سرطان پایان زندگی نیست .

سرطان پایان زندگی نیست . از زیان دکتر پوریا عادلی 

دبیر انجمن سرطان شاخه مرکزی ایران دکتر پوریا عادلی گفت: سرطان پایان زندگی‌ نیست و فرصتی برای زندگی دوباره‌ است.

دکتر پوریا عادلی دبیر انجمن سرطان شاخه مرکزی ایران در نشست خبری هفته ملی سلامت بانوان گفت: سرطان پایان زندگی‌ نیست و فرصتی برای زندگی دوباره‌ است؛ این شعار نیست. بیماران زیادی، بدون اینکه متوجه بیماری خود باشند در مراکز تحت نظارت نظام پزشکی، درمان شده‌اند و از رسانه‌ها می‌خواهیم که این پیام را به خانواده‌ها بدهند که از سرطان نترسند و بدانند ترس از سرطان، از خود سرطان بدتر است.

دکتر عادلی با اشاره به اهمیت سلامت بانوان در خصوص سرطان دهانه رحم گفت: سرطان دهانه رحم اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود به راحتی قابل درمان است و ابزار غربالگری و تشخیص آن در دسترس است، پس باید افراد به غربالگری‌های موجود توجه کنند.

ویروس HPV در کشور ما شایع شده و راه جلوگیری، واکسیناسیون است و باید جزو واکسیناسیون‌های رایج کشور قرار بگیرد.در در خصوص نقش رسانه ها در فرهنگ سازی برای مقتبله با سرطان گفت: لازم است که فرق هشدار را با ترس بدانیم و از رسانه به درستی استفاده شود؛ همچنین لازم است سرطان جزء مسائل کلان کشور قرار بگیرد و دولت‌ها در هر دوره بگویند که چه برنامه‌ای برای کنترل این معضل اجتماعی دارند.

در ادامه این نشست خبری دکتر احمدی با ذکر اهمیت ورزش در سلامت خانواده گفت: متاسفانه شاهد هستیم خانم ها به ورزش اهمیت لازم را نمی دهند بسیاری از بیماری ها است با با ورزش می توان نتایج خوبی در درمان بیماری گرفت، یکی از بیماری های که در میان بانوان شایع است بیماری هستند که تخمدان پلی‌کیستیک یا PCO  دارند .

احمدی افزود: در کشور های اروپایی و امریکایی حدود ۵  تا ۱۰ درصد خانم هایی که در سنین باروری هستند دچار PCO  می شوند ولی در کشور هایی مثل ایران بیش از ۲۰درصد خانم ها یی که در سنین باروری دچار pco  هستند.

وی در خصوص علایم PCO  گفت : این بیماران معمولا چاق هستند ، موی بدن زیاد ، اختلالات قائدگی و نازایی دارند. این بیماران در هنگام مراجعه به پزشک خط مقدم درمان آنها کاهش وزن است و باید برای حل این مشکل ورزش کنند و با کاهش وزن خود قدرت باروری را افزایش و اختلالات قاعدگی را کاهش دهند.

احمدی ادمه داد :افرادی که PCO  دارند سطح هورمون های مردانه آنها بالاتر از حد طبیعی است و بدن در برابر انسولین مقاومت پیدا می کنند و باعث می شود انواع اختلالات قاعدگی و نازایی برای این افراد به وجود آید؛ راه رفتن، دویدن ، ایروبیک ، پیلاتس و تمرینات مقاومتی ورزش هایی هستند که می تواند به این افراد در کاهش وزن و بهبود روند درمان کمک کند.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از بیماری های شایع در بانوان آندومتریوز است ، این بیماری عبارت است از رشد مخاط رحم  در خارج از رحم و باعث می شود خون قاعدگی وارد شکم شود تولید کیست کند ، این بیماری با درد آغاز می شود و باعث چسبندگی قسمت های مختلف می شود و این چسبندگی باعث ایجاد نازایی و بیماری های مختلف می شود.

احمدی با بیان ضرورت ورزش در بهبود بیماری های گفت : وقتی افراد ورزش می کنند باعث می شود سطح آندورفین در خون می شود ، این ماده قدرت اثرش ۱۰۰ برابر مرفین است و باعث کاهش درد بیمار می شود. وی افزود: در خصوص فواید ورزش برای خانم های باردار گفت : نبود تحرک کافی در خانم  باعث به وجود آمدم تغیرات اسکلتی در زن ها شده که این تغیرات اسکلتی موجب زایمان های سخت و مشکل می شود، بنابر این قبل از زایمان و در زمان بارداری باید ورزش های مناسب را داشته باشند.

