نقش هورمون درمانی در بیماران پروستات کانسر متاستاتیک مقاوم به هورمون درمانی

یک متخصص رادیوانکولوژی جدید ترین یافته‌های علمی نقش هورمون درمانی در بیماران پروستات کانسر متاستاتیک مقاوم به هورمون درمانی را شرح داد.

پوریا عادلی متخصص رادیوانکولوژی در مصاحبه با نشریه از سین سرطان تا سین سلامتی درخصوص آخرین یافته های علمی درمان سرطان پروستات گفت: مطالعه ای که در April 2021 در مجله jco منتشر شد به بررسی تاثیر تجویز تستوسترون در بیماران mcrp(پروستات کانسر متاستاتیک مقاوم به هورمون درمانی)که ابیراترون استات مصرف می‌کردند و دچار افزایش PSA شده اند پرداخته است در این مطالعه بیماران به صورت تصادفی به دو گروه دریافت کننده اینزالوتاماید(enz) و تستوسترون ۴۰۰mg هر ۲۸ روز(BAT) تقسیم شدند و به محض افزایش PSA بیمار به بازو دیگر مطالعه منتقل شده است.

عادلی ادامه داد: یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد میزان کاهش پنجاه درصدی PSA در گروه  BAT  برابر با ۲۸/۲ درصد در مقابل ۲۵٫۵ درصد در گروه enz  است و pfs  مشابه در دو گروه دیده شده است.

وی افزود: در گروهی که به دنبال آندروژن تراپی انزولاتاماید دریافت کرده بودند میزان کاهش پنجاه درصدی psa معادل ۷۷/۸ درصد و pfs معادل ۲۸/۲ درصد بوده است در مقابل گروه مقابل که این مقادیر به ترتیب ۲۱.۳ درصد و ۱۹.۳ درصد بوده است.

عادلی در ادامه افزود: این مطالعه از مهمترین عناوین مطرح شده در زمینه سرطان پروستات است که با تاکید بر حساس‌تر شدن سلول‌های سرطانی مقاوم به هورمون درمانی با تجویز مجدد هورمون می‌تواند در سال‌های آینده با تغییراتی در پرکتیس این بیماران همراه باشد.