کووید ۱۹ رنج سرطان را دو چندان می کند .

پرتودرمانی |کووید 19 رنج سرطان را دو چندان می کند .

سایه کرونا رنج سرطان را دو چندان کرد . 

خطر ابتلای کووید ۱۹ در بیماران سرطانی نسبت به سایر افراد بیشتر است چون سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف‌ است و در روند درمان سرطان ممکن است ضعیف‌تر نیز بشود برهمین اساس، کارشناسان می‌گویند افراد مبتلا به سرطان با معضل افزایش خطر ابتلا هنگام مراجعه به مراکز درمانی برای درمان روبرو هستند.

به گزارش خبرنگار ایمنا ، سرطان بیماری است که گریبانگیر بشر از گذشته‌های دور بوده است و در زمان وقوع هر بحران یا شیوع اپیدمی روند درمانی این گروه از بیماران با چالش‌هایی مواجه می‌شود و در دوران پاندمی کرونا نیز از این قاعده مستثنی نبوده است. از یک سو تعدادی از بیماران روند درمان و جراحی‌های خود را طی هشت ماه اپیدمی کرونا به تعویق انداختند و از انجام عمل جراحی و احتمال ابتلاء به این ویروس در اتاق جراحی نگران هستند و از سوی دیگر پزشکان نگران عود پیش آگهی‌های بیماری سرطان هستند.

آسیب‌پذیری بیشتر بیماران سرطانی نسبت به ویروس کرونا

نتایج آخرین تحقیقات در آمریکا مشخص کرده است، ممکن است افراد مبتلا به سرطان با خطر بیشتری برای ابتلاء به ویروس کووید ۱۹ روبرو باشند. این خطرات شامل ضعف سیستم ایمنی بدن و احتمال بالای ابتلاء به کرونا در این نوع بیماران و همچنین فضای آلوده محیط‌های درمانی است. افراد سالم با بروز تب و سردرد با مصرف یک قرص استامینوفن اختلال خود را کنترل می‌کنند، اما برای بیماران مبتلا به سرطان نمی‌توان به سادگی برخورد کرد و در صورت بروز تب و علائم تنفسی باید حساس‌تر بود و برای درمان آنها اقدامات خاصی بشود.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC) در گزارش‌های خود اشاره کرده که فرآیند درمان سرطان می‌تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کند. ممکن است آسیب‌پذیری فرد نسبت به عفونت‌ها ازجمله عفونت «سارس کووید ۲» که ویروس عامل کووید ۱۹ است افزایش یابد. شیمی‌درمانی، درمان‌های هدفمند، ایمنی‌درمانی (ایمونوتراپی) و پرتودرمانی می‌توانند به‌طور خاص موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن شوند.

همچنین افراد مبتلا به سرطان از جمله سرطان سینه که برای دریافت مراقبت‌های لازم به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند با خطر بیشتری برای ابتلاء به عفونت عامل کووید ۱۹ مواجه‌اند. دلیل این افزایش خطر احتمال تماس بیشتر با مبتلایان به این عفونت در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) در یکی از گزارش‌های خود در مورد اثرات کروناویروس، نرخ مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری را در میان مبتلایان به انواع سرطان ۷.۶ درصد ذکر کرده است.

با چهار سال شیمی درمانی شرایط سختی را گذراندم !

لیلا طلاکش، ۴۳ سال دارد و از بیماری سرطان رحم رنج می‌برد به خبرنگار ایمنا، می‌گوید: این بیماری به دیگر قسمت‌های بدن پیشروی می‌کند و تقریباً چهار سال است که شیمی درمانی می‌کنم و شرایط سختی را گذراندم کمبود و گرانی دارو مشکلات بسیاری برایم داشته است.

او ادامه می‌دهد: اکنون در دوره کرونا مشکلاتم به مراتب بیشتر شد، به دلیل اینکه داروهای خارجی مصرف می‌کنم. برای درمان به مطب مراجعه حضوری دارم و در اپیدمی کرونا با توصیه پزشکم روند درمان را به تعویق نینداختم و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و زدن ماسک ادامه دادم هرچند ترس بسیاری از ابتلاء به کرونا در میان این رفت و آمدها دارم.

