رئیس نظام پزشکی نجف آباد:

مشکل نیروی متخصص درمانی کشور، اشکال در نحوه‌ی توزیع است

یاسر صالحی نجف آبادی در نامه‌ای خطاب به ابوترابی نماینده شهرستان‌های نجف‌آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی به سخنان این نماینده مجلس در خصوص افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی پاسخ داد.

به گزارش ماهنامه از سین سرطان تا سین سلامتی، یاسر صالحی نجف آبادی رئیس نظام پزشکی نجف آباد در نامه‌ای خطاب به ابوترابی نماینده شهرستان‌های نجف‌آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی به سخنان این نماینده مجلس در خصوص افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی پاسخ داد.

متن نامه به این شرح است:

جناب آقای ابوترابی نماینده محترم شهرستان‌های نجف‌آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی
با سلام و احترام
پیرو مصاحبه‌ی ششم دیماه جنابعالی با خبرگزاری فارس درمورد طرح اصلاح ساختار آموزش پزشکی کشور مطالبی را به استحضارتان می‌رسانم.
همه‌ی کارشناسان بهداشت و درمان کشور اذعان دارند که مشکل نیروی متخصص درمانی کشور، اشکال در نحوه‌ی توزیع است، نه در تعداد.
این سخن که وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در زمینه‌ی تربیت پزشک دچار تزاحم منافع است مغلطه‌ای بیش نیست.
به نظر حضرتعالی آموزش حقوقدانان و یا مهندسان برق باید به‌عهده‌ی چه‌کسی باشد؟
آموزش پزشکی همیشه توسط پزشکان و زیر سقف بیمارستان بوده‌است.
پذیرش دانشجوی پزشکی در کشور ما امری حاکمیتی بوده و هست؛ و توسط مجلس و دولت برنامه‌ریزی می‌شود، و هیچ‌گاه مانند برخی از کشورها زیر نظر سازمان نظام پزشکی نبوده‌است که برخی به دروغ آن‌را در انحصار پزشکان بدانند!
حال چنانچه طراحان این طرح در مجلس، علیرغم انتقاد و مخالفت همه‌ی کاردانان و کارشناسانِ خیرخواه و دلسوزِ این حوزه، قصد دخالت در این امر را دارند، باید مسوولیت کلیه‌ی نتایج و تبعات تصمیمات و اقدامات غیرکارشناسی، افت شدید کیفیت آموزش پزشکی، به‌مخاطره انداختن جان انسان‌ها و هدر دادن منابع کشور در سال‌های آتی را به‌عهده بگیرند.
امروز در شرایطی هستیم که پزشکان ایرانی مجبور به ترک وطن یا ترک طبابت هستند.
درحالی‌که توانایی حفظ درختان به ثمر نشسته را ندارید، چگونه قول کاشتن نهال تازه را می‌دهید؟

انتقاد و مخالفت کارشناسان امر، نه به دلایل شخصی و تزاحم منافع! که به جهت خیرخواهی و دلسوزی ملک و ملت بوده‌است. عدم تبعیت از نظر کاردانان نه به ضرر متخصصین، که به ضرر مردم کوچه و خیابان خواهد بود.

یکی بر سر شاخ، بن می برید
خداوند بستان نگه کرد و دید
بگفتا گر این مرد بد می کند
نه با من که با نفس خود می کند
که چون بگذرد بر تو این سلطنت
بگیرد به قهر آن گدا دامنت

جناب آقای ابوترابی، مشکلِ امروزِ سلامت ایرانیان تعداد پزشک و انطباق جنس بیمار و پزشک نیست. خطری که امروز سلامت ایرانیان را تهدید می‌کند، آلودگی هوا، فقدان منابع آب کافی و سالم، استرس‌های روحی و روانی، نابسامانی‌های اقتصادی، تصادفات جاده‌ای، کمبود داروهای حیاتی و هزاران مشکل دیگر است.
بنده  به‌عنوان یک کارشناس عرصه‌ی بهداشت و درمان، مسائل اساسی ساختار درمان کشور را فهرست‌وار خدمتتان عرض می‌کنم:

۱) بیمارستان‌های کشور درحال حاضر، عمدتا با نیروهای آموزشی و طرحی اداره می‌شوند. خواهشمند است جهت استخدام پرسنل ثابت در بیمارستان‌ها، قوانین و مجوزهای لازم را به تصویب برسانید.

