پیشگیری از سرطان در مشاغل چگونه امکان پذیر است ؟

راه های پیشگیری از سرطان در مشاغل با رعایت یکسری اصول و قواعد می توانید از آسیب های شغلی و بیماری های احتمالی جلوگیری کنید. برای پیشگیری از سرطان در کارخانه جات و صنایع شیمیایی حضور یک مهندس و کارشناس بهداشت حرفه ای که وظیفه ارزیابی و کنترل عوامل زیان آور را بر عهده دارد. […]

شیمی درمانی | پیشگیری از سرطان در مشاغل چگونه امکان پذیر است ؟

راه های پیشگیری از سرطان در مشاغل

با رعایت یکسری اصول و قواعد می توانید از آسیب های شغلی و بیماری های احتمالی جلوگیری کنید. برای پیشگیری از سرطان در کارخانه جات و صنایع شیمیایی حضور یک مهندس و کارشناس بهداشت حرفه ای که وظیفه ارزیابی و کنترل عوامل زیان آور را بر عهده دارد. نظارت بر سلامت کارکنان به منظور سالم سازی محیط کار و سلامتی خود شخص صورت می گیرد. در زیر به مواردی که تمامی کارکنان در همه مشاغل بابد به آن ها پایند باشند، اشاره می کنیم:

  1. شرکت در کلاس های آموزشی برای آشنایی با اصول بهداشتی و راه های پیشگیری از سرطان های شغلی در مراکز صنعتی برگذار می شود. تمامی کارکنان باید نسبت به عواملی خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد، آگاه و هشیار باشند.
  2. محیط کار باید مجهز به دستگاه های تهویه هوای مناسب باشد. فعالیت هایی که موجب تولید گاز های شیمیایی و سمی می شود باید توسط مکش های قوی مدیریت شوند تا از ابتلا کارکنان به سرطان ریه جلوگیری شود.
  3. قرار دادن حفاظ روی دستگاه هایی که از روغن هایی شیمیایی استفاده می کنند تا این مواد روی بدن افراد نپاشد و از آسیب های پوستی پیشگیری شود.
  4. حذف موادی که سرطان زا هستند و مواد بی خطر را جایگیزین آن ها سازید.
  5. چکاب هایی که توسط کارشناسان بهداشتی صورت می گیرد را به درستی پیگیری کنید تا در صورت بروز مشکل به درمان خود بپردازید. همین راه برای شناسایی سرطان های مختلف بسیار کار آمد می باشد.
  6. در صورت کار با مواد شیمیایی در هر حیطه کاری، قبل از خوردن و آشامیدن مواد غذایی دست، صورت و دهان خود را به خوبی بشویید.
  7. در هنگام کار از ماسک های فیلتر دار ( که برای هر شغلی متفاوت است)، دستکش، کلاه، عینک، پیش بند و لباس و شلوار آستین بلند استفاده کنید. همه این موارد به ویژه برای جلوگیری از سرطان ریه و پوست اساسی و مهم می باشند.
  8. در مشاغلی که مدت زمان طولانی در زیر نور آفتاب قرار دارند، علاوه بر موارد بالا باید با مشورت و تجویز پزشک از ضد آفتاب برای جلوگیری از سرطان پوست استفاده کنند.
  9. رعایت نظافت شخصی بخصوص در محل کار های شلوغ و استفاده از مواد غذایی مناسب و ورزش کردن مانع از بروز سرطان و بیماری های دیگر می شود.

جمع بندی

امروزه در جامعه ما بسیار از زنان و مردان در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند. محیط کار اگر جایی برای پیشرفت هر فرد در زندگی اش محسوب می شود اما با رعایت نکردن یکسری اصول ساده، آن را تبدیل به محلی برای بیماری خود می کند. در همه مشاغل با داشتن اطلاعات مورد نظر می توانیم از بروز سرطان پیشگیری کنیم.

در محیط هایی مانند هواپیما و سالن های آرایش زنان را به سرطان پستان و ریه مبتلا می کند و مردانی که در معادن و کارخانه ها با مشغول به کار هستند را به سرطان مثانه و پوست دچار می کند. البته با توجه به شغل هر کس مبتلا به سرطان می تواند متفاوت باشد.

 

توصیه‌هایی برای جلوگیری از ابتلا به سرطان