کاهش عوارض شیمی‌درمانی با کمک داروی رماتیسم

شیمی درمانی | کاهش عوارض شیمی‌درمانی با داروی رماتیسم

کاهش عوارض شیمی‌درمانی با داروی رماتیسم

محققان دانشگاه کوئینزلند(Queensland) از داروی ضدالتهاب آناکینرا(anakinra) برای کاهش عوارض شیمی‌درمانی و کاهش قابل‌توجه درد عصب که از اثرات جانبی داروی وینکریستین(vincristine) شیمی درمانی است، استفاده کردند.

پروفسور ایرینا وتر(Irina Vetter) و دکتر هانا استاروبوا (Hana Starobova) معتقدند که با از بین بردن التهاب که یکی از واکنش‌های طبیعی بدن به داروی وینکریستین است می‌توانند درد و علائم ناخوشایند حاصل از آن را نیز از بین ببرند.

پروفسور وتر می‌گوید: ما متوجه شدیم داروی ضدالتهاب آناکینرا به طور قابل توجهی باعث کاهش علائم عصبی داروی وینکریستین می‌شود و از آن مهم‌تر تاثیر شیمی‌درمانی را کاهش نمی‌دهد.

آناکینرا داروی بیماران مبتلا به رماتیسم مفصلی است و محققان موسسه‌ی علوم‌زیستی مولکولی قصد دارند تا آن را بر روی بیمارانچ سرطانی که از داروی وینکریستین استفاده می‌کنند امتحان کنند.

پروفسور وتر می‌گوید: داروی وینکریستین برای درمان سرطان‌های دهانه رحم، مغز و ریه، سرطان خون و لنفوم‌های غیر هاجکین استفاده می‌شود. او می‌گوید تمرکز تحقیقات بر روی دو داروی وینکریستین و آناکرینا بود گرچه یافته‌های اولیه نشان می‌دهد آناکینرا در تسکین عوارض سایر داروهای مربوط به شیمی‌درمانی نیز اثر دارد.

پروفسور وتر گفت:متأسفانه عوارض جانبی شیمی‌درمانی گاهی اوقات چنان وحشتناک است که افراد درمان خود را متوقف می‌کنند یا به پایان می‌رسانند و این کار آن‌ها را در معرض خطر قرار می‌دهد و کاهش علائم ناخوشایند شیمی‌درمانی در نهایت موجب نجات جان بسیاری از بیماران خواهد شد.

به گزارش نشریه از سین سرطان تا سین سلامتی، دکتر استاروبووا می‌گوید: نوروپاتی یکی از ناخوشایندترین و شدیدترین عوارض دارویی شیمی‌درمانی است که باعثپ گزگز و بی حسی دست و پا، درد و ضعف عضلانی می‌شود و باعث لنگیدن فرد خواهد شد. متأسفانه این علائم می‌توانند تا مدت‌ها پس از درمان نیز ادامه یابند.

تنها راه بهتر کردن عوارض، کاهش دوز وینکریستین است، اما این کار باعث کاهش اثر درمان در برابر سرطان می‌شود.

دکتر پوریا عادلی ضمن تاکید بر این نکته که این تحقیق در مجله‌ی Experimental Medicine منتشر شده است ابراز امیدواری کرد که با تحقیقات بیشتر امکان استفاده از داروی آنا کینرا برای بیماران کشور ما در درمان نوروپاتی ناشی از انواع داروهای شیمی درمانی حاصل شود.عادلی با آزار دهنده خواندن گزگز ،مورمور و سایر علائم ناشی از نوروپاتی حاصل از مصرف برخی داروهای شیمی درمانی این تحقیق را امیدی تازه برای بیماران سرطانی دانست‌ . 

 

این مطلب را از دست ندهید:
داروی رایج فشار خون سرطان زاست

شیمی درمانی 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