طلاکش، تاکید می‌کند: البته در مطب‌ها همه موارد بهداشتی رعایت شده است و تاکنون مشکل خاصی نداشتم و روند درمانم ادامه پیدا کرده است و سعی کردم که تأخیری نداشته باشد، اگر یک روز هم روند درمان عقب بیفتد پزشکم به من تذکر می‌دهد.

این بیمار سرطانی تصریح می‌کند: هفته‌ای یکبار به مطب مراجعه می‌کنم و داروی جدیدی برای من نوشته می‌شود که باید مصرف کنم، هزینه درمانم جلسه‌ای ۲۰۰ یا ۳۰۰ هزار تومان می‌شود در صورتی که هزینه اصلی که باید بیمار پرداخت کند ۷۰۰ یا ۸۰۰ هزار تومان است. در طی این هشت ماهه اپیدمی کرونا هم مرتب مراجعه به مطب را انجام دادم.

این مبتلا به سرطان می‌گوید: به دلیل اینکه باید داروهای خارجی مصرف کنم معمولاً داروها را از داروخانه هلال احمر دریافت می‌کنم، در شرایط فعلی داروهایم به دلیل تحریم کمیاب است و مجبورم نوع ایرانی استفاده کنم که تقریباً دو دوره داروی ایرانی مصرف کردم.

او تاکید می‌کند: در اپیدمی کرونا بیماران سرطانی آسیب‌پذیرتر هستند و باید موارد بهداشتی را بیشتر رعایت کنند. این بیماران روحیه حساس‌تری دارند و نیازمند تأمین نشاط هستند اما باید با شرایط کنونی کنار بیایند و از تجمع و شلوغی و دورهمی ها پرهیز کنند و بیشتر در منزل بمانند و روند درمان خود را مطابق توصیه پزشک معالج دنبال کنند و به تأخیر نیندازند.

پرتودرمانی |خطر ابتلای کووید 19 در بیماران سرطانی

پروتکل‌های جدید درمانی برای بیماران سرطانی در ایام کرونایی

با توجه به خطر مضاعف کووید ۱۹ برای مبتلایان سرطان چندی پیش رئیس اداره پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت پروتکل‌های جدید درمان این گروه از بیماران را در اپیدمی کرونا ویروس به دانشگاه‌های علوم پزشکی استان‌ها ابلاغ کرد.

علی قنبری مطلق در خصوص اینکه در شبکه بهداشتی دو دسته خدمات در حوزه سرطان ارائه می‌شود، دسته اول خدماتی که برای افراد مشکوک به سرطان ارائه می‌شود که در خلال پیک اول و دوم کرونا این مراجعات کاهش یافت و بخشی از کاهش مراجعات به دلیل آینده نامعلوم بیماری و اطلاعات کم همه در مورد آن بود.

از مرداد ماه و شهریور ماه برنامه فراخوان فعال بیماران دوباره آغاز شده است تا به تدریج برنامه‌های تشخیصی سرطان به حالت قبل برسد. دسته دوم مربوط به مبتلایان به سرطان است که پروتکلی به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است که تا حد امکان بتوانیم خدمات تخصصی درمانی سرطان را تغییر دهیم. به شکلی که مواجهه بیمار با نظام بهداشتی درمانی کاهش یابد تا احتمال ابتلاء به کووید ۱۹ هم در آنها کاهش یابد.

افزایش فواصل درمان، تبدیل شیمی‌درمانی از حالت تزریقی به حالت خوراکی تا حد امکان، استفاده از درمان‌هایی که کمتر سبب کاهش ایمنی بدن می‌شود، استفاده از رادیوتراپی‌هایی با مدت زمان کمتر همگی از پروتکل‌های ابلاغی در این زمینه بود و به این طریق تلاش کردیم مراجعات حضوری درمان را کاهش دهیم.

بیشتر مطالعه کنید : 


شیمی درمانی 

 

این مطلب را از دست ندهید:
مرگ خاموش چیست و چه کسانی را تهدید می‌کند؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24