نکاتی پیرامون درمان سرطان و داروهای بیمار

چه چیزی باید درباره درمان بدانم؟ درمان سرطان بسته به نوع و مرحله سرطان بسیار متفاوت است. متداول ترین روش های درمانی سرطان جراحی، شیمی درمانی و یا پرتودرمانی است. درمان ممکن است به معنای حضور در بیمارستان یا انجام بسیاری مراجعه به کلینیک برای پرتودرمانی یا شیمی درمانی باشد. بیمار ممکن است بتواند به […]

شیمی درمانی | نکاتی پیرامون درمان سرطان و داروهای بیمار

چه چیزی باید درباره درمان بدانم؟

درمان سرطان بسته به نوع و مرحله سرطان بسیار متفاوت است. متداول ترین روش های درمانی سرطان جراحی، شیمی درمانی و یا پرتودرمانی است. درمان ممکن است به معنای حضور در بیمارستان یا انجام بسیاری مراجعه به کلینیک برای پرتودرمانی یا شیمی درمانی باشد.

بیمار ممکن است بتواند به تنهایی به برخی از روش های درمانی مراجعه کند. برای سایر روشهای درمانی، ممکن است کسی نیاز به رانندگی یا همراهی داشته باشد فرد مبتلا به سرطان ممکن است به بیش از یک نوع درمان نیاز داشته باشد و هر نوع با چالشهای خاص خود همراه است.
درمان می تواند طولانی یا نسبتاً کوتاه باشد، اما حتی درمان های کوتاه مدت زندگی فرد را برای چندین هفته مختل می کند. به عنوان مراقب، ممکن است زندگی شما و خانواده شما نیز مختل شود. ممکن است متوجه شوید که باید از کار خود مرخصی بگیرید. برخی از سوالاتی که ممکن است بخواهید پیش از موعد با تیم سرطان در میان بگذارید عبارتند از:

 1. چه علائمی را باید فوراً به شما بگوییم؟ کدام یک می توانند صبر کنند؟
 2. چگونه بعد از ساعت اداری به شما برسیم؟ آخر هفته؟ تعطیلات؟
 3. برای کنترل عوارض جانبی چه کاری می توانیم انجام دهیم؟
 4. چگونه می فهمیم که آیا درمان موثر است؟
 5. آیا ابزاری برای کمک به استقلال بیمار در حین و بعد از درمان وجود دارد؟

دستگاه های کمکی ابزاری هستند که می توانند به فرد کمک کنند تا استقلال بیشتری داشته باشد و کار شما را کمی آسان کند. همچنین ممکن است این موارد را به نام تجهیزات تطبیقی یا کمکهای مستقل زندگی بشنوید. این ابزارها می توانند به سادگی عصا یا پیچیدگی لیفت با تکنولوژی پیشرفته برای جابجایی بیمار باشند.

برخی دیگر از این موارد واکرها، صندلی های چرخدار، صندلی های دوش، تشک های حمام، میله های چنگک، کالاهای قابل حمل یا ادرار هستند. سیستم های پاسخ پزشکی تحت نظارت، وب کم ها و سیستم های داخلی از دیگر گزینه هایی هستند که می توانند به برخی از بیماران کمک کنند تا احساس امنیت کنند و به مراقبت کننده آرامش خاطر دهند. اما حتی چیزهای کوچک مانند سازمان دهنده قرص یا تقویم دیواری بزرگ نیز می تواند کارها را برای همه آسان کند.

درباره کارهایی که فرد مبتلا به سرطان می خواهد یا باید انجام دهد و اینکه چگونه این وسایل باعث سهولت یا امنیت آن می شوند، فکر کنید. اگر مطمئن نیستید، با تیم مراقبت از سرطان یا شاید یک متخصص کاردرمانی در مورد ابزارهایی که ممکن است در خانه کمک کنند صحبت کنید. این متخصصان می توانند ایده هایی برای راه های کمک به بیمار به شما ارائه دهند. آنها همچنین می توانند به شما کمک کنند که وسایل کمکی مورد نیاز خود را از کجا بخرید یا اجاره کنید. و برخی نیز ممکن است تحت پوشش بیمه درمانی باشند.

