روش های پیوند مغز استخوان برای درمان سرطان خون

پیوند مغز استخوان برای درمان سرطان خون

پیوند مغز استخوان و پیوند سلول‌های بنیادی ، جایگزینی مغز استخوان فرد مبتلا به سرطان خون با مغز استخوان سالم است تا بیمار بتواند مقادیر بالای داروهای شیمی درمانی یا پرتو درمانی را دریافت کند. پیوند مغز استخوان برای بیماران، به اشکال مختلفی صورت می‌گیرد.

انواع پیوند مغز استخوان برای درمان سرطان خون

امروزه اشکال مختلفی برای پیوند مغز استخوان وجود دارد که درواقع تفاوت آنها در دهنده می‌باشد؛ شایع‌ترین اشکال پیوند مغز استخوان عبارت‌اند از:

پیوند اتولوگ (Autologous)

طی این نوع پیوند بیمار، بافت پیوندی  را دریافت می‌کند. در این روش مغز استخوان بیمار را خارج و آن را در معرض داروهای ضد سرطان قرار می‌دهند تا یاخته‌های بدخیم کشته شوند. سپس محصول به‌دست آمده را منجمد و نگهداری می‌کنند.

در این حالت سلول مغز استخوان بیمار را که قبلاً جمع‌آوری کرده‌ ایم به خودش برمی‌گردانیم تا در مغز استخوان لانه‌گزینی کند و دوباره خون‌سازی از سر گرفته شود. پیوند اتولوگ وقتی انجام می‌شود که شیمی‌درمانی با دوز بالا، آسیب برگشت‌ناپذیری به بیمار وارد می‌کند.

پیوند سینژنیک (Syngeneic)

بیمار، بافت پیوندی را از عضو دیگر دو قلوی مشابه خود دریافت می‌کند. در این روش ابتدا به‌وسیله مقادیر زیادی از داروهای ضد سرطان همراه یا بدون پرتو درمانی، تمام مغز استخوان موجود در بدن بیمار را از بین می‌برند. سپس از عضو دیگر دو قلوی مشابه که شباهت بافتی زیادی با بدن بیمار دارد، مغز استخوان سالمی را تهیه می‌کنند .

پیوند آلوژنیک (Allogeneic)

بیمار بافت پیوندی را از فردی غیر از خود یا دو قلوی مشابه خود (مثل برادر، خواهر، یا هر یک از والدین یا فردی که هیچگونه نسبتی با بیمار ندارد) دریافت می‌کند. این فرد باید سازگاری بافتی نزدیک با بدن بیمار داشته باشد. احتمال برگشت بیماری در پیوند اتولوگ بیشتر و در آلوژنیک کمتر است.

روش پیوند برای درمان سرطان خون

امروزه روش‌های مختلف پیوند برای سرطان خون وجود دارد؛ این روش‌ها شامل پیوند از مغز استخوان و خون (که امروزه این روش رایج‌تر است) و دیگری سلول‌های بند ناف نوزادی است که سلول‌هایش جدا و نگهداری می‌شود و برای بیماران کم سن و سال می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

پس از تهیه بافت پیوندی از روش‌هایی که گفته شد، به بیمار مقادیر بالای داروهای شیمی درمانی همراه یا بدون پرتو درمانی می‌دهند تا باقی‌مانده مغز استخوان وی تخریب شود. در مرحله آخر، مغز استخوان سالم را گرم کرده و به‌وسیله یک سوزن و از طریق سیاهرگ به بیمار تزریق می‌کنند تا جانشین سلول های تخریب شده شود.

پس از ورود بافت پیوندی به جریان خون، یاخته‌های پیوند زده شده به  استخوان هدایت شده و به تولید گویچه‌های سفید خون، گویچه‌های قرمز خون و پلاکت‌های جدید می‌پردازند.

 

این مطلب را از دست ندهید:
تأثیر شادی و نشاط بر تقویت سیستم ایمنی بدن چیست؟

مطالب پیشنهادی : 

درمان سرطان خون با داروهای شیمی درمانی

تاریخچه شناسایی سرطان خون

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24