مقایسه قیمت و اثربخشی دارو های سرطانی

مقایسه قیمت و اثربخشی دارو های سرطانی برای بیماران و سیستم‌های بهداشتی در ایالات متحده آمریکا و اروپا است.   دکنر پوریا عادلی متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی در گفتگو با خبرنگار ماهنامه از سین سرطان تا سین سلامتی گفت: افزایش قیمت دارو‌های سرطانی یک چالش برای بیماران و سیستم‌های بهداشتی در ایالات متحده آمریکا و […]

مقایسه قیمت و اثربخشی دارو های سرطانی برای بیماران و سیستم‌های بهداشتی در ایالات متحده آمریکا و اروپا است.

 

دکتر عادلی

دکنر پوریا عادلی متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی در گفتگو با خبرنگار ماهنامه از سین سرطان تا سین سلامتی گفت: افزایش قیمت دارو‌های سرطانی یک چالش برای بیماران و سیستم‌های بهداشتی در ایالات متحده آمریکا و اروپا است، در مقابل ایالات متحده، مقامات ملی در کشور‌های اروپایی اغلب به طور مستقیم با تولید کنندگان در مورد قیمت دارو مذاکره می‌کنند.

وی افزود: انجمن آنکولوژی بالینی آمریکا (ASCO) و انجمن آنکولوژی پزشکی اروپا (ESMO) چارچوب‌هایی را برای ارزیابی ارزش بالینی درمان‌های سرطانی ایجاد کردند. چارچوب ارزش ASCO (ASCO-VF) و مقیاس ESMO-Magnitude سود بالینی (ESMO-MCBS) هست.

این متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی ادامه داد: هدف از ارزیابی ارتباط بین سود بالینی دارو‌های تایید شده سرطان بر اساس این چارچوب‌ها و قیمت دارو‌های آن‌ها در ایالات متحده آمریکا و چهار کشور اروپایی (انگلیس، سوئیس، آلمان و فرانسه) است.

مواد و روش‌ها
عادلی گفت: برای این تجزیه و تحلیل هزینه و فایده، ما همه دارو‌های جدید برای سرطان‌های بزرگسالان را که بین ۱ ژانویه ۲۰۰۹ و ۳۱ دسامبر ۲۰۱۷ توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده تأیید شده اند و تا ۱ سپتامبر ۲۰۱۹ توسط آژانس دارویی اروپا به بازار معرفی شده اند، مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: برای دارو‌های تایید شده ، ما با استفاده از ASCO-VF و ESMO-MCBS سود بالینی را ارزیابی کردیم.

عضو انجمن سرطام امریکا ادامه داد:  هزینه‌های درمان دارویی ماهانه را با استفاده از مدل‌های رگرسیون خطی سلسله مراتبی بین سطوح مزایا مقایسه کردیم و ضرایب همبستگی اسپیرمن را بین هزینه‌ها و سطح سود برای کشور‌های جداگانه محاسبه کردیم.

یافته‌ها
عادلی گفت: این گروه  شامل ۶۵ دارو بود: ۴۷ مورد (۷۲ ٪) دارو برای تومور‌های سالید و ۱۸ مورد (۲۸ ٪) برای بدخیمی‌های هماتولوژی تأیید شده بود.
هزینه‌های درمان دارویی ماهانه در ایالات متحده به طور متوسط ۲ · ۳۱ برابر (IQR ۱ · ۷۹–۳ · ۱۷) به نسبت کشور‌های ارزیابی شده اروپا بود.

 

وی در پایان گفت: دارو‌های سرطانی با سود بالینی کم یا پایین ممکن است در مذاکرات قیمت به خصوص در آمریکا در اولویت قرار گیرند. چارچوب‌های ارزشی می‌تواند به شناسایی روش‌های درمانی که مزایای بالینی بالایی دارند و باید به سرعت در سراسر کشور‌ها در دسترس قرار گیرند، کمک کند و از به هدر رفتن منابع ملی جلوگیری نماید

 

بیشتر بخوانید:

تولید و توزیع عادلانه واکسن کرونا مهم‌ترین چالش برای پایان همه گیری است
کشف داروی جدید ضد کرونا