سلسله مقالات مدیریت بیمارستان های خیریه و خصوصی – مدیریت منابع انسانی

بهترین متخصص شیمی درمانی اصفهان مدیریت منابع انسانی بیمارستان اهمیت مدیریت منابع انسانی در بیمارستان ها به قلم دکتر پوریا عادلی متخصص رادیوانکولوژی ، دانش آموخته مدیریت استراتژیک

منابع انسانی همان طور که از نام آن پیداست در کنار زمین ، ساختمان و تکنولوژی یکی از منابع و سرمایه های پایدار بیمارستان های خیریه و خصوصی  محسوب شده و نباید به آن به دیدگاه هزینه نگریسته شود،نگرش جدید به این حوزه ریشه در کار تحقیقاتی دارد که در شرکت وسترن الکتریک انجام شد ، و این شرکت به بررسی اثر کاهش نور محیط کار بر میزان تولید خود پرداخت که با کمال تعجب مشاهده کردند که کاهش نور محیط کار به افزایش تولید منجر گردید،بررسی های بعدی نشان داد که افزایش صمیمیت بین مدیران و کارگران و در روابط بین خود کارگران عامل ایجاد این افزایش تولید بوده است.

توجه به اهمیت مدیریت منابع انسانی هم به عنوان یک معاونت و مدیریت جداگانه و هم به عنوان جزئی از توانایی های لازم و شاید مهمترین استعداد لازم برای مدیرعامل مجموعه حائز اهمیت است.

شاید موثرترین کارکرد مدیرعامل ایجاد انگیزه و جذب پزشکان شناخته شده به بیمارستان است ، این موضوع از چندان اهمیتی برخوردار است که در مطالعه ای در آمریکا مشخص شد بیشترین وقت مدیران عامل و روسای بیمارستان در خارج از مجموعه بیمارستان و صرف این موضوع می شود.

منابع انسانی بیمارستان ها به خصوص در مورد پزشکان وبرخی پرستاران و نیروهای تخصصی کار کشته حکم مزایای رقابتی غیر قابل تجدید را دارند،که پس از جذب آن ها به بیمارستانها و ایجاد انگیزه های ماندگاری احتمال دستیابی به آنها توسط رقبا بسیار بعید است،به خصوص در شرایط کشور ما که انتقال تکنولوژی به سختی انجام می شود در اختیار داشتن پزشکان شناخته شده و همراهی آنها با بیمارستانها برگ برنده مدیریتی است که باید به شدت پاس داشته شود.

بهترین متخصص شیمی درمانی اصفهان مدیریت منابع انسانی بیمارستان

این واقعیت که در مدیریت بیمارستان مدیرعامل بیمارستان با پرسنلی مواجه است که به علت دانش بالا و همچنین داشتن فرصت های شغلی در داخل و خارج کشور با فضایی کاملا متفاوت از سایر سازمان ها مواجه است،باعث لزوم این موضوع می شود، که نگرش مدیرعامل بیمارستان به مجموعه خود به مثابه یک هلدینگ باشد که پزشکان مختلف حکم مدیران و سهامداران بخش های مختلف آن را دارند.

در بحث معاونت یا مدیریت منابع انسانی نباید به این واحد تنها به دیدگاه واحد پرداخت هزینه ها و مدیریت آن نگریسته شود،بلکه این واحد جز اساسی از تصمیم گیری برنامه ریزی استراتژیک و اجرای نقشه راه بیمارستان است، و وظیفه همراه کردن کادر میانی بیمارستان را با تغییراتی بر عهده دارد که معمولا نسبت به آن ها مقاومت وجود دارد . البته در بسیاری موارد مدیران مجموعه برای عدم پرداخت هزینه توسط مجموعه برای این تغییرات از مشاوران نیروی انسانی به صورت مقطعی استفاده می کنند.

بخش های قبلی این مقاله را مطالعه کنید : 


شیمی درمانی / پرتو درمانی


این مطلب را از دست ندهید:
پاسخ به ابهامات واکسن ویروس کرونا

مطالب مرتبط

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24