سرطان در غده بزاقی

پرتو درمانی سرطان در غده بزاقی

سرطان غدد بزاقی چیست؟

سرطان غده بزاقی در یکی از غدد بزاقی شروع می شود. این فقط یک بیماری نیست. در واقع چندین غده بزاق مختلف وجود دارد که در داخل و در نزدیکی دهان شما یافت می شود. بسیاری از انواع سرطان و تومورهای خوش خیم (غیر سرطانی) در این غدد ایجاد می شوند.

درباره غدد بزاقی

غدد بزاقی باعث ایجاد بزاق می شوند – مایعات روان کننده موجود در دهان و گلو. بزاق حاوی آنزیم هایی است که روند هضم غذا را شروع می کنند. همچنین حاوی آنتی بادی و مواد دیگری است که به جلوگیری از عفونت دهان و گلو کمک می کند.

۲ نوع اصلی غدد بزاقی غدد بزاقی اصلی و غدد بزاق جزئی هستند.

در هر طرف صورت ۳ مجموعه غدد بزاقی اصلی وجود دارد:

  • غدد پاروتید ، بزرگترین غدد بزاقی ، درست در جلوی گوش ها قرار دارند. حدود ۷ از ۱۰ تومور غدد بزاقی از اینجا شروع می شود. بیشتر این تومورها خوش خیم هستند (نه سرطان) ، اما غده های پاروتید هنوز هم در جایی شروع می شوند که بیشتر تومورهای غده بدخیم (سرطانی) بزاق شروع می شوند.
  • غدد submandibular کوچکتر هستند و در زیر فک قرار دارند. آنها بزاق را زیر زبان ترشح می کنند. حدود ۱ تا ۲ از ۱۰ تومور در این غدد شروع می شود و تقریبا نیمی از این تومورها سرطان هستند.
  • غدد زیر زبانه ، که کوچکترین آنها هستند ، در زیر کف دهان و در زیر هر دو طرف زبان قرار دارند. تومورهای شروع شده در این غدد نادر هستند.

همچنین چند صد غدد بزاق جزئی وجود دارد که برای دیدن بدون میکروسکوپ بسیار کوچک هستند. این غده ها زیر آستر لب و زبان هستند. در پشت بام و داخل گونه ها ، بینی ، سینوس ها و حنجره (جعبه صدا). تومورهای موجود در این غدد نادر هستند ، اما بیشتر از همه خوش خیم از نظر خوش خیم سرطانی هستند. سرطان غدد بزاقی جزئی اغلب در پشت بام دهان شروع می شود.

پرتودرمانی سرطان غده بزاقی

تومورهای خوش خیم غده بزاقی

بیشتر تومورهای غده بزاقی خوش خیم هستند – یعنی سرطان نیستند و به قسمت های دیگر بدن گسترش نمی یابند. این تومورها تقریبا هرگز تهدید کننده زندگی نیستند.

انواع مختلفی از تومورهای خوش خیم غدد بزاقی وجود دارد که نامهایی مانند آدنوم ، آنکوسیتوم ، تومورهای وارتین و تومورهای خوش خیم مخلوط (همچنین به عنوان آدنوم پلومورفیک شناخته می شود) وجود دارد.

تومورهای خوش خیم تقریباً همیشه با عمل جراحی درمان می شوند. در مواردی که مدت طولانی درمان نشود ، یا به طور کامل برداشته نشده و دوباره رشد نخواهند کرد ، ممکن است آنها به سرطان مبتلا شوند. دقیقاً مشخص نیست که تومورهای خوش خیم به چه سرطان تبدیل می شوند.

اطلاعات ما در مورد سرطان غدد بزاقی تومورهای خوش خیم را پوشش نمی دهد.


چند نوع بیماری سرطان وجود دارد ؟

 

این مطلب را از دست ندهید:
سردرد در این ساعت از روز نشانه تومور مغزی است

مطالب مرتبط

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24