به خوبی جریان داشته باشد.

کشاورزان

کشاورزان و کسانی که در مزرعه و باغات کار می کنند. این افراد بیشتر از بقیه در معرض سموم آفت کش و … قرار دارند و ۲۰ درصد نسبت به افراد دیگر در معرض سرطان پروستات، سرطان خون و سرطان استخوان قرار دارند. سموم گیاهی، حشره کش ها و سوخت ماشین های کشاورزی دارای مواد سمی می باشند و ورود آن ها به بدن منجر به سرطان های گوناگون می گردد.

پرتودرمانی | مشاغل سرطان زا آتشنشان

آتشنشان ها

جای تعجب نیست که آتشنشان ها در شریط خطرناک و کشنده کار می کنند، اما این افراد بدلیل استنشاق دود و گاز های موجود حتی مدت ها بعد از تعویض لباس هایشان با عوارض جانبی رو به رو هستند. مواد سمی و عوامل سرطان زا در دود شامل آکرولئین، مونوکسید کربن و فرمالدئید هستند. آتشنشان ها باید از تنفس در دود خودداری کنند و همیشه لباس مناسب بپوشند و پس از ترک محل، مراحل پاکسازی را به درستی انجام دهند.

کارهای پشت میزی

اگر جز کسانی هستید که تمام روز نشسته اید و کارهای خود را نجام می دهید، تاثیرات منفی روی سلامت شما اثر می گذارد. افرادی که مدت زمان ۶ ساعت در روز صرف نشستن می کنند نسبت به کسانی که حتی برای زمانی کوتاه ورزش می کنند، خطر ابتلا به سرطان روده و سرطان رحم در خانم ها افزایش می یابد و مرگ و میر بین آن ها بیشتر رخ می دهد. بخصوص در روزه هایی که وعده غذایی شما زیاد است، حتما از پشت میز خود بلند شوید و کمی قدم بزنید.

نقاش های ساختمانی

کسانی که در معرض گاز های ناشی از رنگ قرار می گیرند و مواد شیمیایی مانند بنزن بیشتر دچار سرطان لنفوم، مثانه و کلیه می شوند. آرسنیک موجود در رنگ ها خود یک عامل سرطان زا است. بنابراین، استفاده از ماسک های حرفه ای و لباس های مناسب از موراد ضروری است که باید رعایت شود.

کارکنان کارخانه ها

از جمله مشاغلی که کارکنان آن در معرض بیماری های مختلف و سرطان قرار دارند، تولید لاستیک می باشد. کارخانه های که لاستیک، دستکش لاستیکی و باند های لاستیکی و … این افراد معرض بخارات، گرد و غبار و مواد فرعی شیمیایی قرار می گیرند و با خطرات جدی رو به رو هستند. این اشخاص بیشتر دچار سرطان مثانه، سرطان معده و سرطان ریه می شوند. برخی از این سموم فقط از راه استنشاق وارد بدن نمی شوند بلکه از راه پوست نیز قابل جذب هستند.

آرایشگر های رنگ مو

آرایشگر ها مدت طولانی در معرض مواد شیمیایی قرار دارند و تقریبا یک سوم زنان بالای ۱۸ سال و یک دهم مردان از رنگ استفاده می کنند. رنگ کار ها به سرطان حنجره، مثانه و ریه مبتلا می شوند به همین دلیل در محیطی که از تهویه مناسب برخوردار نیست، از کار با رنگ باید جدا خودداری شود. استفاده از ماسک های فیلتر دار و دستکش برای آن ها ضروری می باشد.

مکانیک ها

مکانیک ها از مشاغل سرطان زا از روغن های مخصوص اتومیبل و مواد بخصوصی به نام آزبست برای تنظیمات کلاچ و ترمز استفاده می کنند. آزبست عامل اصلی مزوتلیوما که یک نوع سرطان خاص می باشد. مکانیک ها اغلب با بنزین دست های خود را تمیز می کنند که این ماده، عامل برخی سرطان ها مانند سرطان خون می باشد. به ویژه افرادی که بیش از ۵ اتومبیل در هفته تعمیر می کنند.

پرتودرمانی | مشاغل سرطان زا کارگر معدن

کارکنان معادن

نه تنها کارکنان معادن در معرض آزبست قرار دارند ، بلکه کارگران زیر زمینی بیشتر در تماس با اورانیوم و رادون قرار دارند. حتی زندگی در مجاورت سرطان مغز، مزوتلیوما، معده و سرطان تیروئید قرار می گیرند. بدلیل وجود گازهای که از اگزور ماشین های سنگین بیرون می آید، این اشخاص به سرطان ریه مبتلا می شوند.

جوشکارها

سرطان کلیه ، حنجره و ملانوم چشم از جمله سرطان هایی هستند که سموم کار با فلز آن ها را ایجاد می کند و بیشترین خطر مربوط به کار با فلزاتی است که بعد از برش گازهایی از آن ساطع می شود. این افراد باید هر چند ماه یکبار برای پیشگیری از سرطان های ذکر شده به پزشک مراجعه کرده و برای جلوگیری از بیماری ها اقدامات لازم را انجام دهند.

کارشناس رادیولوژی

تحقیقات نشان می دهد سرطان تیروئید، بیشتر در تکنسین های رادیولوژی به چشم می خورد و این سرطان در بین رادیولوژیست هایی که بیش از ۵۰ مراجعه کننده در روز دارند، دیده می شود. این افراد بیشتر در معرض اشعه ایکس قرار می گیرند به همین خاطر استفاده از لباس های مخصوص برای وقع سرطان به آن ها پیشنهاد می شود.

پرتودرمانی | مشاغل سرطان زا کارگر کارخانه

کارکنان کارخانه مواد شیمیایی

افرادی که در این حیطه مشغول به کار هستند به دلیل وجود مواد شیمیایی که ممکن است از طریق پوستشان جذب شود، به سرطان پوست می شوند. به طور مکرر در معرض بنزیدین، آرسنیک و بتا نفتالامین قرار می گیرند این امر منجر به سرطان بخصوص سرطان مثانه می شود، رعایت نکات اصولی در هر بخش از کار از سرطان جلوگیری می کند.

پزشکان و پرستاران

یکی از عوامل در مشاغل سرطان زا استرس است که پزشکان و پرستاران به دلیل شیفت شب و خستگی ناشی از آن، بخصوص خانم ها را به سرطان سینه مبتلا می کند. عواملی مانند ضد عفونی کننده ها، دارو های سیتو پلاستیک،پرتو درمانی، مسئولیت های شغلی و محیط های متفاوت خطر ابتلا به سرطان در بین افراد بیشتر می کند. از دیگر عواملی که باید به آن اشاره کنیم بر هم خوردن خواب و سیستم بدن در پرستاران و پزشکان است ( به دلیل شب کاری) که همین امر مشکلات و خطرات زیادی را به ارمغان می آورد.

 

بیشتر بخوانید :