مریم طباطبایی جراح سرطان سینه در اصفهان با اشاره به پیشگیری از سرطان سینه در میان زنان گفت: طی ۱۰ سال گذشته سرطان سینه ۷۰ درصد  از منظر درگیر نشدن غده لنفاوی کاهش پیدا کرده است.وی با اشاره به سلامت و توانمندسازی زنان گفت: سلامت مجموعه‌ای از تعادل‌ها در جسم و روح یک زن است، همچنین سلامت زنان به معنای این است که زن در بنیاد خانواده و در اجتماع در جای خود قرار گرفته باشد.

جراح سرطان سینه در اصفهان به ارکان سلامت اشاره و تصریح کرد: سلامت باید در همه ابعاد زندگی زنان از جمله سلامت جسم، روح و معنایی صورت بگیرد، زنی که از منظر جسم و روح سالم نباشد خانواده را تحت تاثیر قرار می‌دهد.وی با بیان اینکه سلامت زن از تغذیه صحیح آغاز می‌شود، بیان کرد: متاسفانه روند تغذیه از تعادل زندگی دور شده است و طب سنتی در تلاش است که این روندها را بازگرداند.

طباطبایی افزود: فعالیت فیزیکی و ورزش مناسب در پیشگیری از اکثر بیماری‌های غیرواگیر از جمله چاقی، نازایی، دیابت و سرطان موثر است همچنین ورزش سیستم ایمنی و جریان خون را متناسب می‌کند و به نوع خود در سلامتی بسیار مؤثر است.وی اضافه کرد: برای جلوگیری از سرطان روزانه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ورزشی که جریان خون و تپش قلب را افزایش دهد تجویز می‌شود همچنین نوع ورزش برای هر فرد متفاوت است.

جراح سرطان سینه در اصفهان اظهار داشت: در حال حاضر سلامت زنان را مصرف دخانیات و الکل تهدید می‌کند.به گفته وی، چاقی باعث ایجاد سرطان و فشارخون و دیابت و نازایی می ‌شود که این افراد به درمان هم کمتر واکنش نشان می‌دهند. طباطبایی با اشاره به نقش رسانه در سلامت زنان افزود: متاسفانه ۸۵ درصد مجلات تبلیغات از منظر لاغری و چاقی و بوتاکس و ژل است و تنها ۱۵ درصد مجلات دارای مطلب است که این موضوع ما را از حد سلامت دور کرده است از این رو نقش رسانه کمک به ایجاد تعادل و هشدار به مردم است.

وی، پویایی زن و بدون تعصب کار کردن برای خانواده را از مسائل مهم سلامتی در بین زنان دانستجراح سرطان سینه در اصفهان گفت: درمان سرطان پستان متحول شده و علم سرطان از زمان مصر باستان بوده همچنین عنوان خرچنگ در سرطان را ابوعلی سینا نامگذاری کرده ولی علم سرطان بعد از جنگ جهانی دوم با ظهور داروهای شیمی درمانی خود را نشان داد.

وی ادامه داد: امروزه برای جراحی سرطان سینه، سینه را به صورت کامل تخلیه نمی‌کنند و تنها توده را برمی دارند که این کار سبب تضعیف روحیه بانوان نمی‌شود.در ادامه این نشست خبری دکتر فرشته دانشمند اظهار کرد: سیاست‌گذران سلامت و وزارت خانه، بحث مهم در حوزه سلامت را به سمت ورزش کشانده‌اند و شعار، هفته سلامت بانوان امسال که به دلیل ایام سوگواری حسینی با ۱۰روز تاخیر اعلام شد «ورزش، شادابی و سلامت» اعلام شده است.

وی اهداف مورد بحث و توجه در این هفته را به ترتیب ایام هفته «فعالیت جسمانی در اوقات فراغت خانواده»، «فعالیت جسمانی در محیط کار و تحصیل»، فعالیت جسمانی و پیشگیری از بیماری‌ها»، «شهر دوستدار فعالیت جسمانی»، «ایمنی و استانداردهای ورزشی»، «ورزش همگانی و نشاط اجتماعی» و «سیاست‌گذاری در ورزش زنان» معرفی کرد.

دانشمند ادامه داد: زمانی که ورزش می‌کنیم، پوکی استخوان، نازایی، سرطان و بیماری‌های دیگر را نمی‌گیریم و می‌توان یک زایمان ایمن داشت و سلامت جامعه حفظ می شود، دخترهای امروز ورزش نمی‌کنند و بنابراین فرم لگن آن‌ها تغییر کرده و مشکلات زایمانی در حجم زیادی به وجود ‌آمده است.


مطالب پیشنهادی : 

سلول‌های بنیادی به کمک شیمی‌‌درمانی می‌آیند . 

برنامه‌ وزارت بهداشت برای بیماری خاموش استخوان‌ها 

این مطلب را از دست ندهید:
خبر خوش برای خانم‌ها؛ روشی نوین برای تشخیص سرطان دهانه رحم

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error:
به کمک نیاز دارید؟ ارتباط از طریق واتساپ

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24