چه چیزی باید در مورد داروهای جدید درمان سرطان بدانیم؟

اگر بیمار نسخه ای از داروی جدید را دریافت کرد، مطمئن باشید که نام دارو را می دانید، چه کاربردی دارد و چرا این دارو را دریافت می کند. برخی دیگر از مواردی که باید بدانید عبارتند از:

 • چگونه و چه وقت دارو باید مصرف شود؟
 • دوز چقدر است؟
 • آیا باید همراه غذا، آب مصرف شود؟
 • آیا عوارض جانبی وجود دارد؟ (مثل خواب آلودگی، حالت تهوع یا خشکی دهان؟)
 • چگونه می فهمید که کار می کند؟ چه مدت قبل از اینکه انتظار داشته باشید کار کند؟
 • آیا با سایر داروها یا مکمل هایی که بیمار مصرف می کند تداخل ایجاد می کند؟
 • آیا غذاها، ویتامین ها یا داروهایی وجود دارد که در هنگام مصرف این دارو از مصرف آنها خودداری شود؟
 • اگر یک دوز فراموش شود، چه کاری باید انجام دهید؟
 • اگر بیمار از درمان سرطان امتناع کند چه می شود؟
 • اگر بیمار از درمان سرطان امتناع ورزد چه باید کرد؟

شیمی درمانی | نکاتی پیرامون درمان سرطان و داروها

افرادی هستند که ترجیح می دهند هیچ درمانی برای سرطان دریافت نکنند. این ممکن است برای خانواده و دوستانی که ممکن است با این انتخاب موافق نباشند بسیار سخت باشد. اما در بیشتر موارد، افرادی که قادر به تصمیم گیری برای خود هستند حق رد هرگونه درمان را دارند. به عنوان فردی که به فرد سرطانی اهمیت می دهد و از او حمایت می کند، ممکن است تعجب کنید که چرا این انتخاب را انجام داده است؟

شاید فرد دارای مشکلات سلامتی باشد که درمان سرطان را دشوارتر یا خطرناک تر می کند. گاهی اوقات، اعتقادات مذهبی شخص، سن و سال بیمار در این تصمیم نقش دارد. دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود افراد درمان سرطان را انجام ندهند. خوب است اگر از عزیز خود در مورد دلایل خودداری از درمان سرطان سوال کنید.اغلب اوقات، دلایل منطقی است و به شما ایده بهتری از آنچه می گذرد، می دهد.
همچنین خوب است که به بیمار نظر خود را بگویید. ممکن است چیزی مانند این بگویید: من چنین چیزی به آن فکر نکرده بودم و خوشحالم که دیدگاه خود را با من در میان گذاشتی. یا کاش با پزشک در مورد گزینه های درمانی صحبت کنید.
حتی پس از اینکه فرد از درمان سرطان امتناع ورزید، مهم است که اطمینان حاصل کنید که گزینه های خود را کاملاً درک کرده است. ممکن است بخواهید از بیمار بخواهید تا در مورد تصمیم گیری و اینکه آیا روش های درمانی کمک می کند با پزشک صحبت کند. برخی از بیماران موافقت می کنند که با یک دکتر صحبت کنند و دیگران با این موضوع موافقت نمی کنند.

اما اگر بعد از صحبت با پزشک، فرد هنوز از درمان خودداری کند تعجب نکنید. بازهم، آنها حق دارند که خودشان انتخاب کنند، همانطور که شما حق دارید همان احساسی را که دارید احساس کنید. سعی کنید آن را از دید شخص مبتلا به سرطان ببینید و همچنان به حمایت خود ادامه دهید.
مراقبت های حمایتی می تواند به هر فردی مبتلا به سرطان کمک کند. حتی کسانی که مطمئن هستند که نمی خواهند خود سرطان را درمان کنند. مراقبت های حمایتی که گاهی اوقات مراقبت تسکینی نامیده می شود، از ابتلا به درد شدید، حالت تهوع یا علائم دیگر در افراد سرطانی جلوگیری می کند. این مراقبت است که هدف آن علائم، نه سرطان است. این به فرد کمک می کند تا آنجا که ممکن است احساس راحتی کند.
کسی که از مراقبت از سرطان امتناع می ورزد، ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد. کارکنان بیمارستان مراقبت های تسکینی یا حمایتی را انجام می دهند تا با ادامه روند سرطان، علائم کنترل شود. آنها همچنین سعی می کنند به خانواده و بیمار کمک کنند تا از وقت باقی مانده خود نهایت استفاده را ببرند.

بیماری که قادر به تصمیم گیری خود است ممکن است تصمیم بگیرد که از این مراقبت نیز خودداری کند. این می تواند برای خانواده و نزدیکان سخت باشد، در حالی که می دانید فرد در حال رنج است اما می داند که مراقبت های حمایتی می تواند درد و سایر علائم را کاهش دهد. اگر این اتفاق بیفتد، عزیزان معمولاً بهترین کاری را که می توانند انجام می دهند، اما باید مراقبت های تسکینی و آرامشی را به عنوان یک گزینه ادامه دهند. با بدتر شدن وضعیت بیمار، این مراقبت بیشتر مورد نیاز خواهد بود.

 

صفحه رسمی نشریه پزشکی از سین سرطان تا سین سلامتی