آسیب پذیری بیماران سرطانی در اپیدمی کرونا ویروس 

شیمی درمانی | آسیب پذیری بیماران سرطانی در اپیدمی کرونا ویروس

مصرف داروها و آسیب پذیری بیماران سرطانی در اپیدمی کرونا ویروس 

 شهربانو مظاهری، رئیس اداره امور بیماری‌های معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص خطر مضاعف ابتلاء به کرونا ویروس برای بیماران سرطانی و پروتکل‌های جدید درمان آنها به خبرنگار ایمنا، می‌گوید: با توجه به همه گیری بیماری کرونا در کشور و آسیب‌پذیر بودن بالای بیماران سرطانی به علت مصرف داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی، در کنار سایر دستورالعمل‌های ارسالی به مراکز درمانی یک دستورالعمل پیشگیری و مراقبت بیماری کرونا در بیماران سرطانی در اسفندماه سال ۹۸ از طرف وزارت بهداشت به کلیه دانشگاه‌ها ابلاغ شد که به تفکیک برای بیماران مبتلا به سرطان، خانواده‌ها، مدیران و کارکنان مراکز بهداشتی درمانی تهیه شده بود این پروتکل به مراکز درمانی ارسال شد. همچنین دستورالعمل‌های جداگانه برای درمان سرطان‌های مختلف به مراکز مربوطه ابلاغ شد.

وی درباره لزوم انجام خدمات تشخیص و درمانی بیماران سرطانی در زمان اپیدمی کرونا ، می‌افزاید: به طور یقین تعویق درمان سرطان در دوران کرونا ویروس  جایز نیست با این حال توصیه شده خدمات تشخیصی و درمانی که سودمندی بالا برای بیمار دارد تجویز شود با وجود لغو جراحی‌های غیراورژانسی در مقاطعی از زمان همه‌گیری کرونا، زمینه انجام جراحی‌های علاج بخش در بیماران سرطانی فراهم شده است.

توصیه‌های لازم به مراکز درمانی در خصوص روش‌های ضدعفونی و گندزدایی محیط، استفاده از ماسک برای بیماران و کادر درمانی، رعایت فاصله، عدم ورود همراه به بخش شیمی درمانی، تنظیم نوبت‌های رادیوتراپی و شیمی درمانی به صورتی که ماندگاری بیمار در مراکز درمانی به حداقل برسد، ممنوعیت ملاقات بیماران بستری و ارائه جزوه‌های آموزشی به بیماران و خانواده آنها انجام شده است.

بیشتر بخوانید : شیمی درمانی چقدر زمان بر است ؟

شیمی درمانی | مصرف داروها و آسیب پذیری بیماران سرطانی در اپیدمی کرونا ویروس

استفاده از شیمی درمانی سرپایی به جای شیمی درمانی بستری در ایام کرونا ویروس

مظاهری در خصوص خدمات درمانی تخصصی به بیماران سرطانی شیمی درمانی در ایام کرونایی، می‌افزاید: در زمینه شیمی درمانی توصیه شده است در صورت امکان و صلاحدید پزشک به جای رژیم‌های شیمی درمانی بستری از رژیم‌های شیمی درمانی سرپایی استفاده شود تا زمان ماندگاری بیمار در مراکز درمانی کاهش پیدا کند. همچنین با نظر پزشک درمانگر به جای رژیم‌های شیمی درمانی با تعداد دوره بیشتر از رژیم‌های با تعداد دوره‌های کمتر و به جای رژیم‌های با فاصله کم و هفتگی از رژیم‌های با فاصله طولانی‌تر استفاده شود و در شرایطی که امکان رژیم‌های جایگزین باشد به جای رژیم‌های شیمی درمانی تزریقی از رژیم‌های شیمی درمانی خوراکی استفاده شود.

رئیس اداره امور بیماری‌های معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در زمینه پاسخگویی تلفنی به سوال‌های مبتلایان به سرطان از طریق سامانه تلفنی، تاکید می‌کند: امکان پاسخگویی تلفنی به مشکلات بیماران و خانواده‌ها از طریق سامانه ۴۰۳۰ کشوری و سامانه ۳۱۱۳ استانی از همان ابتدا فراهم شد و بیماران در هر زمان می‌توانند استفاده کنند همچنین تعدادی از پزشکان امکان ویزیت آنلاین را برای بیماران خود فراهم کرده‌اند.

وی در توصیه به بیماران خاص سرطانی برای پیگیری رعایت پروتکل‌های درمانی در اپیدمی کرونا، اظهار می‌کند : توصیه به بیماران سرطانی مشابه همان توصیه‌های عمومی به سایر جامعه است ولی به طور یقین با توجه به ضعف سیستم ایمنی این دسته از بیماران تاکید بیشتر می‌شود. داشتن کمترین مواجهه با سایر افراد و اجتناب از حضور در مکان‌های عمومی و شلوغ، محدود کردن فعالیت‌های خارج از منزل تا حد امکان، اجتناب از لمس دیگران تحت هر عنوان از جمله دست دادن یا روبوسی، ماسک زدن در اماکن عمومی و مراکز درمانی، شستن مکرر دست‌ها با آب و صابون و یا استفاده از مواد ضدعفونی کننده دست، شستن دست‌ها قبل از غذا، بعد از دستشویی، بعد از عطسه و سرفه و پس از تماس با سطوح مشکوک را باید مورد توجه قرار دهند.

مظاهری اضافه می‌کند: همچنین پرهیز از لمس چشم و صورت با دست‌های شسته نشده، ضدعفونی مرتب وسایلی که به طور مکرر در تماس دست هستند، جدا کردن وسایل شخصی بیمار، تغذیه مناسب به خصوص مصرف مرتب میوه و سبزیجات شسته شده جهت تقویت سیستم ایمنی، پختن کامل موادغذایی به ویژه گوشت و تخم مرغ از دیگر مواردی است در زمان همه گیری کرونا ویروس باید بیماران سرطانی در اولویت برنامه‌های روزانه قرار دهند.

 

این مطلب را از دست ندهید:
چگونه بیماری سرطان گسترش می یابد ؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24