ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

از سین سرطان تا سین سلامتی

سرطان | سرطان اصفهان | دکتر سرطان اصفهان | بهترین درمان سرطان | مطالب مفید سرطان

امروز : چهارشنبه, ۲۰ فروردین , ۱۳۹۹
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / آشنایی با سرطان, سرطان ها > سرطان و عوامل ایجاد کننده آن

سرطان و عوامل ایجاد کننده آن

 سرطان واژه سرطان به خانواده بزرگی از بیماری‌ها اطلاق می‌شود که شامل رشد غیر طبیعی سلول‌هاست و این سلول‌ها این قابلیت را دارند که به سایر نقاط بدن گسترش یابند و به آن حمله کنند. طی ...

 سرطان

واژه سرطان به خانواده بزرگی از بیماری‌ها اطلاق می‌شود که شامل رشد غیر طبیعی سلول‌هاست و این سلول‌ها این قابلیت را دارند که به سایر نقاط بدن گسترش یابند و به آن حمله کنند. طی این بیماری، زیرمجموعه‌ای از نئوپلاسم‌ها شکل می‌گیرند؛ یک نئوپلاسم یا تومور درواقع دسته‌ای از سلول‌ها هستند که طی یک رشد غیر قابل کنترل به‌وجود آمده‌اند و معمولاً درنهایت به تشکیل یک توده می‌انجامند، اما این توده می‌تواند در سرتاسر بدن گسترش یابد.

این بیماری در هر قسمت از بدن مانند خون، پوست، سیستم گوارش، سیستم ادراری تناسلی، استخوان، ماهیچه، چشم و … ممکن است آغاز شود و در مراحل پیش‌رفته به سایر نواحی بدن گسترش یابد.

بسته به این که توده تشکیل شده در کدام بخش از بدن باشد، علائم ظاهر شده نیز متفاوت خواهد بود. عوامل مختلفی در ابتلا به سرطان نقش دارند، ازجمله عوامل ژنتیکی، مواد شیمیایی، پرتوها و …


بیشتر بخوانید : تشخیص زودهنگام، راهی برای نجات بیماران سرطانی


روش‌های درمانی زیادی برای سرطان وجود دارد که باتوجه به نوع و میزان پیش‌رفت آن متفاوت خواهد بود؛ این روش‌ها یا به درمان می‌انجامند و یا سرعت پیش‌رفت بیماری را کاهش می‌دهند.

روش‌های مختلفی مانند جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی، دارو درمانی و … وجود دارد؛ معمولاً جراحی در مراحل اولیه سرطان انجام می‌شود و گاهی لازم است برای درمان نوع خاصی از سرطان از ترکیبی از روش‌های موجود استفاده شود.

سرطان و عوامل ایجاد کننده آن

سرطان و عوامل ایجاد کننده آن

عوامل بروز سرطان 

عوامل ایجاد کننده سرطان نیز در گذر زمان، موارد مختلفی معرفی شدند که به ترتیب بدین شرح است:

  • Humoral theory که همان باور بقراط بر این امر بود که سلامت انسان درنتیجه وجود تعادل بین ۴ مایع موجود در بدن است.
  • Lymph theory بنابر این باور، شروع سرطان از مایع لنف است. این باور در قرن ۱۷ بیش‌تر مورد استقبال قرار گرفت چراکه مشخص شد رشد تومورها در خون و لنف صورت می‌گیرد.
  • Blastema theory در سال ۱۸۳۸ Muller عنوان کرد که سرطان متشکل از سلول‌هایی است که منشأ آن‌ها لنف نیست، دانشجوی او، Virchow گفت که منشأ تمام سلول‌ها ازجمله سلول‌های سرطانی، سلول‌های دیگر هستند.
  • Chronic irritation theory ویرخو (Virchow) پیشنهاد کرد که تحریکات موضعی منجر به سرطان می‌شوند. بعدها Thiersch نشان داد که متاستاز به‌وسیله گسترش سلول‌های سرطانی است و نه ازطریق مایعات ناشناخته در بدن.
  • Trauma theory از ۱۸۰۰ تا ۱۹۲۰ باور بر این بود که علت سرطان، تروما است.
  • Parasite theory تا قرن ۱۸ دانشمندان معتقد بودند که سرطان یک بیماری مسری است و به‌وسیله انگل‌ها گسترش می‌یابد.
  • کشف انکوژن‌ها و ژن‌های سرکوب کننده تومور با کشف ساختار DNA، توجه دانشمندان به نقش و عملکرد ژن‌ها در ایجاد سرطان جلب شد. آن‌ها معتقدند هنگامی که برخی ژن‌ها دست‌خوش تغییر می‌شوند یا به عبارتی جهش در آن‌ها صورت می‌گیرد، سلول‌ها به‌طور غیرطبیعی رشد می‌کنند و منجر به سرطان می‌شوند، این تغییر به سبب عوامل مختلفی می‌تواند صورت گیرد ازجمله مواد شیمیایی یا carcinogenها، پرتوها، ویروس‌ها و یا ژن‌هایی که به‌صورت جهش یافته به ارث می‌رسند.

انکوژن‌ها ژن‌هایی هستند که رشد سلول را از حالت عادی خارج می‌کنند و به‌صورت رشد بسیار سریع و غیرقابل کنترل درمی‌آورند. درواقع این ژن‌ها درنتیجه جهش در ژن‌های پروتوانکوژن ایجاد می‌شوند، پروتوانکوژن‌ها، ژن‌هایی هستند که درحالت عادی، رشد طبیعی سلول‌ها و تمایز آن‌ها را سبب می‌شوند. 

ژن‌های سرکوب کننده تومور، ژن‌هایی هستند که تقسیم سلولی را کنترل می‌کنند، اگر این ژن‌ها به‌درستی عمل نکنند، رشد سلول از حالت عادی خارج می‌شود .


چاقی متهم بزرگ در ابتلا سرطان

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید