مهاجرت پزشکان/ وقتی حقوق پزشکان از کارگران کمتر است

سخنگوی سازمان نظام پزشکی گفت: حدود ۱۱ هزار پزشک در قالب دستیار در بیمارستان ها خدمت می کنند که عدد دریافتی آنان بین ۳ تا ۴ میلیون تومان در ماه است که از عدد مصوب دستمزد کارگران نیز کمتر است.

به گزارش خبرنگار ماهنامه از سین سرطان تا سین سلامتی، مهاجرت پزشکان این روز‌ها تبدیل به یکی از پر بحث‌ترین موضوعات فضای رسانه‌ای این روز‌های کشور است.

تابستان امسال رئیس سابق سازمان نظام پزشکی اعلام کرد تنعا در یک سال ۳۰۰۰ گواهی برای پزشکانی که میخواهند از ایران مهاجرت کنند صادر شده است.

معیشت پزشکان به عنوان جزئی از جامعه باید مورد توجه قرار بگیرد و اینکه عدد تعرفه در کشور ما در بین کشورهای منطقه نیز عدد قابل توجهی نیست ممکن است باعث سوق دادن پزشکان ما به سمت آن کشورها شود.

دکتر لاری‌پور مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نظام پزشکی کشور در این خصوص گفت: در حال حاظر آمار دقیقی از مهاجرت ماهیانه پزشکان وجود ندارد، اما ماهیانه به طور متوسط ۲۵۰ تا ۳۰۰ گواهی عدم سوء پیشینه اخذ شده است، به طور دقیق از مهر ۱۳۹۹ تا مهر ماه ۱۴۰۰ حدود ۳ هزار گواهی عدم سوء پیشینه صادر شده این، این در حالی است که از مهرماه سال ۱۳۹۶ تا مهر ماه ۱۳۹۹ حدود ۲۵۰۰ گواهی از این سازمان اخذ شده است.

وی افزود:  ویزیت پرداختی به پزشکان در پاکستان ۱۲ برابر ، عربستان ۱۰ برابر ، ترکیه ۱۵ برابر ، عراق ۲۰ برابر و امارات بیش از ۲۵ برابر کشور ما است.

سخنگوی سازمان نظام پزشکی دیگر عوامل مهاجرت پزشکان را اینگونه برشمرد:  طولانی بودن دوران تحصیل ، طرح و خدمت اجباری در مناطق محروم و بدون امکانات کافی ، شیفت های طولانی از علل بی رغبتی پزشکان است ، حدود ۱۱ هزار پزشک در قالب دستیار ( رزیدنت ) در بیمارستان ها خدمت می کنند که عدد دریافتی آنان بین ۳ تا ۴ میلیون تومان در ماه است که از عدد مصوب دستمزد کارگران نیز کمتر است.

لاری تصریح کرد: جامعه پزشکی به هیچ عنوان دنبال پرداخت تعرفه از جیب مردم نیستند و این نکته خطایی است که گاها در رسانه ها تکرار می‌شود، اگر تعرفه مطابق خدمات ارائه شده ، به قیمت واقعی باشد ، وظیفه بیمه هاست که آن را پرداخت کنند.

وی افزود: به طور مثال اگر فردی به بیمارستان مراجعه کند و هزینه درمان وی ۲ میلیون تومان شود ، ۱۰ درصد این هزینه به پزشک پرداخت میشود ( حدود ۲۰۰ هزار تومان ) و تازه بعد از چندین ماه به پزشک پرداخت می گردد ، در حالی که بیمار هزینه را در زمان بستری و درمان به بیمارستان می پردازد.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نظام پزشکی کشور تصریح کرد: ما معتقدیم که روابط مالی بین پزشک و بیمار نباید وجود داشته باشد و این وظیفه بیمه ها است که به این مطلب رسیدگی کنند.

وی ادامه داد: شورایی وجود دارد به نام شورای عالی بیمه سلامت که متاسفانه مطابق قانون هنوز کامل شکل نگرفته شورایی از قدیم وجود داشته که در این شورا گیرنده خدمت و ارائه دهنده خدمت ترکیب نامتوازنی دارد و این ترکیب نامتوازن سبب شده که هیچگاه صدای ارائه دهنده خدمت شنیده نشود و عددی که آنها ارائه می کنند متناسب با قیمت واقعی خدمات نباشد و همین سبب اختلال در اقتصاد جامعه پزشکی می‌شود.

لاری پور گفت: امروزه برای پزشک جوان و تازه فارغ التحصیل به هیچ عنوان امکان مطب داری یا کار در بخش خصوصی میسر نیست

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نظام پزشکی کشور در پایان گفت: عدم احصا درست خدمات و عدم تنظیم درست قیمت خدمات و عدم پرداخت به موقع مزد خدمت ، باعث برخی آسیب ها می‌شود و جزو تخلفات است.