۲) اینترن‌ها و رزیدنت های پزشکی با شرایط بسیار سخت و غیر انسانی، در شیفت‌های ۳۰ ساعته و بیشتر مشغول به‌کار هستند. و در مقابل نه بیمه هستند و نه دریافتی منصفانه‌ای دارند.
ضروری است که قوانین انسانی جهت به‌کارگیری نیروهای آموزشی به تصویب و اجرا برسد.

۳) نیروهای طرحی وزارت بهداشت به زور و اجبار در مناطقی که وزارتخانه تعیین می‌کند مشغول به کار می‌شوند. این درحالی‌است که نه امکانات رفاهی، نه حقوق مناسب، نه حق تاسیس مطب و نه حتی گاهی تامین جانی ندارند.
این امر باعث شده که نیروهای طرحی به محض اتمام طرح، به‌سرعت منطقه‌ای که در آن مشغول بوده‌اند را ترک می‌کنند. عدالت درمانی ایجاب می‌کند جهت حفظ نیروهای طرحی در مناطقی که به آن اعزام شده‌اند، مراتب فوق فراهم و قوانین مورد نیاز تصویب و به‌اجرا دربیاید.

۴) سهمیه‌های غیرعادلانه و غیر منطقی در پذیرش دانشجویان پزشکی و دستیاری، باعث شده نخبگان کشور از خدمت به کشور بازبمانند. حذف قوانین مربوط به پذیرش سهمیه‌ها، عدالت آموزشی را برقرار خواهد کرد.

۵) اساتید و نیروهای هیات علمی نه حقوق مکفی دریافت می‌کنند و نه کارانه‌ای که مشکل معاش را برطرف کند. یک استاد اگر دغدغه‌‌ی مالی نداشته باشد می‌تواند همه‌ی همّ و غم خود را بر تربیت پزشکان و متخصصان متمرکز کند. انتظار می‌رود با تصویب قوانین مناسب، پزشکانِ مجرب را در دانشگاه‌ها حفظ کنید.

۶) متاسفانه باید بدون هیچ مماشاتی، صریح و بدون پرده اعلام کنم تعرفه‌های غیرواقعی کمر جامعه‌ی پزشکی را شکسته و به‌زودی ساختار درمان کشور از هم فرو خواهد پاشید.
طبابت کردن در ایران، دیگر نه مقرون به صرفه است و نه منطقی. پزشکان ایرانی یا درصدد ترک شغل هستند و یا درصدد ترک وطن.
چنانچه در این زمینه اقدام عاجلی صورت نگیرد تبعات بسیار بدی دامنگیر کشور خواهد شد.

راهکارهای عملی برای حفظ ساختار درمان کشور از نابودی را متذکر می‌شوم:

الف) افزایش سرانه‌ی سلامت کشور، با توجه به منابع حاصل از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و الکترونیک شدن نسخ
ب) واقعی کردن تعرفه‌های درمانی
ج) به‌روز کردن پرداخت دستمزد پزشکان
د) حذف طرح غیرعادلانه‌ی پرداخت پلکانی کارانه
ه)  موظف کردن سازمان‌های بیمه‌گر به پرداخت ۷۰٪ فرانشیز بخش خصوصی

امید است همانگونه که با افزایش پذیرش دانشجوی پزشکی، برای بهبود شرایط درمان کشور در سال ۱۴۰۸ تلاش می‌کنید، وجهه‌ی همت خود را جهت برطرف کردن مشکلات بخش درمان امروز کشور نیز بنمایید.

دکتر یاسر صالحی نجف آبادی
رئیس نظام پزشکی نجف آباد

 

انتهای پیام/