وبینار تازه‌های درمان سرطان حنجره برگزار شد

عضوهیات مدیره انجمن رادیو آنکولوژی ایران در خصوص برگزاری وبینار تازه‌های درمان سرطان حنجره گفت: این وبینار با هدف بررسی جدید‌ترین راه‌های درمان سرطان حنجره برگزار شد.

دکتر پوریا عادلی دبیر اجرایی وبینار تازه‌های درمان سرطان حنجره در گفتگو با خبرنگار ماهنامه از سین سرطان تا سین سلامتی گفت: وبینار امروز توسط انجمن رادیو آنکولوژی ایران و با همکاری گروه رادیوآنکولوژی اصفهان با حضور بیش از ۲۰۰ نفر از متخصصان دخیل در درمان سرطان حنجره از دانشگاه‌های اصفهان، تهران، شهید بهشتی برگزار شد.

وی افزود: در این وبینار از همکاری گروه جراحی سر و گردن دانشگاه عاوم پزشکی اصفهان دانشگاه علوم پزشکی ایران استفاده کردیم.

عادلی در تشریح سرطان حنجره بیان داشت: این سرطان از جمله سرطان‌های ناحیه سر و گردن است که ممکن است افراد مختلف را با خود درگیر کند.

وی ادامه داد: از ریسک فاکتور‌ها و فاکتور‌های این سرطان میتوان به استفاده از دخانیات ،الکل و برخی از ویروسها به خصوص hpvاشاره کرد، این بیماران با علائمی مانند گرفتگی صدا و احساس توده در ناحیه سر و گردن مواجه می‌شوند.

دبیر اجرایی وبینار تازه‌های درمان سرطان حنجره در خصوص مشکلات تشخیصی این سرطان گفت: بسته به محل درگیری سرطان حنجره امکان دارد بیمار علائم گرفتگی صدا را در مراحل نخست بیماری نداشته باشد و این علائم در مراحل پیشرفته بیماری بروز کند.
عادلی افزود: درمان تیمی برای این سرطان بسیار مهم است و متخصصان مختلفی از رشته‌های دخیل در درمان سرطان بهتر است پیش از شروع درمان بیمار بهتر است درباره بهترین روش درمانی برای بیمار مشورت و نتیجه گیری کنند.

وی ادامه داد: درمان‌های اصلی این بیماری شامل رادیوتراپی، جراحی و در مراحل بعد شیمی درمانی و تارگت تراپی است؛ تارگت تراپی امروزه نقش پر رنگ تری بازی میکند و دارو‌هایی مثل پمپرولیزمب و نیویلومب دارو‌هایی جدید هستند که در موارد عود این سرطان استفاده میشود. مطالعات و بررسی‌هایی در حال انجام است که از این دارو‌ها در ترکیب با روش‌های جراحی و رادیوتراپی برای بیماران با استیج‌های پایین هم استفاده شود.

عضو هیات مدیره انجمن رادیو آنکولوژی ایران گفت: بازتوانی و بازگشت این بیماران به شرایط نرمال زندگی با همکاری متخصصان گفتاردرمانی انجام می شود و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 

بیشتر بخوانید:

دومین سمینار (وبینار) کشوری تازه های سرطان پروستات