نشانگر التهابی در افراد مبتلا به سرطان پروستات با هورمون درمانی ADT

پرتودرمانی | نشانگر التهاب با افزایش خستگی در بیماران مبتلا به سرطان پروستات تحت درمان با ADT مرتبط است . 

نشانگر التهاب با افزایش خستگی در بیماران مبتلا به سرطان پروستات تحت درمان با ADT مرتبط است . 

سرطان پروستات یکی از شایع ترین سرطان ها در مردان در ایالات متحده است. برای بسیاری از بیماران ، هورمون درمانی یک گزینه درمانی است. این نوع درمان که به آن درمان محرومیت آندروژن (ADT) نیز گفته می شود ، سطح تستوسترون و سایر آندروژن ها را در بدن کاهش می دهد. کاهش سطح آندروژن می تواند سلول های سرطانی پروستات را با سرعت بیشتری رشد دهد یا تومورها را کوچک کند. با این حال ، بیمارانی که ADT دریافت می کنند اغلب سطوح بالاتری از خستگی ، افسردگی و اختلال شناختی را تجربه می کنند.

محققان مرکز سرطان موفیت در حال بررسی این موضوع هستند که آیا التهاب در بدن ، یک اثر جانبی ADT ، در بروز این علائم در بیماران سرطانی پروستات نقش دارد یا خیر. در مطالعه جدید منتشر شده در مجله Cancer ، آنها یک مارکر التهاب خاص را مشخص می کنند که با افزایش خستگی در این گروه از بیماران همراه است.

برای تحقیق ، تیم تحقیق دو گروه از مردان را ارزیابی کرد: بیماران مبتلا به سرطان پروستات که ADT را شروع می کنند و یک گروه کنترل از مردان سالم در همان سن. مردان در آغاز مطالعه و دوباره در شش و ۱۲ ماه بعد از آن مورد ارزیابی قرار گرفتند. ارزیابی ها شامل خستگی ، افسردگی و سایر آزمایشات عصب روانشناختی و خونگیری بود. کار خون برای بررسی مارکرهای التهابی در گردش بود ، به ویژه آنتاگونیست گیرنده اینترلوکین -۱ (IL-1RA) ، اینترلوکین -۶ (IL-6) ، گیرنده فاکتور نکروز تومور محلول -۲ (sTNF-R2) و پروتئین واکنش پذیر C ( CRP)

در حالی که گروه ها در ابتدا تفاوت نداشتند ، محققان متوجه افزایش قابل توجه خستگی و علائم افسردگی در بیماران ADT در طی دوره ۱۲ ماهه شدند. آنها همچنین شاهد افزایش یک نشانگر التهاب ، IL-6 ، در این گروه از بیماران بودند.

Aasha Hoogland ، Ph.D. ، نویسنده اصلی مطالعه و یک دانشمند تحقیقات کاربردی در برنامه نتایج بهداشت و رفتار در Moffitt ، گفت: “اینترلوکین -۶ یک سیتوکین پیش التهابی است که اغلب با اختلال در خواب و در نتیجه خستگی همراه است.” “مطالعات نشان داده است که تستوسترون می تواند اثرات IL-6 را سرکوب کند ، اما ADT تولید تستوسترون را در بدن محدود می کند ، به همین دلیل ممکن است شاهد افزایش سطح در این گروه بیمار باشیم.”

محققان می گویند مطالعات بیشتری لازم است تا ببینیم آیا مداخلات مانند داروهای ضد التهاب و ورزش می تواند به کاهش خستگی و علائم افسردگی در بیماران ADT کمک کند یا خیر؟.

 

این مطلب را از دست ندهید:
کشف سلاحی کاملا جدید برای مبارزه با سرطان

بیشتر بخوانید : 

 

از سین سرطان تا سین سلامتی

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24